Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Опростите ми на "дрској" примедби....одговор је било лако пронаћи (превише лако). У претраживач са само откуцају те три речи...

Међутим, за питања из скривене и затиране историје није баш тако. Па ми немојте неопрезно одавати некакве почасти (с обзиром да сте рекли свака част и за одговор).
Одговори

(22-12-2021, 02:32 PM)Авакс Пише:  Опростите ми на "дрској" примедби....одговор је било лако пронаћи (превише лако). У претраживач са само откуцају те три речи...

Међутим, за питања из скривене и затиране историје није баш тако. Па ми немојте неопрезно одавати некакве почасти (с обзиром да сте рекли свака част и за одговор).

Нисам се сетио Гугла.  Баја
Одговори
Big Grin 

Има свега на интернету... 5+5

Нажалост пребацили смо тежиште знања и сазнања на Гугл. А старо је правило да речи лете а записано остаје (траје).

Интернет је варљива работа. Ако „некоме“ падне на памет да многе ствари склони бићемо у невољи (неки неће знати ни сопствену кућу да нађу, јер су навикли да их води умилни, али „електронски“ глас...при томе не „укључују“ ум него слушају заповед).
Одговори

Хајде да проверимо колико је добар претраживач. Smile

Споменуо сам раније село Клисура, одакле је у Београд дошла "цинцарска масонерија". Један петнаестогодишњи дечак је из поменутог села у Београд дошао у оно време када је кнез Михаило добио кључеве градова. Када га је мајка испраћала на далек пут у српску престоницу дала му је торбицу са козијим сиром и пројом, а он није знао ни реч српског језика. Први посао му је био претовар робе у пристаништу. Захваљујући штедњи, осећају за ваљану инвестицију и подршци својих земљака, овај неписмени дечак ће након неколико деценија постати богаташ. Саградио је и откупио је неколико кућа у центру Београда. Кућа коју му је пројектовао један други Клисурац, постала је позната по нечему безмало 100 година након градње. Наиме, у њој се десило нешто по први пут у Источној Европи, којој Србија дефинитивно припада. Како је било презиме неписменом богаташу?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Коста Шондa?

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(23-12-2021, 08:40 AM)Vlad Alekš Пише:  Хајде да проверимо колико је добар претраживач. Smile

Споменуо сам раније село Клисура, одакле је у Београд дошла "цинцарска масонерија". Један петнаестогодишњи дечак је из поменутог села у Београд дошао у оно време када је кнез Михаило добио кључеве градова. Када га је мајка испраћала на далек пут у српску престоницу дала му је торбицу са козијим сиром и пројом, а он није знао ни реч српског језика. Први посао му је био претовар робе у пристаништу. Захваљујући штедњи, осећају за ваљану инвестицију и подршци својих земљака, овај неписмени дечак ће након неколико деценија постати богаташ. Саградио је и откупио је неколико кућа у центру Београда. Кућа коју му је пројектовао један други Клисурац, постала је позната по нечему безмало 100 година након градње. Наиме, у њој се десило нешто по први пут у Источној Европи, којој Србија дефинитивно припада. Како је било презиме неписменом богаташу?

Којим су беше говорили језиком Цинцари, грчким?
Одговори

(23-12-2021, 08:40 AM)Vlad Alekš Пише:  Хајде да проверимо колико је добар претраживач. Smile

Споменуо сам раније село Клисура, одакле је у Београд дошла "цинцарска масонерија". Један петнаестогодишњи дечак је из поменутог села у Београд дошао у оно време када је кнез Михаило добио кључеве градова. Када га је мајка испраћала на далек пут у српску престоницу дала му је торбицу са козијим сиром и пројом, а он није знао ни реч српског језика. Први посао му је био претовар робе у пристаништу. Захваљујући штедњи, осећају за ваљану инвестицију и подршци својих земљака, овај неписмени дечак ће након неколико деценија постати богаташ. Саградио је и откупио је неколико кућа у центру Београда. Кућа коју му је пројектовао један други Клисурац, постала је позната по нечему безмало 100 година након градње. Наиме, у њој се десило нешто по први пут у Источној Европи, којој Србија дефинитивно припада. Како је било презиме неписменом богаташу?

 McDonald's

Ако сам близу решења, ти вичи вруће...вруће... Кидање
Одговори

(24-12-2021, 01:23 AM)Авакс Пише:  
(23-12-2021, 08:40 AM)Vlad Alekš Пише:  Хајде да проверимо колико је добар претраживач. Smile

Споменуо сам раније село Клисура, одакле је у Београд дошла "цинцарска масонерија". Један петнаестогодишњи дечак је из поменутог села у Београд дошао у оно време када је кнез Михаило добио кључеве градова. Када га је мајка испраћала на далек пут у српску престоницу дала му је торбицу са козијим сиром и пројом, а он није знао ни реч српског језика. Први посао му је био претовар робе у пристаништу. Захваљујући штедњи, осећају за ваљану инвестицију и подршци својих земљака, овај неписмени дечак ће након неколико деценија постати богаташ. Саградио је и откупио је неколико кућа у центру Београда. Кућа коју му је пројектовао један други Клисурац, постала је позната по нечему безмало 100 година након градње. Наиме, у њој се десило нешто по први пут у Источној Европи, којој Србија дефинитивно припада. Како је било презиме неписменом богаташу?

 McDonald's

Ако сам близу решења, ти вичи вруће...вруће... Кидање

Ако ти будем рекао да је вруће, ти ћеш онда решење наћи на гуглу. Smile
Да, изузетно је вруће. Попут усијаног смедервца на светојованском мразу.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(23-12-2021, 05:46 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(23-12-2021, 08:40 AM)Vlad Alekš Пише:  Хајде да проверимо колико је добар претраживач. Smile

Споменуо сам раније село Клисура, одакле је у Београд дошла "цинцарска масонерија". Један петнаестогодишњи дечак је из поменутог села у Београд дошао у оно време када је кнез Михаило добио кључеве градова. Када га је мајка испраћала на далек пут у српску престоницу дала му је торбицу са козијим сиром и пројом, а он није знао ни реч српског језика. Први посао му је био претовар робе у пристаништу. Захваљујући штедњи, осећају за ваљану инвестицију и подршци својих земљака, овај неписмени дечак ће након неколико деценија постати богаташ. Саградио је и откупио је неколико кућа у центру Београда. Кућа коју му је пројектовао један други Клисурац, постала је позната по нечему безмало 100 година након градње. Наиме, у њој се десило нешто по први пут у Источној Европи, којој Србија дефинитивно припада. Како је било презиме неписменом богаташу?

Којим су беше говорили језиком Цинцари, грчким?

То смо ваљда разјаснили на твом питању у вези са језиком трговаца у Земуну. Smile
Код куће су говорили својим, цинцарским језиком. У јавности су употребљавали прво грчки, а потом званични језик државе у којој живе. Претпостављам да су се данас потпуно асимиловали где год да живе и да више нико ни не зна цинцарски.
Слично је и код Влаха. Старији Власи још увек међусобно причају на влашком. А ови млађи углавном причају на немачком. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Да, сећам се да смо причали о томе тада, око Земуна, али рекох да утврдим градимо.
Ком језику је био сродан цинцарски? Значи нема ни један познати случај да га неко говори? Јел има фонски запис, или рецимо писма, књиге и сл?
Одговори

(24-12-2021, 02:04 PM)Милослав Самарџић Пише:  Да, сећам се да смо причали о томе тада, око Земуна, али рекох да утврдим градимо.
Ком језику је био сродан цинцарски? Значи нема ни један познати случај да га неко говори? Јел има фонски запис, или рецимо писма, књиге и сл?

Давно сам проучавао те ствари. Smile
Сличан је влашком и румунском језику. Има више грчких речи од њих. Био сам на некој промоцији граматике или речника на Коларцу пре петнаестак година
.
Ево ти релативно нова вест:

https://www.rts.rs/page/magazine/sr/stor...ustvo.html

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Иначе, у животу сам упознао само два човека цинцарског порекла.
Један живи у Београду. Деда и баба су му дошли у Србију из области Македоније, негде почетком 20. века. Он је потпуно асимилован. Велики је српски националиста. Једино се по чудном презимену може закључити да није српског порекла.
Други живи у Скопљу. И он је потпуно асимилован, па се изјашњава као Македонац. Жалио ми се како су комунисти његовом деди отели стадо од 9.000 оваца. Smile

Него да се ми вратимо питању. Како се презивао човек чија кућа има везе са америчким ланцем брзе хране?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Ако си сумњао да сам открио о коме се ради, а већ сам написао McDonald's онда би требало да претпостављаш на основу чега сам то написао.

Кућа је саграђена 1893, а подигао је пријатељ „дотичног“ Димитрије Т. Леко (пројектовао је још неке његове куће). 1988 ту се отвара први McDonald's (први у Београду и источној Европи). Димитрије Леко потиче из истог села као и Ђорђе Вучо, из села Клисура.

Одговор би био Ђорђе Вучо...трговац.
Одговори

(24-12-2021, 02:04 PM)Милослав Самарџић Пише:  Да, сећам се да смо причали о томе тада, око Земуна, али рекох да утврдим градимо.
Ком језику је био сродан цинцарски? Значи нема ни један познати случај да га неко говори? Јел има фонски запис, или рецимо писма, књиге и сл?

Имам неколико познаника из Крушева (С. Мак), који су Власи и био сам у Крушеву више пута (спорт). Већински је влашки град, мада се сада многи изјашњавају као Македонци. Старије генерације ('70 и старији) говоре (разговарају међусобно) влашким, млађи ријеђе, мада разумију. Слично је и у Метсову (Грчка), који је такође већински влашки град. Ти моји познаници из Крушева и Метсова се споразумјевају на влашком, а врло добро се споразумјевају са Румунима, кажу да им је језик сличан румунском. 
По архитектури се види да су прије неких стотињак година били богати
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 40 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним