Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(17-07-2017, 10:12 PM)Романија Пише:  Иначе, одговор на моје питање је Горски цар, од Светолика Ранковића, дјело много важније од тога ђе је нека будала била 14.10.1944.
Разбојници-хајдуци су му убили оца приликом пљачке њихове куће, и на основу тог догађаја је настало овај роман, објављен крајем 19.в.
Нисам знао, а прочитао сам роман одавно. Сматра се једним од првих српских савремених романа.
Одговори

(17-07-2017, 10:27 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(17-07-2017, 08:35 PM)Бенито Пише:  
(17-07-2017, 05:02 PM)Милослав Самарџић Пише:  Година 1791, пропаст Кочине крајине.
Група људи односи мошти светог краља Стефана Првовенчаног из Студенице, преко Саве, да их Турци не би спалили.
Ко је главни у овој групи?

Црни Ђорђије.

Браво!
Он је био командант друге најјаче групе српске војске.
Питање:
Чији лик се налазио на Карађорђевој застави?

Дивљи вепар.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Ма не, лик Стефана Првовенчаног, то је веза са претходним питањем.

Где је Карађорђе ратовао најдаље од Србије?
Кад је био аустријски наредник.
Одговори

(18-07-2017, 04:03 PM)Милослав Самарџић Пише:  Кад је био аустријски наредник.

1787-1791 или 1787-1796 ?
Одговори

Ово прво је мислим, али нисам тачно написао питање: Где је ратовао најдаље док је био аустријски наредник?
У ствари вратио се пре или баш током Аустријско-турског рата који ми зовемо Кочина крајина, а тај рат се завршио 1791. Мислим да је ступио у њихову војску 1785, кад је имао 19 година.
Одговори

Ништа без поручника... Ајде поручниче, реши ово.
А и ово:
- На падинама Букуље постоји јединствено српско православно гробље, старо скоро 200 година. Некада је било преко 100 споменика, сада их има неколико десетина. Јединствено је по томе што на надгробним споменицима нема имена покојника. Какво је то гробље?
Одговори

(18-07-2017, 07:40 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ово прво је мислим, али нисам тачно написао питање: Где је ратовао најдаље док је био аустријски наредник?
У ствари вратио се пре или баш током Аустријско-турског рата који ми зовемо Кочина крајина, а тај рат се завршио 1791. Мислим да је ступио у њихову војску 1785, кад је имао 19 година.

Румунији?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(18-07-2017, 04:03 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ма не, лик Стефана Првовенчаног, то је веза са претходним питањем.

Где је Карађорђе ратовао најдаље од Србије?
Кад је био аустријски наредник.

Ако имате, објавите ту заставу.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Немам заставу.
Карађорђе је најдаље ратовао на италијанском фронту.

Остало је оно за гробље на Букуљи, а док поручник спава, ево још неколико питања:

1 - Сматра се да је Карађорђе живео у Тополи. У ствари његово имање било је у једном селу на територији данашње Општине Топола. Ком?
2 - Колико је на том имању Карађорђе имао оваца, свиња, говеда и коња?
3 - Који је највећи предмет до данас сачуван - Карађорђева својина?
4 - Која је била највећа битка у којој је Карађорђе учествовао пре Првог српског устанка (не рачунајући његово учешће у аустријској војсци и гледано после Кочине крајине)?
5 - Ком народном прваку је Карађорђе послао првог гласника (у лето 1803, да се спрема за устанак)?
6 - Колико је устаника било на скупу у Орашцу ма Сретење 1804?
Одговори

(19-07-2017, 12:05 AM)Милослав Самарџић Пише:  1 - Сматра се да је Карађорђе живео у Тополи. У ствари његово имање било је у једном селу на територији данашње Општине Топола. Ком?

Вишевац или Сараново ?

Него ово за гробље, доста интересантно питање. Знам једно у близини, али није баш испод Букуље већ испод Опленца. Нисам баш најсигурнији па нећу да одговарам, можда зна неко.
Одговори

1. Вишевац
2.На стотине.
3.Ступ у Карађорђевом граду. Од покретних, волујска кола.
4.Нема шансе да се сетим овако напамет.
5.Кнез Алекса Ненадовић. Можда Миленко Стојковић, али пре овај први.
6.Никад број није утврђен, али више од 30, а мање од 40. За петнаестак се зна поименично.
Одговори

На жалост, ни један од ових одговора мије тачан.
Одговори

1. Да ли је Карађорђев отац дошао на мираз? Живели су на имању његове мајке.

2. Били су сиромашни док се он није вратио из рата. Касније су, вероватно, ојачали домаћинство.

3. Мислио сам исто што и Бенито.

4. /

5. Илија Бирчанин.

6. 50-60.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

[Слика: Screenshot_2017-07-19-12-43-00-908.png]
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 15 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним