Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Не, ово је био велики јавни скуп у Кнез Михаиловој улици. И створена је једна славна организација коју су комунисти уништили исто тако посвећено као четничку организацију.
Одговори

Народна одбрана?
Одговори

(23-07-2017, 12:25 PM)Милослав Самарџић Пише:  2. Главни фактор пада Турске је откриће Америке. Тада се центар светске трговине сели на Атлантик. Највећи приходи Турске били су од царина, јер су главни светски трговачки путеви - путеви свиле - ишли преко територија које су они окупирали. У новој ситуацији, ти приходи драстично падају, а Турска не успева да се прилагоди. Ово ми јуче рече један османолог, ако се то тако каже, историчар из Немачке, муслиман/Бошњак, који прати тему о Боју на Косову.
Нема везе са тим откриће Америке, већ откриће трговачких путева преко Рта Добре Наде, и први пут у Индију тим путем који је био неколико година после открића Америке.
Одговори

То је заобилажење пута ка истом циљу. Јесте погодило Турску. Али откриће Америке баца тежиште на другу страну. До тада, у центру познатог света била је Турска. Од тада, то су Енглесла, Шпанија, Португалија...
Одговори

Године 1878. Србија и Црна Гора признате су као независне државе. Колико је тада постојало држава на целом свету?
Одговори

(22-07-2017, 08:23 PM)Перун Пише:  
(22-07-2017, 08:10 PM)Snake Пише:  Кад смо већ у том периоду од пре 200 година имам ја једно питање. Током српске историје колико је Србија имала особа са титулом Велики вожд или Вожд?

Свети Сава, још неколико Немањића, Стефан Лазарев, Карађорће, Ђорђе Стратимировић.

Не, једног си погодио. Набројао си велики број деспота а Карађорђе је био један вожд да ли је било још? Ово питање сам недавно пронашао у једној књизи и сам био зачуђен сазнањем.

(24-07-2017, 12:12 PM)Милослав Самарџић Пише:  Године 1878. Србија и Црна Гора признате су као независне државе. Колико је тада постојало држава на целом свету?

27. држава у целом свету.

Ко сме тај може, ко незна за страх тај иде напред!
Одговори

Да, било је само 27 држава тада.
Знам ко је други вожд, пошто си ми рекао то. Smile

Питање:
- И Карађорђе и Дража имали су по једног војводу који су се намерно излагали куршумима, провоцирали непријатеље, а куршуми их ипак нису погађали. Ко су била та двојица?
Одговори

(24-07-2017, 04:13 PM)Милослав Самарџић Пише:  Питање:
- И Карађорђе и Дража имали су по једног војводу који су се намерно излагали куршумима, провоцирали непријатеље, а куршуми их ипак нису погађали. Ко су била та двојица?

Милутин и Радич Петровић?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не. Милутин и хајдук Вељко.

Питања:
- Колико пута су се састали Карађорђе и хајдук Вељко?
- У којој цркви је Карађорђе био последњи пут на служби, у ком граду? Та црква је и данас хвала Богу на свом месту.
Одговори

То сам прво помислио али после размишљам да ли је хајдук Вељко проглашен војводом. Како ствари стоје изгледа да није.

Да ли имате податак колико се пута Дража причестио током рата и након завршетка, док није убијен?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ал си ти детаљиста.Smile Могао би то Милослав да реконструише и прилично тачно одговори, али битно је да је то чинио редовно.

(24-07-2017, 05:36 PM)Милослав Самарџић Пише:  Не. Милутин и хајдук Вељко.

Питања:
- Колико пута су се састали Карађорђе и хајдук Вељко?
- У којој цркви је Карађорђе био последњи пут на служби, у ком граду? Та црква је и данас хвала Богу на свом месту.
1. Један је Милутин.Smile
2. Како мислиш колико пута су се састали? Сретали су се стално у разноразним бојевима, на десетине пута. А познавали су се још из доба Кочине крајине, ако не и раније.
3. Требало би да је Смедерево или Смедеревска Паланка? Ово је супер питање. Да није са оне стране Дунава?

(24-07-2017, 09:52 AM)Романија Пише:  Народна одбрана?

Није Народна одбрана.
Ајде бре Србенде, ово је можда најславнија српска организација, која је многе Србе спасила.
Одговори

(23-07-2017, 03:18 PM)Бенито Пише:  Да узмемо да су моји одговори тачни, па да наставимо квиз. Мислим да нема неодговорених питања.
Који је први велики скуп који се догодио после убиства краља Александра и краљице Драге Обреновић? Која особа је на том скупу одржала чувени говор? Која организација је основана непосредно након тог скупа?

Коло српских сестара?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

2. Ако се сећам, према Душану Баранину, нису се састајали много пута... Вељко је избегавао... А био је премлад за Кочину крајину, имао је 9 година на почетку Крајине...
3. С кне стране Дунава...

Ајде и 4:
Карађорђе је прележао цело одсудно лето 1813. Од чега је био болестан?

Да није Коло српских сестара?
Одговори

Одговорите и за другог вожда. Да није Ђурађ Бранковић?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 40 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним