Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Има те ли информација о поручнику Павлу Стриковићу? Према литератури командант Власничке бригаде 1943?

Команданти Власничке бригаде:

- Момчило Мићић капетан, командант бригаде до 11. октобра 1942.
- Радомир Тушевљаковић капетан, командант до Неретве;
- Павле Стриковић, поручник 1943.
- У октобру 43. помиње се Рајко Челоња као командант.
- Радомир Тушевљаковић, од 1944.године.
Одговори

(14-04-2023, 10:33 PM)ватхра Пише:  
(14-04-2023, 09:56 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(14-04-2023, 02:37 PM)Darx99 Пише:  https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/41443...bombarduje

Da li je ovo tacno?

Овде има детаљно о томе:
Ново на Јутјуб каналу Погледи:
Крвави Васкрс 1944. године - савезничка бомбардовања српских градова

У овом интервјуу се да наслутити да је историчар читао научне радове о теми, цитира их местимично.
Међутим, то је затрпано неким коментарима и опремом текста те је реално неупотребљиво.

Са друге стране, Самарџић се није оптерећивао тиме да истражује релевантне изворе нити да цитира научне радове, већ је набацао неке своје тезе.
Тако се по њему Велебит договарао са Меклином вече пре бомбардовања Београда... које су у ствари извршили Американци.

Не, извршили су Британци, небитно чији су авиони били, које националности су били пилоти и под чију тактичку формацију су спадали. Јер је Вилсон био алфа и омега на Средоземљу од 1944.
Што је значило и да Британци имају главну реч овде. Као што су Амери имали у Италији или у Нормандији.
Одговори

(14-04-2023, 10:33 PM)ватхра Пише:  
(14-04-2023, 09:56 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(14-04-2023, 02:37 PM)Darx99 Пише:  https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/41443...bombarduje

Da li je ovo tacno?

Овде има детаљно о томе:
Ново на Јутјуб каналу Погледи:
Крвави Васкрс 1944. године - савезничка бомбардовања српских градова

У овом интервјуу се да наслутити да је историчар читао научне радове о теми, цитира их местимично.
Међутим, то је затрпано неким коментарима и опремом текста те је реално неупотребљиво.

Са друге стране, Самарџић се није оптерећивао тиме да истражује релевантне изворе нити да цитира научне радове, већ је набацао неке своје тезе.
Тако се по њему Велебит договарао са Меклином вече пре бомбардовања Београда... које су у ствари извршили Американци.

Самарџић је претурио преку руку десет пута више оригиналних докумената него што вас двојица.
Одговори

(14-04-2023, 10:41 PM)ватхра Пише:  Још једна ствар, о озбиљности истраживања говори прва слика која је дата као илустрација срушеног Београда.
Слика се појављује и на другим сличним сајтовима.

На слици се не налази Београд, већ Задар.
У позадини се види звоник манастира светог Фрање.
Има слика овог истог места из различитих углова, нпр овде.
https://www.antenazadar.hr/clanak/2018/1...je-grada2/

Ово је одличан пример комунистичке пропаганде. Честитам!
Прво, иде се на то да омладинцима који долазе овде није познато како је Задар онда био у саставу Краљевине Италије. Они мисле да је био у Хрватској. Тако испада да су ипак хрватски градови масовно уништавани, као и српски. Посредан деманти. И можда се врбује неко за црвене.
О бомбардовању Задра имам посебно поглаве у књизи ''Крвави Васкрс''. КП Хрватске плански је наводила бомбардере Савезника, да поруше Задар и протерају већинско италијанско становништво. Како је и било. Још један доказ да су могли да наводе авионе где желе.
Друго, изабере се само један детаљ, ништа друго се не помиње. Преко једног детаља се демантује све, па ко наседне - наседне. Уистину, једна слика не игра улогу у овој причи.
Најзад, нисмо видели доказ да је ово слика из Задра, јер:
- куполе на овој и на слици из задра нису исте (једна има спрат тик испод куполе),
- Задар није имао шестоспратнице, Београд јесте.
- На једној слици, ван ове серије, објављеној онда, 1944, у часопису ''Крвави београдски ускрс'', види се слична купола.
- Ова слика се деценијама објављује као београдска.
Одговори

(15-04-2023, 01:43 PM)Chicot Пише:  
(14-04-2023, 10:33 PM)ватхра Пише:  
(14-04-2023, 09:56 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(14-04-2023, 02:37 PM)Darx99 Пише:  https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/41443...bombarduje

Da li je ovo tacno?

Овде има детаљно о томе:
Ново на Јутјуб каналу Погледи:
Крвави Васкрс 1944. године - савезничка бомбардовања српских градова

У овом интервјуу се да наслутити да је историчар читао научне радове о теми, цитира их местимично.
Међутим, то је затрпано неким коментарима и опремом текста те је реално неупотребљиво.

Са друге стране, Самарџић се није оптерећивао тиме да истражује релевантне изворе нити да цитира научне радове, већ је набацао неке своје тезе.
Тако се по њему Велебит договарао са Меклином вече пре бомбардовања Београда... које су у ствари извршили Американци.

Не, извршили су Британци, небитно чији су авиони били, које националности су били пилоти и под чију тактичку формацију су спадали. Јер је Вилсон био алфа и омега на Средоземљу од 1944.
Што је значило и да Британци имају главну реч овде. Као што су Амери имали у Италији или у Нормандији.

Свакако. Лепо сам рекао да су Маклејн и Велебит дошли из Лондона, али ватра занемари оно што му не одговара (такозвани меод апстракције, из марксизма).
Одговори

Велебит је био, нисам сигуран тачно у функцију из главе, нешто као војни аташе у Лондону. Тито му је наменио дипломатску функцију, Форин Офис је желео да га ограничи само на ствари везано за вођење рата (и снабдевање).
Меклин јесте био незванични амбасадор В.Британије ( бар ако се Черчил пита) код Тита и нема сумње да је Фиц на исти начин посматрао Велебита.
Одговори

(15-04-2023, 06:13 PM)Милослав Самарџић Пише:  .

Самарџић је претурио преку руку десет пута више оригиналних докумената него што вас двојица.

Знам колико и којих докумената сте користили у књизи Крвави васкрс. За видео урадак нисам видео списак извора.
Знам и колико сам их ја прегледао.

Тако да ваше поређење не стоји.
Одговори

(15-04-2023, 07:22 PM)ватхра Пише:  
(15-04-2023, 06:13 PM)Милослав Самарџић Пише:  .

Самарџић је претурио преку руку десет пута више оригиналних докумената него што вас двојица.

Знам колико и којих докумената сте користили у књизи Крвави васкрс. За видео урадак нисам видео списак извора.
Знам и колико сам их ја прегледао.

Тако да ваше поређење не стоји.

Гледали сте оно са нета, оригинални, пожутели папир, тешко.
Одговори

(15-04-2023, 01:43 PM)Chicot Пише:  Не, извршили су Британци, небитно чији су авиони били, које националности су били пилоти и под чију тактичку формацију су спадали. Јер је Вилсон био алфа и омега на Средоземљу од 1944.
Што је значило и да Британци имају главну реч овде. Као што су Амери имали у Италији или у Нормандији.

Командант МААФ је био Американац, Ајра Икер. Командант 15 ААФ наравно Американац Твајнинг.
Стратешка авијација је радила одвојено од локалне команде.

Да је постојало некакво наређење од Черчила ка америчкој формацији, морао би да постоји траг у наређењима.
Који досад нико није пронашао.

Постоји траг за бомбардовања у по налогу партизана. Постоји доста планирања око операције Ретвик.

За ово што наводи Самарџић, не постоји никаква анализа нити истраживање докумената. 
Најобичнија шпекулација и фалсификат. 
Подсетимо се и да је Самарџић својевремено тврдио и да Загреб уопште није бомбардован.
Одговори

(15-04-2023, 07:26 PM)Милослав Самарџић Пише:  Гледали сте оно са нета, оригинални, пожутели папир, тешко.

Двадесет први век је Самарџићу.
Документи се поручују у дигиталној форми.

Имам преко 250 ролни архивске документације из јединица МААФ и 15 ААФ, које садрже и по преко две хиљаде страница.
Ту се налае врло детаљни извештаји о бомбардовању.
Одговори

(15-04-2023, 06:20 PM)Милослав Самарџић Пише:  Најзад, нисмо видели доказ да је ово слика из Задра, јер:
- куполе на овој и на слици из задра нису исте (једна има спрат тик испод куполе),
- Задар није имао шестоспратнице, Београд јесте.
- На једној слици, ван ове серије, објављеној онда, 1944, у часопису ''Крвави београдски ускрс'', види се слична купола.
- Ова слика се деценијама објављује као београдска.

Нисте видели јер нисте желели да видите. Као са наводном сликом стрељаног Драже.

Упоредна анализа две слике на којима се јасно види позиција са слике.
   
Одговори

(15-04-2023, 07:34 PM)ватхра Пише:  
(15-04-2023, 07:26 PM)Милослав Самарџић Пише:  Гледали сте оно са нета, оригинални, пожутели папир, тешко.

Двадесет први век је Самарџићу.
Документи се поручују у дигиталној форми.

Имам преко 250 ролни архивске документације из јединица МААФ и 15 ААФ, које садрже и по преко две хиљаде страница.
Ту се налае врло детаљни извештаји о бомбардовању.

Не верујем да је исто као када се гледају оригинали, нити да они све дају на сајтовима.
Верујем да имате њихове извештаје (па и оне лажне, где маскирају), али немате наше, или их игноришете.
Одговори

(15-04-2023, 07:46 PM)ватхра Пише:  
(15-04-2023, 06:20 PM)Милослав Самарџић Пише:  Најзад, нисмо видели доказ да је ово слика из Задра, јер:
- куполе на овој и на слици из задра нису исте (једна има спрат тик испод куполе),
- Задар није имао шестоспратнице, Београд јесте.
- На једној слици, ван ове серије, објављеној онда, 1944, у часопису ''Крвави београдски ускрс'', види се слична купола.
- Ова слика се деценијама објављује као београдска.

Нисте видели јер нисте желели да видите. Као са наводном сликом стрељаног Драже.

Упоредна анализа две слике на којима се јасно види позиција са слике.

ОК, ово је уверљиво.
Одговори

(15-04-2023, 07:50 PM)Милослав Самарџић Пише:  Не верујем да је исто као када се гледају оригинали, нити да они све дају на сајтовима.
Верујем да имате њихове извештаје (па и оне лажне, где маскирају), али немате наше, или их игноришете.

Какви сајтови, ово су дигитализоване ролне микрофилма, поручене од архива 15 ААФ.

Што се тиче наших докумената, у овом новом раду сам користио наше изворе - и то са папира.
https://www.2.muzejgenocida.rs/godisnjak...ida/1-2022

Садржи извештаје локалних власти за сва савезничка бомбардовања, рашчишћавање рушевина, поименичне пописе страдалих...
Колико знам, ви сте за број страдалих користили само један четнички извештај, и то који наводи погрешан број.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: Милослав Самарџић, 23 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним