Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(19-07-2021, 09:20 AM)Бенито Пише:  Ко је био први генерал-лајтант коме је Броз доделио тај чин у својој партијској војсци?

Јакоб Авшич?

Цитат:Унук Обрена Ивковића је члан нашег форума, Ђорђе Ивковић.

Обрен је показао како се остаје човјек у тешким временима. Један од ријетких који оправдано носи име "Народни херој".
Одговори

(19-07-2021, 09:20 AM)Бенито Пише:  Ко је био први генерал-лајтант коме је Броз доделио тај чин у својој партијској војсци?

Саво Оровић?
Одговори

(19-07-2021, 11:59 AM)Mitic Пише:  
(19-07-2021, 09:20 AM)Бенито Пише:  Ко је био први генерал-лајтант коме је Броз доделио тај чин у својој партијској војсци?

Саво Оровић?
Тако је.
Бивши комита 1916-1918, и пуковник ВКЈ, постао је први генерал-лајтант Брозове војске. Био је родом из Лијеве Ријеке, као и Слободан Милошевић.
Један од ретких високих официра ВКЈ који је пришао црвенима.
Одговори

Одмах након стрељања ђака у Крагујевцу 1941. године, у српским новинама "Србобран" у United States појавио се чланак у коме пише:

"Ухватила су се за руке деца пре стрељања. То нису била деца. То су била српска деца. То су били јунаци. Нећемо вас заборавити.

Ваш брат ..... ..... ?"

?

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(20-07-2021, 11:10 AM)Шумадинац Пише:  Одмах након стрељања ђака у Крагујевцу 1941. године, у српским новинама "Србобран" у United States појавио се чланак у коме пише:

"Ухватила су се за руке деца пре стрељања. То нису била деца. То су била српска деца. То су били јунаци. Нећемо вас заборавити.

Ваш брат ..... ..... ?"

?

Никола Тесла?
Одговори

(20-07-2021, 12:36 PM)Mitic Пише:  
(20-07-2021, 11:10 AM)Шумадинац Пише:  Одмах након стрељања ђака у Крагујевцу 1941. године, у српским новинама "Србобран" у United States појавио се чланак у коме пише:

"Ухватила су се за руке деца пре стрељања. То нису била деца. То су била српска деца. То су били јунаци. Нећемо вас заборавити.

Ваш брат ..... ..... ?"

?

Никола Тесла?

Јесте. Наш велики Никола Тесла. Браво Митићу!

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

У атељеу Уроша Предића десио се познати сусрет наша два великана. Први улази, пружа му руку и каже: "Част ми је да упознам највећег српског ратника и војсковођу." Овај други му пружа руку и грлећи га му каже: "Али професоре, ви сте много већи ратник од мене. И у рату и у миру ви сте највећи ратник кога је Србија имала."

Ко су ова наша два великана?

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(21-07-2021, 12:31 AM)Шумадинац Пише:  У атељеу Уроша Предића десио се познати сусрет наша два великана. Први улази, пружа му руку и каже: "Част ми је да упознам највећег српског ратника и војсковођу." Овај други му пружа руку и грлећи га му каже: "Али професоре, ви сте много већи ратник од мене. И у рату и у миру ви сте највећи ратник кога је Србија имала."

Ко су ова наша два великана?
Војвода Мишић и Јован Цвијић, рецимо...
Одговори

(22-07-2021, 08:53 AM)Бенито Пише:  
(21-07-2021, 12:31 AM)Шумадинац Пише:  У атељеу Уроша Предића десио се познати сусрет наша два великана. Први улази, пружа му руку и каже: "Част ми је да упознам највећег српског ратника и војсковођу." Овај други му пружа руку и грлећи га му каже: "Али професоре, ви сте много већи ратник од мене. И у рату и у миру ви сте највећи ратник кога је Србија имала."

Ко су ова наша два великана?
Војвода Мишић и Јован Цвијић, рецимо...

Близу си. Није Јован Цвијић. То је био чувени сусрет војводе Мишића и....?

Ево мала помоћ: У чувеној слици Паје Јовановића "Сеоба Срба" његов лик је ратник с брковима који хода испред свих, са мачем окаченим о појасу и пушком наслоњеном на раме, који „корача хотимице у будућност”.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Колико је ово истинито? 
[Слика: FB-IMG-1627150365791.jpg]
Одговори

(24-07-2021, 08:13 PM)Антитоталитаран Пише:  Колико је ово истинито? 
Шта конкретно питаш, пошто овде има више различитих тврдњи?[Слика: FB-IMG-1627150365791.jpg]
Одговори

Да ли је истина да је Цариграду дат неки новац?
Одговори

Наравно да је истина. И не само тада. Више пута је краљ Александар дао свој новац, а плус Влада Краљевине СХС, и у једном и у другим случајевима званично, како би издејствовали признање Српске православне цркве.
Одговори

Хвала. Приметио сам да усташе у Црној Гори ово користе као неки аргумент против СПЦ.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 47 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним