Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Шта је било са Јеличићем?
Одговори

Не зна се. Могуће да га је Марисав повукао са собом ?!
Одговори

Мислим да је ликвидиран у Кочевју. Не могу да се сетим где сам читао да су га тамо видели неки преживели.
Одговори

Колико ћерки су имали кнез Лазар и кнегиња Милица и за кога су биле удате?
Одговори

Мара удата за Вука Бранковића
Теодора удата за бугарског цара Шишмана
Трећа је била удата за Николу Горјанског
Четврта ћерка, Јелена, удата за Ђурађа Страцимировића Балшића
Оливера је пета, она је отишла код Бајазита после Косовске битке

И Мавро Орбини помиње још једну ћерку кнеза Лазара која се звала Вукосава и била удата за Милоша Обилића. Али Вукосаву наша историја не помиње
Одговори

Када смо код опште пометње око вируса, заштитних маски и сл... Kоја наша предратна државна фабрика је производила заштитне гас-маске? Ради се о периоду Краљевине Југославије.
Одговори

(23-03-2020, 10:37 PM)Mitic Пише:  Мара удата за Вука Бранковића
Теодора удата за бугарског цара Шишмана
Трећа је била удата за Николу Горјанског
Четврта ћерка, Јелена, удата за Ђурађа Страцимировића Балшића
Оливера је пета, она је отишла код Бајазита после Косовске битке

И Мавро Орбини помиње још једну ћерку кнеза Лазара која се звала Вукосава и била удата за Милоша Обилића. Али Вукосаву наша историја не помиње
Теодора је била удата за Николу Горјанског Млађег.
Драгана је била удата за Шишмана, али не цара Ивана, него његовог сина Александра, који је прешао у ислам, када су га заробили Турци. Њена судбина после тога је потпуно непозната и зато изазива митове.
ПС Вукосаву не признаје српска историографија зато што није нашла материјални траг где се она помиње.
Одговори

(23-03-2020, 10:44 PM)Александар Динчић Пише:  Када смо код опште пометње око вируса, заштитних маски и сл... Kоја наша предратна државна фабрика је производила заштитне гас-маске? Ради се о периоду Краљевине Југославије.

Да није маска "Небојша"? Можда се производила у Краљеву, ово сам покушао да одговорим, мада не знам.

Ај пре него што имењак каже тачан одговор, да питам ово.

Помиње се епидемија Вариоле вере из 1972. године. А да ли је тачно да је Краљевина Југославија сузбила две епидемије вариоле вере? Једна епидемија је била 1921. године, а друга 1930. године. Током друге епидемије, није било жртава
Одговори

Близу си...
Да је само тада... Велике богиње су се појавиле и у српско-аустроугарском рату 1914. године. Аустријанци пренели и тифус и богиње.
Одговори

(23-03-2020, 10:44 PM)Александар Динчић Пише:  Када смо код опште пометње око вируса, заштитних маски и сл... Kоја наша предратна државна фабрика је производила заштитне гас-маске? Ради се о периоду Краљевине Југославије.

Крушевац...
Одговори

Да, да, знам за Први светски рат.

Била је епидемија и богиња и тифуса. Може се рећи да су Аустријанци против нас водили и биолошки рат, јер нису намерно извлачили своје заражене рањенике, већ су их оставили нашима.

А скоро сам сазнао да је Краљевина Југославија успешно сузбила ове две епидемије
Одговори

"С обзиром на изузетно стање у округу крушевачком које је створено разорном акцијом илегалних банди, а сходно овлашћењу Министарског савета проглашујем ОПСАДНО СТАЊЕ на целој територији округа крушевачког почев од 8 сати 11. августа 1943. године."
Објаву је потписао "изванредни комесар Владе у округу крушевачком". Ко је био овај комесар?
Одговори

(24-03-2020, 12:09 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(23-03-2020, 10:44 PM)Александар Динчић Пише:  Када смо код опште пометње око вируса, заштитних маски и сл... Kоја наша предратна државна фабрика је производила заштитне гас-маске? Ради се о периоду Краљевине Југославије.

Крушевац...

Браво! Фабрика Равњак.
Одговори

(24-03-2020, 11:05 AM)Вукашин Петковић Пише:  "С обзиром на изузетно стање у округу крушевачком које је створено разорном акцијом илегалних банди, а сходно овлашћењу Министарског савета проглашујем ОПСАДНО СТАЊЕ на целој територији округа крушевачког почев од 8 сати 11. августа 1943. године."
Објаву је потписао "изванредни комесар Владе у округу крушевачком". Ко је био овај комесар?

Михаило Олћан

А пази ово "акцијом илегалних банди..." Не сме да каже како се зову те "банде". То је много јадна личност из периода окупације. Проглашава ванредно стање-објављује рат до истребљеља "бандама" а чувају га кордони немачких полицајаца+чета 3. добровољачког батаљона. Он ће држати зборове по селима, а не сме да мрдне из Крушевца. Чим су четници напали Трстеник побегао у Београд.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 32 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним