Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Помињали смо трке Ф1 кроз Србију у Краљевини Југославији односно око Калиша.

Који интернационални спортски догађај се организовао у КЈ и колико пута,такође значајан доста. И данас се одржава али не и код нас?
Одговори

Мотоциклистичке трке?
Одговори

(14-08-2019, 07:48 PM)Милослав Самарџић Пише:  Мотоциклистичке трке?

Близу,близу,само без мотора. Smile
Одговори

И треће:
Када су Срби и Молдавци имали најбоље и најплодније односе?
Одговори

Ајде и ја једно:

Навести команданте корпуса/бригаде ЈВуО са завршеним факултетом (не рачунајући Војне школе).

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(14-08-2019, 08:35 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(14-08-2019, 07:48 PM)Милослав Самарџић Пише:  Мотоциклистичке трке?

Близу,близу,само без мотора. Smile

Мислио сам на бициклистичку трку Кроз Србију. Стартовала је од Хотела "Москва" у Београду, па на даље. Одржавана је у мају месецу 1939. и 1940. године. Те трке еволуирале су у нешто што је данас познато широм света и што редовно преноси Eurosport канал. Код нас се не одржава ништа слично. Трка са највећом километражом на овим просторима је она Крагујевац-Мостар-Сплит,ако и то није пропало у међувремену. Знам да се возила пре неку годину.
Одговори

(14-08-2019, 10:21 PM)Перун Пише:  Ајде и ја једно:

Навести команданте корпуса/бригаде ЈВуО са завршеним факултетом (не рачунајући Војне школе).


Да пробам, Војислав Туфегџић. И Николу Калабића да урачунам
Одговори

(14-08-2019, 09:55 PM)Бенито Пише:  И треће:
Када су Срби и Молдавци имали најбоље и најплодније односе?


Можда у 19. веку
Одговори

(14-08-2019, 10:21 PM)Перун Пише:  Ајде и ја једно:

Навести команданте корпуса/бригаде ЈВуО са завршеним факултетом (не рачунајући Војне школе).

Реља Додер је био инжењер.
Ивановић "Судија" из 2. шумадијског.
Како се рачунала онда Калабићева геодезија? Сада је у истој згради и факултет је.
Одговори

(14-08-2019, 09:55 PM)Бенито Пише:  И треће:
Када су Срби и Молдавци имали најбоље и најплодније односе?

У 16.веку када су молдавски владари помагали српске манастире.
Одговори

Да, само то није било у 16 него у 17 веку.
У време владавине војводе Василија Лупуа ( 1634-1653) дошло је до процвата културе. Василије Лупу је помагао српске манастире, а нарочито Милешеву. Основао је на својој територији и Славјанско-грчку школу под патронатом Кијевске духовне академије, а одмах затим и типографију, што је била директна претеча јакој вези која је успостављена између српских владика у следећих 150 година и касније са руском црквом, што је била замена за изгубљену српску државност и што је касније довело до њене обнове.
Одговори

(14-08-2019, 05:27 AM)ЈВуО-КГ Пише:  Не знам да не мислиш на Баске, наш и њихов хаплотип се слаже у 60 одсто случајева.Плиније је један део Баска називао Сербирима.Један Словенац је половином 19. века написао књигу "Баскијско словенско језичко јединство". Иако Баски теже самосталности и некако би било логично да се понашају попут Каталонаца међутим кад су тамо код њих пре неку годину играли Каха Лаборал и Звезда они су развили паролу "Косово је Србија".Али и даље не знам на који период мислиш.

Неки повезују Баске и Келте са Србима али генетичка истраживања показују да 80% Баска и Келта имају западноевропску хаплогрупу р1б. Ако у неком језику има српских речи то не мора да значи да они потичу од Срба ако су Срби староседеоци и ако су се из Србије у Европу шириле пољопривреда и производња метала онда су се са њима шириле и стпске речи као што се сада са компјутерима шири енглески језик или као ште је католичка црква ширила латинске речи и у земље које Римљани нису освојили.
Одговори

(14-08-2019, 10:21 PM)Перун Пише:  Ајде и ја једно:

Навести команданте корпуса/бригаде ЈВуО са завршеним факултетом (не рачунајући Војне школе).

Петар Баћовић - правник, а нисам сигуран да ли је имао и два факултета. Војвода Момчило Ђујић, богословски факултет.
Одговори

Која је веза између Драже Михаиловића и Лепенског Вира?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 35 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним