Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(25-08-2020, 10:25 AM)Vlad Alekš Пише:  Некада су на овим нашим просторима живеле различите животиње. Живеле су овде док их окупатори нису истребили. Првенствено мислим на Римљане. Између осталог, овде, у српским земљама, живели су лавови. Ако пођемо од премисе да се ми нисмо овде доселили у 6. веку, већ да смо староседеоци, то јест да смо на овим просторима хиљадама година уназад, питање гласи: наведите потенцијалне доказе у нашем језику који могу да покажу да су Срби и лавови делили исти животни простор.

Можда реч: Гривна. Ово сам само покушао, а могуће да сам излупетао Smile
Одговори

Шта је овде питање? Мислим на ово што је окачио Орјуна.
Одговори

Док не одговори Влад Алекш на своје питање, ево још једног питања у вези са Живком Топаловићем


Који је био последњи војни задатак који је имао Живко Топаловић на крају Првог светског рата?
Одговори

(26-08-2020, 09:15 PM)Бенито Пише:  Шта је овде питање? Мислим на ово што је окачио Орјуна.

Да ли знате која су права имена Блажета Конеског и Кира Глигорова?
Одговори

(26-08-2020, 09:48 PM)ОРЈУНА Пише:  
(26-08-2020, 09:15 PM)Бенито Пише:  Шта је овде питање? Мислим на ово што је окачио Орјуна.

Да ли знате која су права имена Блажета Конеског и Кира Глигорова?
За Кира се зна Ћирило Глигоријевић.
Одговори

(26-08-2020, 10:34 PM)Бенито Пише:  
(26-08-2020, 09:48 PM)ОРЈУНА Пише:  
(26-08-2020, 09:15 PM)Бенито Пише:  Шта је овде питање? Мислим на ово што је окачио Орјуна.

Да ли знате која су права имена Блажета Конеског и Кира Глигорова?
За Кира се зна Ћирило Глигоријевић.

Јесте, а Конески се звао Благоје Љамевић. Крсна слава његове породице је (била) Никољдан. Његов ујак је славни српски четнички војвода Глигор Соколовић.
Одговори

(26-08-2020, 09:15 PM)Mitic Пише:  
(25-08-2020, 10:25 AM)Vlad Alekš Пише:  ... наведите потенцијалне доказе у нашем језику који могу да покажу да су Срби и лавови делили исти животни простор.

Можда реч: Гривна. Ово сам само покушао, а могуће да сам излупетао Smile

Реч гривна вероватно има везе са речју грива. Али авај, гриву имају и друге животиње, попут коња.

Ево три примера који можда могу да осветле пут у тамним ходницима подрума наше мистериозне историје:

1. Реч која се употребљава за звукове који стварају пси - "лавеж".
2. Доскочица са примесама мудре изреке - "не дирај лава док спава".
3. Народна песма "Смрт мајке Југовића":

"Што молила, Бога домолила:
Бог јој дао очи соколове
И бијела крила лабудова;
Па одлетје на Косово равно,
Мртвих нађе девет Југовића
И десетог старог Југ Богдана,
И више њих девет бојних копља,
На копљима девет соколова,
Око копља девет добрих коња,
А поред њих девет љутих лава."

Баш као што су Срби некада живели у Македонији, тако су и лавови живели на овим нашим просторима. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(20-08-2020, 10:14 PM)Перун Пише:  Која породица је дала највише официра војскама краљевине/републике Србије/Југославије?

(20-08-2020, 11:08 PM)Александар Динчић Пише:  Ненадовић?


Ово је сигурно тачан одговор, а Перун може да потврди кад буде видео
Одговори

Четник, Г.Гарда, учесник борби на Тари, Страгарима, носио Зорку, рањен и прележао тифус у Босанској Голготи...
После рата покретач једног од најпопуларнијих радиа и радио емисија...
Ко је ?
Одговори

(27-08-2020, 07:07 PM)Мића Адмирал Пише:  Четник, Г.Гарда, учесник борби на Тари, Страгарима, носио Зорку, рањен и прележао тифус у Босанској Голготи...
После рата покретач једног од најпопуларнијих радиа и радио емисија...
Ко је ?

Алексић?
Одговори

Да није Душко Радовић?
Одговори

Шта је ово два дана се нико не јавља да поставим ја питање: ко је пре Макарија Соколовића покушао да обнови пећку патријаршију?
Одговори

И Динчићу, шта су ти лавови ловили по огромним пољима средњевековне Србије? Бизоне, зебре?

Ево једно питање:
Навести макар три страна официра који су били у Југославији у Другом светском рату, а који су учествовали на Олимпијским играма.

(ја сам нашао тројицу, можда их има и више)
Одговори

(29-08-2020, 10:04 PM)ватхра Пише:  И Динчићу, шта су ти лавови ловили по огромним пољима средњевековне Србије? Бизоне, зебре?

Ево једно питање:
Навести макар три страна официра који су били у Југославији у Другом светском рату, а који су учествовали на Олимпијским играма.

(ја сам нашао тројицу, можда их има и више)
Ване Ивановић, мајор СОЕ. Мада нисам сигуран да је долазио.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 35 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним