Студија (Нејчр): Дискриминаторни ставови према невакцинисаним током глобалне пандемије
Током пандемије КОВИД-19 значајне групе невакцинисаних мањина опстају чак и у земљама са високим приступом вакцинама 1. Сходно томе, вакцинација је постала контроверзан предмет дебате, па чак и протеста 2. Овде процењујемо да ли људи изражавају дискриминаторске ставове у виду негативног афекта, стереотипа и искључивих ставова у породичним и политичким окружењима у групама дефинисаним статусом вакцинације против КОВИД-19. Квантификујемо дискриминаторне ставове између вакцинисаних и невакцинисаних грађана у 21 земљи, покривајући различите културе широм света.
У три заједничке експерименталне студије (Н=15,233), показали смо да вакцинисани људи изражавају дискриминаторне ставове према невакцинисаним, колико и дискриминаторне ставове које трпе заједничке мете као што су имигранти и мањинске популације 3,4.5. Насупрот томе, недостају докази да невакцинисани појединци показују дискриминаторне ставове према вакцинисаним људима, осим присуства негативног афекта у Немачкој и Сједињеним Државама. Налазимо доказе у прилог дискриминаторним ставовима према невакцинисаним у свим земљама осим у Мађарској и Румунији и налазимо да су дискриминаторни ставови снажније изражени у културама са јачим нормама сарадње.
Претходно истраживање психологије сарадње показало је да појединци негативно реагују на перципиране слободњаке 6,7 укључујући и у домену вакцинације 8,9. У складу са овим, садашњи налази сугеришу да они који доприносе јавном добру контроле епидемије (тј. вакцинисани) реагују дискриминаторским ставовима према перципираним слободњацима (тј., невакцинисаним). Елите и вакцинисана јавност позвали су на моралне обавезе да повећају прихватање вакцине против КОВИД-19 10,11, али садашњи налази сугеришу да су се истовремено појавили дискриминаторни ставови, укључујући подршку у уклањању основних права.
https://www.nature.com/articles/s41586-022-05607-y