Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

У својој књизи "Затамњена историја - Тајна тестамента краља Александра и смрт патријарха Варнаве", Милош Мишовић цитира неки левичарски часопис који тврди исто: да је генерал Томић планирао да збаци кнеза Павла.

А пошто се у истој књизи помиње верзија тестамента краља Александра према коме су намесници требало да буду краљица Марија, патријарх Варнава и генерал Томић, онда је кнез Павле имао мотив да уклони генерала Томића.

У ствари, и краљица и патријарх и генерал су елиминисани из приче. Генерал и патријарх су преминули, a краљица је "бачена" у други план.
Одговори

Мала исправка само патријарх Варнава је отрован тј убијен

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

Да, знам за патријарха. И хвала на исправци.

А што се тиче генерала Томића, мислим да тек треба истраживати.

Далибор Денда каже да је много људи било незадовољно. Помиње и организацију "Конспирација за државни удар" у којој се на првом састанку помињу: Слободан Јовановић, Живојин Балугџић, пуковник у пензији Антоније Антић, потпуковник у пензији Велимир Вемић, адвокат Момир Николић, доцент универзитета др Гојко В. Грђић, адвокат и књожевник Драгиша Васић, касациони судија Данило Данић, адвокат и официр у пензији Младен Жујовић, професор универзитета др Драгослав Страњаковић, доцент универзитета др Слободан Драшковић и артиљеријски поручник Станиша Н. Костић. 1838

Сама срж организације је била уз Дражу и своју војску.

Али мислим да смо већ помињали "Конспирацију" на Квизу.
Одговори

Руска војска је прексиноћ бомбардовала град Бахмут. Бахмут се налази у Доњецкој народној републици, а за пар дана ће званично ући у састав Руске федерације. Тренутно је под контролом Оружаних снага бивше УССР. Какве везе има овај град са српском историјом?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(21-09-2022, 01:23 PM)Vlad Alekš Пише:  Руска војска је прексиноћ бомбардовала град Бахмут. Бахмут се налази у Доњецкој народној републици, а за пар дана ће званично ући у састав Руске федерације. Тренутно је под контролом Оружаних снага бивше УССР. Какве везе има овај град са српском историјом?

Претпостављам да су живели Срби у Бахмуту кад су се насељавали у Украјини.

Осамнаести или деветнаести век.
Одговори

"Аој Швабо глупави,
Поп те Јефтић превари!
Он одведе руску стражу,
да чувају Дражу!"

О чему се ради у овој доскочици?
Ко је поп Јефтић? Ко је руска стража?
Одговори

(22-09-2022, 12:02 AM)Бенито Пише:  "Аој Швабо глупави,
Поп те Јефтић превари!
Он одведе руску стражу,
да чувају Дражу!"

О чему се ради у овој доскочици?
Ко је поп Јефтић? Ко је руска стража?
Можда неки Чичин илегалац у Руском Заштитном Корпусу?
Одговори

(22-09-2022, 09:25 AM)Monarhist Пише:  
(22-09-2022, 12:02 AM)Бенито Пише:  "Аој Швабо глупави,
Поп те Јефтић превари!
Он одведе руску стражу,
да чувају Дражу!"

О чему се ради у овој доскочици?
Ко је поп Јефтић? Ко је руска стража?
Можда неки Чичин илегалац у Руском Заштитном Корпусу?

Не.
Одговори

(21-09-2022, 02:10 PM)Mitic Пише:  
(21-09-2022, 01:23 PM)Vlad Alekš Пише:  Руска војска је прексиноћ бомбардовала град Бахмут. Бахмут се налази у Доњецкој народној републици, а за пар дана ће званично ући у састав Руске федерације. Тренутно је под контролом Оружаних снага бивше УССР. Какве везе има овај град са српском историјом?

Претпостављам да су живели Срби у Бахмуту кад су се насељавали у Украјини.

Осамнаести или деветнаести век.

Бахмут је у периоду 1753. до 1764. био управно седиште административне области Славеносрбије (Славяносербия).
Незадовољни ситуацијом у Аустријском царству, Срби су се преселили у Русију, где је прво генерал Јован Хорват добио дозволу да оснује Нову Србију (Новая Сербия), да би потом, годину дана доцније, Јован Шевић и Рајко Прерадовић основали већ поменуту Славеносрбију.
Једног дана, када буду били мировни преговори "Минск 3", наша српска делегација би требало да тражи барем Бахмут. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(22-09-2022, 12:02 AM)Бенито Пише:  "Аој Швабо глупави,
Поп те Јефтић превари!
Он одведе руску стражу,
да чувају Дражу!"

О чему се ради у овој доскочици?
Ко је поп Јефтић? Ко је руска стража?

Милославе, имаш ли Ти решење ове загонетке.
Одговори

(22-09-2022, 02:57 PM)Бенито Пише:  
(22-09-2022, 12:02 AM)Бенито Пише:  "Аој Швабо глупави,
Поп те Јефтић превари!
Он одведе руску стражу,
да чувају Дражу!"

О чему се ради у овој доскочици?
Ко је поп Јефтић? Ко је руска стража?

Милославе, имаш ли Ти решење ове загонетке.

Капетан Јефтић, стриц епископа Атанасија Јефтића, Мачвански корпус.
Био је у Шапцу пук Руског заштитног корпуса, ваљда се односи на њих, мада ми није познато да су прелазили у четнике. Али неки су радили за четнике.
Одговори

(22-09-2022, 05:45 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(22-09-2022, 02:57 PM)Бенито Пише:  
(22-09-2022, 12:02 AM)Бенито Пише:  "Аој Швабо глупави,
Поп те Јефтић превари!
Он одведе руску стражу,
да чувају Дражу!"

О чему се ради у овој доскочици?
Ко је поп Јефтић? Ко је руска стража?

Милославе, имаш ли Ти решење ове загонетке.

Капетан Јефтић, стриц епископа Атанасија Јефтића, Мачвански корпус.
Био је у Шапцу пук Руског заштитног корпуса, ваљда се односи на њих, мада ми није познато да су прелазили у четнике. Али неки су радили за четнике.

Милош Јефтић (1908-1945) био је свештеник, парох цркве Свете Тројице у Брдарици, код ломног и крвавог Драгиња, у близини Коцељеве у Мачви. Прихватио је,1941. године, свог брата свештеника из Славоније, Илију Ћука, који је побегао испред усташа.
Обојицу их хапсе Немци, због сарадње са Рачићем, и одводе у затвор у Шапцу. Затвор је тада обезбеђивао Руски заштитни корпус. Подразумева се да су сви Руси били, пре свега, побожни. Када су видели да Немци малтретирају православног свештеника, двојица Руса су му понудила да га пусте да побегне, под условом да и њих одведе у четнике. Он је на то пристао и њих тројица су успели да побегну из Шапца и оду у четнике.
Са Русима не знам шта је било у даљем току рата. 
Милош Јефтић је, током рата, стигао до чина резервног капетана. Са четницима је и прошао Босанску Голготу.
По хватању, комунисти га одводе у исти онај затвор у Шапцу, где су га држали и Немци. Знао је каква га судбина чека.
Он је тај свештеник који је одржао опело самом себи. 
Комунисти су га одвели на чувени шабачки мост на Сави, везали му камен око врата, и гурнули га у Саву.
Његови земни остаци и данас се налазе негде на дну Саве надомак Шапца.
Цркву Свете Тројице у Брдарици је почео да гради свештеник Милош Јефтић. На тим темељима је доцније никао храм. У порти овог храма налази се спомен-плоча на којој је исписан животопис оца Милоша Јефтића.
Био је стриц блаженопочившег владике Атанасија Јефтића, који је због њега и кренуо Христовим путем, да у ризи проведе свој овоземаљски живот.
Одговори

Свака част за ово!
Епископу сам слао Милошеве слике (из Архива у Шапцу, а тамо их је дала Удба некад).
Одговори

Који руски владар је први ступио на тле Србије и када?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 19 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним