Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(05-08-2017, 09:58 PM)Бенито Пише:  Турски посланик у Краљевини Србији. Заборавих му име.

Да, звао се Фети Беј.

Ти си навео тачан датум одигравања прве фудбалске утакмице у Србији, а ово на шта сам ја мислио је прва икада одиграна фудбалска утакмица или нешто што је личило на фудбалску утакмицу. Smile

Хуго Були је 1.маја 1899. године у "Трговачкој кафани" основао Прво српско друштво за игру лоптом. То друштво се може сматрати претечом фудбалског савеза. Утакмица коју си ти навео је одиграна мало после оснивања овог друштва и гледало ју је неких 500 људи, међутим у ноћи после утакмице неко је украо заштитну ограду око терена и Хуго Були се разочарао и угасио ово друштво. Велику подршку,ондашњи фудбалери, имали су од министра просвете Андре Николића.
Одговори

(05-08-2017, 10:28 PM)Романија Пише:  Не. Прво се зачудих твом одговору али сам онда схватио на шта си мислио.
Ниси добро разумио питање, ова особа је сматрала да је подједнако важно борити се против Срба као и против хусита.

Не знам на кога мислиш.
Папа Лав 10, онај што је увео продају помиловања.
Одговори да би наставили квиз.
Одговори

Сибињанин Јанко.
Одговори

(05-08-2017, 08:43 PM)Милослав Самарџић Пише:  1. Пресељени су у Турску, код Истанбула, и основали град Београд?

Ово није сасма тачно. Нису сви отерани у Цариград. Неки су отишли на једно острво. Дуго, дуго нису заборавили да су Срби. Чак је то било пресудно у једном важном пограничном спору. У знак захвалности чувени Момир Коруновић им је пројектовао православну цркву.

(02-08-2017, 09:22 AM)Бенито Пише:  Постала је општа тема како су комунисти са једне, а Англоамериканци са друге стране отимали , заробљавали и искористили наци стручњаке и научнике из разних области. Али, и други су се ту помало огребали.
Питање гласи:
Ко је био најпознатији нацистички стручњак који је остао да ради у Брозовој Југославији?
ПС Питање је и информативног карактера, јер није немогуће да не знам тачан одговор.

Био је неки чувени немачки инжењер, грађевинац Шрајбер или тако нешто. Он се неком игром случаја нашао у Београду, октобра 44. Није стрељан, него је био заточен на Ади Циганлији. Неко је овим комунистичким тутумаљима дојавио ко је тај човек.
Радило се о градитељу Панамског канала.
Са Аде је одведен директно код неспоменика. Остао је да живи у Југославији, чак је и породицу превео. Син му је ишао у Трећу мушку. Причало се да је тај човек, у ствари, стајао иза пројекта бране на Ђердапу.
Ако изузмемо Нојбахера, овај инжињер би требало да је највећа фаца од наци стручњака којега се дохватио титоистички режим.
Одговори

Била је нека Београд-махала и Београд-шума код Цариграда.
Одговори

Јесте, колега, али то се учи на факултету.
Ајде сад да ти напишем оно што се не учи, пошто нас има још неколико који " лупетамо", "као и обично" о српској историји. Док не преузму све ови зналци.
Дакле, један део Срба из освојеног Београда 1521. године, одселио се на пусто острво Вис. Живели су тамо скоро четири века бавећи се риболовом, морепловством, трговином.... А онда је дошао крај Првог светског рата, па Версај... Новостворена Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца и Краљевина Италија водиле су низ спорова око разграничења између две државе. За многе територије на које су обе државе претендовале, узимао се принцип самоопредељења становништва тих територија. Тако су неке , попут Истре, припале Италији. Питање Виса је било једно од кључних, јер то острво у доброј мери " контролише" пловидбу Јадраном. Становници Виса су се на референдуму изјаснили као православни Срби и да су за Краљевину СХС. Тако је Вис припао новој држави. У знак захвалности Момир Коруновић је направио пројекат православне цркве, а краљ Александар Карађорђевић је био покровитељ њене изградње. У тој истој цркви, након доласка Ивана Шубашића на место председника Владе Краљевине Југославије, Брозови партизани су се заклели на верност краљу Петру Другом.Smile
Наравно, нешто након рата, титоисти су цео Вис прогласили за војну базу ЈНА. Са острва су становници могли да се одселе, али нико није могао да се насели. Млађи нараштаји су углавном, убрзо напустили Вис. Титоисти су то искористили и још 1970. године срушили православну цркву , коју је пројектовао Момир Коруновић. Након " домовинског рата" Туђманова клика је подржавила оно што су титоисти отели и продала којекаквим тајкунима и туристичким корпорацијама. Србима са Виса се данас ни траг не познаје.
Одговори

(07-08-2017, 05:21 PM)Бенито Пише:  Јесте, колега, али то се учи на факултету.
Ајде сад да ти напишем оно што се не учи, пошто нас има још неколико који " лупетамо", "као и обично" о српској историји. Док не преузму све ови зналци.
Дакле, један део Срба из освојеног Београда 1521. године, одселио се на пусто острво Вис. Живели су тамо скоро четири века бавећи се риболовом, морепловством, трговином.... А онда је дошао крај Првог светског рата, па Версај... Новостворена Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца и Краљевина Италија водиле су низ спорова око разграничења између две државе. За многе територије на које су обе државе претендовале, узимао се принцип самоопредељења становништва тих територија. Тако су неке , попут Истре, припале Италији. Питање Виса је било једно од кључних, јер то острво у доброј мери " контролише" пловидбу Јадраном. Становници Виса су се на референдуму изјаснили као православни Срби и да су за Краљевину СХС. Тако је Вис припао новој држави. У знак захвалности Момир Коруновић је направио пројекат православне цркве, а краљ Александар Карађорђевић је био покровитељ њене изградње. У тој истој цркви, након доласка Ивана Шубашића на место председника Владе Краљевине Југославије, Брозови партизани су се заклели на верност краљу Петру Другом.Smile
Наравно, нешто након рата, титоисти су цео Вис прогласили за војну базу ЈНА. Са острва су становници могли да се одселе, али нико није могао да се насели. Млађи нараштаји су углавном, убрзо напустили Вис. Титоисти су то искористили и још 1970. године срушили православну цркву , коју је пројектовао Момир Коруновић. Након " домовинског рата" Туђманова клика је подржавила оно што су титоисти отели и продала којекаквим тајкунима и туристичким корпорацијама. Србима са Виса се данас ни траг не познаје.
Ovo sam citao i u novinama i na jednoj fb stranici,onoj najpozntijoj koja se bavi Srpskom Istorijom,imaju sliku Tesle,a na svim slikama postavljaju grb Carevine Srbije.Sigurno ste culi za tu stranicu,po meni,ali i po mnogim drugima je to mozd i najbolja stranica o nasoj istoriji.

E ja sam video sliku te pravoslavne crkve na Visu.
Ako neko mkze da nam podeli ovde sliku gde se jasno vidi pravoslavna crkva ?

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Ајмо на нови триптих.
Био је један од оних Срба којих данас готово и да нема. Водио је свој народ " стамено и сталожено" у борби против Турака. То му нису опростили... Аустроугари и затворили га у Арад. Пустили су га да умре код куће, што се и догодило чим је стигао, 1916. године.
Нисмо га до сада помињали у квизу.
Ко је овај српски јунак?

Ово је триптих о заборављеним, а значајним Србима са чудним презименима.
Одговори

(07-08-2017, 05:21 PM)Бенито Пише:  Јесте, колега, али то се учи на факултету.
Ајде сад да ти напишем оно што се не учи, пошто нас има још неколико који " лупетамо", "као и обично" о српској историји. Док не преузму све ови зналци.
Дакле, један део Срба из освојеног Београда 1521. године, одселио се на пусто острво Вис. Живели су тамо скоро четири века бавећи се риболовом, морепловством, трговином.... А онда је дошао крај Првог светског рата, па Версај... Новостворена Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца и Краљевина Италија водиле су низ спорова око разграничења између две државе. За многе територије на које су обе државе претендовале, узимао се принцип самоопредељења становништва тих територија. Тако су неке , попут Истре, припале Италији. Питање Виса је било једно од кључних, јер то острво у доброј мери " контролише" пловидбу Јадраном. Становници Виса су се на референдуму изјаснили као православни Срби и да су за Краљевину СХС. Тако је Вис припао новој држави. У знак захвалности Момир Коруновић је направио пројекат православне цркве, а краљ Александар Карађорђевић је био покровитељ њене изградње. У тој истој цркви, након доласка Ивана Шубашића на место председника Владе Краљевине Југославије, Брозови партизани су се заклели на верност краљу Петру Другом.Smile
Наравно, нешто након рата, титоисти су цео Вис прогласили за војну базу ЈНА. Са острва су становници могли да се одселе, али нико није могао да се насели. Млађи нараштаји су углавном, убрзо напустили Вис. Титоисти су то искористили и још 1970. године срушили православну цркву , коју је пројектовао Момир Коруновић. Након " домовинског рата" Туђманова клика је подржавила оно што су титоисти отели и продала којекаквим тајкунима и туристичким корпорацијама. Србима са Виса се данас ни траг не познаје.

Тачно Краљ Петар II је хтео да те 1944. године, долети из Велике Британије управо на то острво и да ту направи Штаб, међутим тај план је рекао Черчилу овај га није пустио да то уради а Вис је ослобођен али предат Титу и партизанима нажалост.

Ко сме тај може, ко незна за страх тај иде напред!
Одговори

(07-08-2017, 08:14 PM)Andrejevic Пише:  
(07-08-2017, 05:21 PM)Бенито Пише:  Јесте, колега, али то се учи на факултету.
Ајде сад да ти напишем оно што се не учи, пошто нас има још неколико који " лупетамо", "као и обично" о српској историји. Док не преузму све ови зналци.
Дакле, један део Срба из освојеног Београда 1521. године, одселио се на пусто острво Вис. Живели су тамо скоро четири века бавећи се риболовом, морепловством, трговином.... А онда је дошао крај Првог светског рата, па Версај... Новостворена Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца и Краљевина Италија водиле су низ спорова око разграничења између две државе. За многе територије на које су обе државе претендовале, узимао се принцип самоопредељења становништва тих територија. Тако су неке , попут Истре, припале Италији. Питање Виса је било једно од кључних, јер то острво у доброј мери " контролише" пловидбу Јадраном. Становници Виса су се на референдуму изјаснили као православни Срби и да су за Краљевину СХС. Тако је Вис припао новој држави. У знак захвалности Момир Коруновић је направио пројекат православне цркве, а краљ Александар Карађорђевић је био покровитељ њене изградње. У тој истој цркви, након доласка Ивана Шубашића на место председника Владе Краљевине Југославије, Брозови партизани су се заклели на верност краљу Петру Другом.Smile
Наравно, нешто након рата, титоисти су цео Вис прогласили за војну базу ЈНА. Са острва су становници могли да се одселе, али нико није могао да се насели. Млађи нараштаји су углавном, убрзо напустили Вис. Титоисти су то искористили и још 1970. године срушили православну цркву , коју је пројектовао Момир Коруновић. Након " домовинског рата" Туђманова клика је подржавила оно што су титоисти отели и продала којекаквим тајкунима и туристичким корпорацијама. Србима са Виса се данас ни траг не познаје.
Ovo sam citao i u novinama i na jednoj fb stranici,onoj najpozntijoj koja se bavi Srpskom Istorijom,imaju sliku Tesle,a na svim slikama postavljaju grb Carevine Srbije.Sigurno ste culi za tu stranicu,po meni,ali i po mnogim drugima je to mozd i najbolja stranica o nasoj istoriji.

E ja sam video sliku te pravoslavne crkve na Visu.
Ako neko mkze da nam podeli ovde sliku gde se jasno vidi pravoslavna crkva ?

http://www.rasen.rs/2017/01/pravoslavna-...YlKRlEjFPY

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(02-08-2017, 06:15 AM)Романија Пише:  У питању је Дубровник, 1377. године направљен је први карантин у свијету. А направљене су двије апотеке, међу првим у Европи, а како сам чуо, и једна и друга раде без прекида, до данас. Тада је изграђен и водовод дуг 12 км који је такође и данас у функцији, и као што сам рекао, први дом за незбринуту дјецу у Европи.
Нек настави ко жели..


у вези с овим...
Где се на територији данашње Србије налазила најстарија болница, тј. прва за коју се зна.
За ову се зна јер су недавно, приликом откопавања, откривени докази, међу којима и хируршки инструменти тога доба.
Одговори

(08-08-2017, 04:26 PM)Милослав Самарџић Пише:  [
Где се на територији данашње Србије налазила најстарија болница, тј. прва за коју се зна.
За ову се зна јер су недавно, приликом откопавања, откривени докази, међу којима и хируршки инструменти тога доба.

Прва званична болница је ваљда она варошка у Београду, али ви вероватно не мислите на њу. Претпоставићу да мислите на ону у Бајиној Башти, то би био негде 7. век.

Имам једно занимљиво питање.

Један наш легендарни правник, универзитетски професор је много волео пасуљ а највише је волео да на пасуљ скокне код једног свог колеге, такође правника и универзитетског професора. Тај колега је имао малог сина у то време који је био велики љубитељ бокса. Једног дана наш јунак је купио боксерске рукавице сину тог свог колеге који је због тога био пресрећан. Међутим дечак је једном приликом нокаутирао свог дароватеља док је овај седео за столом. Ко је тај наш јунак и ко је дечак који се тако непристојно понео према очевом колеги?
Одговори

Не, ово је 13. век. Инструменте сам лично водео. Ту где си нађени, ту су изложени. Шта има у Бајиној Башти?
Одговори

(08-08-2017, 07:03 PM)Милослав Самарџић Пише:  Не, ово је 13. век. Инструменте сам лично водео. Ту где си нађени, ту су изложени. Шта има у Бајиној Башти?

Манастир Рача?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: DIDzM, 63 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним