Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(04-02-2020, 12:24 PM)Мића Адмирал Пише:  
(03-02-2020, 01:57 AM)Милослав Самарџић Пише:  Иначе Јевђенијевић је после био пилот у Алжиру и Француској, а син му је сада пуковник ФР жандармерије у пензији. Дописивали смо се преко Гугл преводиоца. Не зна српски. И он ме је питао за то, нашао је негде.

Самарџићу како је име овог мајора Јевђенијевића и где је био пре ВК и како је изашао из земље ?

Ваздухопловни мајор пилот Војислав Јевђенијевић (1907, Београд – 1976, Тунис). Био је београдски илегалац и обавештајац Врховне команде. Оца Живојина, пуковника у пензији, Немци су мучили и убили 1941, због Војислављевог припадништва четницима. После рата Војислав је био пилот британског ваздухопловства, а касније је имао грађевинску фирму у Тунису. Сахрањен је на српском гробљу у Бизерти.

Дакле у Тунису, не у Алжиру. Не знам како је отишао, можда са Патком.
Одговори

(04-02-2020, 11:47 AM)ватхра Пише:  
(03-02-2020, 01:54 AM)Милослав Самарџић Пише:  То је сасвим друга прича, нема везе са Ђуришићем.

По реду, четници су покушавали да пошаљу мисије код Савезника:
- крај маја, Живко Топаловић
- почетак августа, Звонко Вучковић
- крај августа, преко Боке Которске (од Лукачевића)
- почетак септембра, Пилетић у Румунију
- крај септембра, преко Боке Которске (од Лукачевића)
- крај октобра, преко Боке Которске (од Ђуришића)
- децембар, Марковић са ослобођеним заробљеницима покушава да пошаље једног официра у Италију преко Софије.

То су само покушаји који су (осим последњег) и стигли до Савезника. Сви су били праћени евакуисаним савезничким авијатичарима.

Због чега би покушај из октобра, преко Ђуришића, био повезан са љотићевцима уместо са Дражом?
Јасно видимо да је Дража имао континуитет у слању мисија ка Савезницима у том периоду.

То ми ичи на методе Чарлија Шина: Кад је проблем, питањем на питање...

Дакле заиста су ти британски извори потпуно непоуздани, практично у рангу комунистичких? Нема ништа о ''четничком устанку у Босни'', како је јављао немачки радио? Дакле, јавна станица. Да не помињемо депеше.

Тако је како је. Непрекидно хватате фрагменте које можете употребити против четника и зато Вам бежи целина.
Одговори

Хвала, вредна сазнања.
Одговори

(05-02-2020, 01:24 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(04-02-2020, 11:47 AM)ватхра Пише:  
(03-02-2020, 01:54 AM)Милослав Самарџић Пише:  То је сасвим друга прича, нема везе са Ђуришићем.

По реду, четници су покушавали да пошаљу мисије код Савезника:
- крај маја, Живко Топаловић
- почетак августа, Звонко Вучковић
- крај августа, преко Боке Которске (од Лукачевића)
- почетак септембра, Пилетић у Румунију
- крај септембра, преко Боке Которске (од Лукачевића)
- крај октобра, преко Боке Которске (од Ђуришића)
- децембар, Марковић са ослобођеним заробљеницима покушава да пошаље једног официра у Италију преко Софије.

То су само покушаји који су (осим последњег) и стигли до Савезника. Сви су били праћени евакуисаним савезничким авијатичарима.

Због чега би покушај из октобра, преко Ђуришића, био повезан са љотићевцима уместо са Дражом?
Јасно видимо да је Дража имао континуитет у слању мисија ка Савезницима у том периоду.

То ми ичи на методе Чарлија Шина: Кад је проблем, питањем на питање...

Дакле заиста су ти британски извори потпуно непоуздани, практично у рангу комунистичких? Нема ништа о ''четничком устанку у Босни'', како је јављао немачки радио? Дакле, јавна станица. Да не помињемо депеше.

Тако је како је. Непрекидно хватате фрагменте које можете употребити против четника и зато Вам бежи целина.

Не знам ко овде одговара питањем на питање?
Навели сте тезу да је Ђуришић послао мисију у Италију у договору са Љотићевцима. Ја сам вас питао који је извор за то, и поставио цео низ мисија које је Дража слао у истом периоду. Због чега је ова другачија?

Борбе које наводите сте сами увукли у дискусију. А то је потпуно споредно овој теми.
Ја сам вам навео да броју наведених таоца како их Немци зову одговара ситуација код Лукачевића. О томе има депеша код Британаца.
Који су ваши извори о борбама у том периоду, и колико је било заробљених?
Одговори

- Извор је главни Љотићев идеолог, Ратко Парежанин. Он је био тада код Ђуришића. Има и других извора, нпр. Војин Јаничић (посредно).
- Има низ Дражиних депеша против слања ма каквих мисија, јер нема сврхе (после Мекдауела).
- Борбе су споредне за ову тему, али важна за кредибилитет енглеских извора. Има ли их или нема код Енглеза?
- Четнички и немачки. Отприлике колико сам навео, има низ докумената о размени заробљених Немаца за неки уступак (главни, да повуку усташе). Имам и слику дела тих заробљеника у Источној Босни.
Одговори

(04-02-2020, 01:10 AM)Константин Миловановић Пише:  
(03-02-2020, 09:51 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(02-02-2020, 10:58 PM)Константин Миловановић Пише:  Шта се догодило са Пећанчевим војводама Јованом Шкавовићем, Богданом Брајевићем и Нешованом Папићем?
Шкава је сведочио против Драже, па су га после убили.
Вероватно и ову двојицу, али нисам сигуран.
Хвала, а да ли се зна шта су радили током рата? Знам да су продали оне устанике СДС-у, а ови их касније предали Немцима и да су заправо због тога стављени под слово "З".
Је л' се зна?
Одговори

Шкаву су Немци одвели у Немачку, као и његовог сина, да га склоне. После се вратио. За остале не знам.
Одговори

И они су одведени у Немачку. Папић је емигрирао, за Брајевића нисам сигуран. Пре пар година јављала се преко неких наших новина Папићева ћерка као поверљив Дражин курир. Мислим да је живела у Минхену.
Одговори

Да ли се Кесеровић стављао под немачку команду пре ослобођења 1944 ?
Одговори

Нешован В. Папић, 5.нов.1942 депортован је прво у конц.логор Маутхаузен ( лог.бр.14209 ), па касније у Гузен.
Преживео и вратио се у земљу. У Ваљеву је прво осуђен на 15 год.робије, а онда на поновљеном суђењу 26.нов.1946 на смрт. Убијен је поч.1947 код Ваљевске пиваре. Био је отац равногорке Руже Папић ( 1922 - 2017 Билефелд ).
Одговори

(05-02-2020, 11:13 PM)Janko Пише:  Да ли се Кесеровић стављао под немачку команду пре ослобођења 1944 ?
Није.
Одговори

Хвала, нисам знао да је Папић био Равногорац.Да ли можда знате када је Мирко Станковић прекомандован у Ниш? Знам да је Станковић 1944. тајно помагао четницима, па питам због немачког напада на четнике у селу Драча.Да ли су Немци стално сумњали на Станковића?
Одговори

(06-02-2020, 12:27 AM)Константин Миловановић Пише:  Хвала, нисам знао да је Папић био Равногорац.Да ли можда знате када је Мирко Станковић прекомандован у Ниш? Знам да је Станковић 1944. тајно помагао четницима, па питам због немачког напада на четнике у селу Драча.Да ли су Немци стално сумњали на Станковића?

Прво - реплицирао сам Динчићу око тога да је Папић емигрирао а не теби.
Друго - нигде нисам написао да је Папић " Равногорац ".
Треће - Папић је стављен под слово "З" ( бр.201, 25.маја и 8.јуна 1942 ).
Четврто - Папић је био војвода Рибнички твог К.Пећанца.
Одговори

(06-02-2020, 09:54 AM)Мића Адмирал Пише:  
(06-02-2020, 12:27 AM)Константин Миловановић Пише:  Хвала, нисам знао да је Папић био Равногорац.Да ли можда знате када је Мирко Станковић прекомандован у Ниш? Знам да је Станковић 1944. тајно помагао четницима, па питам због немачког напада на четнике у селу Драча.Да ли су Немци стално сумњали на Станковића?

Прво - реплицирао сам Динчићу око тога да је Папић емигрирао а не теби.
Друго - нигде нисам написао да је Папић " Равногорац ".
Треће - Папић је стављен под слово "З" ( бр.201, 25.маја и 8.јуна 1942 ).
Четврто - Папић је био војвода Рибнички твог К.Пећанца.

Мићо, да ли имаш неке податке о официрима Никола Балтић и Андрија Ђурашковић?
Страдали су од комуниста 1941/42, по причи кум их пријавио партизанима кад су били код њега на спавању. Никола је прије рата службовао у Невесињу, а Андрија је био ваздухопловни официр. По причи, заједно са њима у јаму је бачено још 5 официра. Наравно, ријеч је о Црногорцима, Никола је био из Мојковца, за Андрију не знам.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 7 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним