Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Тако је, Крагуј. Терај даље.
Одговори

Био је смедеревски санџак бег,анадолијски беглер бег.Одрастао је на султановом двору.Био је Србин муслиман. Потомак једне српске средњевековне властелинске породице. Погинуо је као командант Турске војске у једној афричкој земљи надомак једног великог града. Ко је он ?
Одговори

Синан-паша Боровинић
Одговори

(10-06-2017, 07:02 AM)Вукашин Петковић Пише:  Синан-паша Боровинић

Да. Терај даље. Smile
Одговори

Коју школу је крајем XIX и почетком XX века, похађао у Русији, краљ Александар Карађорђевић?
Одговори

Е, ово је одлично питање, пошто многи потенцирају његово непознавање правне науке, нарочито код увођења " личног режима" илити диктатуре како су је изволели назвати нико други него комунисти.
Дакле, након пет година боравка у Женеви, 1899. године, кнез Петар је успео да упише принца Александра Карађорђевића у престижну правничку царску школу Правоведеније у Петрограду. У овој школи учили су најбољи правници Царске Русије.
ПС Вуле, принц, а не краљ. Бар у то доба. Smile
Одговори

Тачан одговор! Терај даље! Smile
Одговори

Друго из триптиха:
Ко је био први српски " чисти" психолог?
Одговори

(10-06-2017, 09:34 PM)Бенито Пише:  Друго из триптиха:
Ко је био први српски " чисти" психолог?

Може мала помоћ ?

Да ли је тај први српски психолог био помало метафизичар или се ради о другој особи која је била међу 1300 каплара ?
Одговори

(10-06-2017, 09:34 PM)Бенито Пише:  Друго из триптиха:
Ко је био први српски " чисти" психолог?

Брана Петровић?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(10-06-2017, 10:15 PM)Перун Пише:  Брана Петровић?

Брана се презивао Петронијевић. На њега сам мислио кад сам рекао метафизичар.

Али биће да је овај из 1300 каплара а то је Борислав Стевановић.

Мада можда је и овај први, не знам на кога је поручник мислио.
Одговори

Тако је, Крагуј.
Борислав П. Стевановић је студирао филозофију код Бране Петронијевића на ФФ Београдског Универзитета, али је по интересовању и ангажовању , с правом, назван првим " чистим" српским психологом.
Био је један од 1300 каплара. Тридесетих година прошлог века, са сарадницима, променио је скалу за израчунавање интелигенције, чиме је дао допринос светској науци.
Ајде даље.
Одговори

(10-06-2017, 10:26 PM)Бенито Пише:  Ајде даље.

Бенито, препуштам ти следеће питање, радим нешто овамо па не могу да се фокусирам. Ако хоћеш настави са питањима из науке, ова претходна су била одлична.
Одговори

Ајде, рецимо, нешто занимљиво:
Када је Милослав Самарџић радио књигу о Калабићу контактирао је једног стручњака за рукопис. Тај стручњак био је опуномоћени судски вештак- графолог.
Али, наука, или научна дисциплина о рукопису се дели на две области. Та друга област код нас , а и у већем делу света је тек у повоју.
Како се она зове?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 56 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним