Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(31-07-2014, 09:20 AM)ватхра Пише:  
(30-07-2014, 09:55 PM)Felix Пише:  Дража је, наравно, био Србин али и легални војник Краљевине Југославије. Тада је, знаш, постојала та земља. Такође, иако је био Србин није био исфрустрирани националиста (иако је био најодликованији официр српске историје), залуђеник и шовиниста.
Пуно пута поновљена неистина да је био најодликованији српски официр. Ко ли ју је уопште први пласирао?
Скоро сам читао књигу о генералима ВКЈ у заробљеништву - скоро сваки армијски генерал ВКЈ је имао више одликовања од Драже.
А има их и са нижим чиновима са више одликовања.
Да, није био најодликованији.
Него, шта Ви подразумевате под појмом фалсификовање, кривотворење, и сл?
Видео сам ово:
http://forum.krstarica.com/showthread.ph...st28543626
Тачно је да сам једном написао да су сви официри код партизана у тзв. Бихаћкој републици, сем оних у Словенији, уједно и сви које су имали. Дакле 29. Прихватам сугестију да их је било још мало, у Македонији и још по неки по терену, али, то не мења општи закључак, да су они били аматерска паравојна формација, за разлику од четника. Шта је ту фалсификат?
Колико се разузмем у термине, фалсификат би постојао да је на оном списку 129 официра, а да сам ја написао да их је 29. У ствари, ни то не би променило суштину. Рецимо да је писало 1.029 официра, а да сам ја написао 29, са истом фуснотом. То би био фалсификат. Овако, пошто ја не радим те ствари, испада да је оно на Крстарици обична клевета.
Одговори

Мунгосе, у твојим постовима испада са је сваки комуниста, а нарочито Тито, био Пера којот суви геније, а сваки наш, било четник, или ма ко, тежак идиот.
Мислим, само констатујем, а ти види.
Одговори

(31-07-2014, 04:08 AM)мунгос Пише:  О не, имао је он патриотизма, то му никад не би порекао. Али за погрешну патрију.
Да, патриотизам је оно што ти сматраш патриотизмом, као и српство. И оно је само оно што ти сматраш да јесте - све остало што други сматрају није српство, него је издајство.

Само што по твојој анализи испаде да је Тито већи српски патриота од Драже. Зато и кажем да си се нагледао много булајићевих филмова у младости.

Иде Џиџа кроз планине
гони српске душманине,
издајице Русе, Немце,
крџалије љотићевце.
Одговори

(31-07-2014, 06:13 PM)Милослав Самарџић Пише:  Него, шта Ви подразумевате под појмом фалсификовање, кривотворење, и сл?
Видео сам ово:
http://forum.krstarica.com/showthread.ph...st28543626
Тачно је да сам једном написао да су сви официри код партизана у тзв. Бихаћкој републици, сем оних у Словенији, уједно и сви које су имали. Дакле 29. Прихватам сугестију да их је било још мало, у Македонији и још по неки по терену, али, то не мења општи закључак, да су они били аматерска паравојна формација, за разлику од четника. Шта је ту фалсификат?
Колико се разузмем у термине, фалсификат би постојао да је на оном списку 129 официра, а да сам ја написао да их је 29. У ствари, ни то не би променило суштину. Рецимо да је писало 1.029 официра, а да сам ја написао 29, са истом фуснотом. То би био фалсификат. Овако, пошто ја не радим те ствари, испада да је оно на Крстарици обична клевета.
Самарџићу,
расправили смо о томе на Поукама још у новембру. Тад нисте имали примедбу на коришћење термина "фалсификат".

Да поновим укратко:
Ваша тврдња је да је у НОВЈ било 29 активних официра ВКЈ, и као доказ за то сте ставили један документ из Зборника. Касније сте додали да је можда било официра и у Македонији и у Словенији.
Као контратезу томе сте навели да је активних официра у четницима било преко хиљаду, и навели као доказ "Формација Југословенске војске крајем 1943. године" са вашег сајта.

Извор који сте навели за партизане је ”ПОЗИВ активним официрима, војним чиновницима и подофицирима БЈВ да ступе у редове НОВЈ”

Позив је потписало 30 особа, од којих је за 29 наведен и чин.
То није никакав списак свих активних официра ВКЈ. Позивање на овај документ је очигледан фалсификат.


Други фалсификат је да сте све официре ЈВуО из 1943. прогласили за предратне активне официре.
На том списку су чак и водећи официри попут Калабића и Лукачевића били резервни официри. А сигурно је било и подофицира који су унапређени. Са друге стране, за НОВЈ нисте рачунали резервне официре, попут Коче Поповића, или подофицире, попут Косте Нађа.

Осим тога, навео сам имена 14 предратних официра који су били одликовани током рата. Тиме је јасно показано да, осим што сте покушали да два списка прогласите за нешто што нису, и сама теза у потпуности није тачна.

Ако вам треба и после овога додатно појашњење, нађите неког ко је добар са цртањем.
Одговори

(31-07-2014, 09:43 PM)ватхра Пише:  
(31-07-2014, 06:13 PM)Милослав Самарџић Пише:  Него, шта Ви подразумевате под појмом фалсификовање, кривотворење, и сл?
Видео сам ово:
http://forum.krstarica.com/showthread.ph...st28543626
Тачно је да сам једном написао да су сви официри код партизана у тзв. Бихаћкој републици, сем оних у Словенији, уједно и сви које су имали. Дакле 29. Прихватам сугестију да их је било још мало, у Македонији и још по неки по терену, али, то не мења општи закључак, да су они били аматерска паравојна формација, за разлику од четника. Шта је ту фалсификат?
Колико се разузмем у термине, фалсификат би постојао да је на оном списку 129 официра, а да сам ја написао да их је 29. У ствари, ни то не би променило суштину. Рецимо да је писало 1.029 официра, а да сам ја написао 29, са истом фуснотом. То би био фалсификат. Овако, пошто ја не радим те ствари, испада да је оно на Крстарици обична клевета.
Самарџићу,
расправили смо о томе на Поукама још у новембру. Тад нисте имали примедбу на коришћење термина "фалсификат".

Да поновим укратко:
Ваша тврдња је да је у НОВЈ било 29 активних официра ВКЈ, и као доказ за то сте ставили један документ из Зборника. Касније сте додали да је можда било официра и у Македонији и у Словенији.
Као контратезу томе сте навели да је активних официра у четницима било преко хиљаду, и навели као доказ "Формација Југословенске војске крајем 1943. године" са вашег сајта.

Извор који сте навели за партизане је ”ПОЗИВ активним официрима, војним чиновницима и подофицирима БЈВ да ступе у редове НОВЈ”

Позив је потписало 30 особа, од којих је за 29 наведен и чин.
То није никакав списак свих активних официра ВКЈ. Позивање на овај документ је очигледан фалсификат.


Други фалсификат је да сте све официре ЈВуО из 1943. прогласили за предратне активне официре.
На том списку су чак и водећи официри попут Калабића и Лукачевића били резервни официри. А сигурно је било и подофицира који су унапређени. Са друге стране, за НОВЈ нисте рачунали резервне официре, попут Коче Поповића, или подофицире, попут Косте Нађа.

Осим тога, навео сам имена 14 предратних официра који су били одликовани током рата. Тиме је јасно показано да, осим што сте покушали да два списка прогласите за нешто што нису, и сама теза у потпуности није тачна.

Ако вам треба и после овога додатно појашњење, нађите неког ко је добар са цртањем.
Ватра, то се не зове "фалсификат", човек је култтурно покушао да вам објасни да се не сналазите најбоље у одређивању појмова. Бежање из школе кад - тад узима данак.. Smile

Када је ових 14 официра одликовано током рата, на чији предлог, ко је одобрио?
Одговори

Ватра, не може се свака ситница проглашавати фалсификатом. То је крупна реч. Зна се шта је фалсификат.
Овде чак није у питању ни давање погрешног контекста, јер се суштина не мење додавањем ни 14 ни 114 официра.
Просто, не можете оспорити факат да су комунисти/партизани били аматерска, а четнички професионална војска. У ствари, Ви то и не чините и у ствари Ваша теза уопште није јасна?
Иначе, та петиција није само петиција, јер је очигледно да су њу потписали сви битни официри. Занимљиво би било знати зашто нема тих 14 и још неких?
Очигледно је да су ових 29 језгро, али не у командом смислу, јер су официри тамо гурани у страну, али ово све је друга тема.
Прва је како можете рећи да је нешто фалсификат, кад сви знају шта значи реч фалсификат? Уосталом, објавио сам и књигу о комнуистичким фалсификатима, дао сам примере како секу слике, прекрајају, фалсификују потписе и документа, итд. То су фалсификати. Ово у мом случају може бити само грешка, и то небитна.
Одговори

Ma vathra je truli manipulator, ne znam zasto mu se ovde pridaje toliki znacaj...a kakav je sarlatan mozete videti na primeru dr Budimirovica...e to je falsifikat bez presedana koji gosn vathri ni malo ne smeta, naprotiv, staje u njegovu odbranu ignorisuci nemacka dokumenta o hapsenju i streljanju, pozivajuci se na Budimirovicevu izjavu na saslusanju, gde spasava zivu glavu i naravno sve negira ali usled jakih dokaza ipak priznaje odredjene veze, a pri tom nemajuci ni jedan jedini dokaz da je dr Budimirovic imao bilo kakve veze sa partizanima...

http://forum.krstarica.com/showthread.ph...ska/page27
Одговори

(01-08-2014, 04:04 PM)Коча Пише:  Ma vathra je truli manipulator, ne znam zasto mu se ovde pridaje toliki znacaj...a kakav je sarlatan mozete videti na primeru dr Budimirovica...e to je falsifikat bez presedana koji gosn vathri ni malo ne smeta, naprotiv, staje u njegovu odbranu ignorisuci nemacka dokumenta o hapsenju i streljanju, pozivajuci se na Budimirovicevu izjavu na saslusanju, gde spasava zivu glavu i naravno sve negira ali usled jakih dokaza ipak priznaje odredjene veze, a pri tom nemajuci ni jedan jedini dokaz da je dr Budimirovic imao bilo kakve veze sa partizanima...

http://forum.krstarica.com/showthread.ph...ska/page27
Smile
Одговори

Поштовани госп. Самарџићу, моју прву поруку на форуму искористићу да Вам се захвалим на Вашем, сада већ вишедеценијском раду. Потичем из грађанске породице која у рату није била ни на једној страни, али Ваш истраживачки рад у области историјске науке, а посебно Другог светског рата на овим просторима, је заиста епохалан и за сваку похвалу, без обзира на политичке и друге припадности и афинитете.
А сада да се вратим на саму тему.
Већ неколико дана претражујем форуме, али никако не могу да нађем опис уз ову фотографију (а не могу ни да се сетим одакле сам је скинуо):
[Слика: 17768.jpg]
Па бих Вас замолио за кратко објашњење о томе ко је све на слици и где и када је фотографисано.
Извињавам се ако се понављам, тј. ако је ово већ негде било, али ја нисам успео да нађем.
Такође, имам и једно посебно питање везано за човека на слици у клечећем ставу (на коленима), у најдоњем реду, скроз десно. Ко је та особа, а нарочито да ли се зна какав то знак носи на грудима и какав је то амблем на рукаву?
Хвала пуно.
Одговори

Имаш овде опис фотографије.
http://www.pogledi.rs/forum/Thread-najle...1#pid13311
Одговори

(02-08-2014, 03:49 PM)Вукашин Петковић Пише:  Имаш овде опис фотографије.
http://www.pogledi.rs/forum/Thread-najle...1#pid13311
Хвала пуно Вукашине! Требало је само тражити на правом месту! Извињавам се на понављању.
Зна ли се још какав то знак носи на грудима и амблем на рукаву (на претходној слици носи га осим њега и борац који лежи, доле лево)?
[Слика: 9-Milutin-Jankovic-i-Filip-Ajdacic.jpg]
Одговори

(31-07-2014, 06:16 PM)Милослав Самарџић Пише:  Мунгосе, у твојим постовима испада са је сваки комуниста, а нарочито Тито, био Пера којот суви геније, а сваки наш, било четник, или ма ко, тежак идиот.
Мислим, само констатујем, а ти види.

Наравно да не. Међутим, комунисти су имали почетну предност, јасан циљ и бескомпромисну одлучност да стигну до тог циља. Четници, на другу страну, почели су од нуле, радили су онако како су најбоље знали, а често пута су мало и знали - неискуство, младост, неупућеност - па из тога и велики пропусти. И за цијело вријеме рата четници никад нијесу успјели да премосте ту разлику. Са војничког аспекта, нијесу били лошији од партизана, често пута били су и бољи, али на великом плану су партизани игарали коло око њих.

На примјер, Титина одлука да пређу у Босну је била најкритичнија одлука у самом рату (а то је оно што је Дража одбијао цијели рат, па тек онда, кад је било за све касно, коначно урадио).
Ако ме сјећање добро служи, према Ђиласу, сви су комунистички руководиоци били за то да се иде натраг у Србију, осим Тите - иако је и он у почетку то мислио, донио је одлуку да се остане у Босни).

Сјећам се разговора крајем 80-их са рођаком, некад млади Ђујићев командир, који ми је објашњавао како се води герилски рат. Он је посебно наглашавао политичке и идеолошке елементе вођења герилског рата и њихову важност за успјешно вођење герилског рата, који су према њему били, међу највећим разлозима комунистичке побједе и четничког пораза. Ја сам у то вријеме био превише млад да то схватим, али постало ми је јасније касније у рату.

Четници су радили онако како су знали. А често пута то није било довољно. То се море прочитати код многих четничких писаца.

(31-07-2014, 08:05 PM)Felix Пише:  
(31-07-2014, 04:08 AM)мунгос Пише:  О не, имао је он патриотизма, то му никад не би порекао. Али за погрешну патрију.
Да, патриотизам је оно што ти сматраш патриотизмом, као и српство. И оно је само оно што ти сматраш да јесте - све остало што други сматрају није српство, него је издајство.

Само што по твојој анализи испаде да је Тито већи српски патриота од Драже. Зато и кажем да си се нагледао много булајићевих филмова у младости.

Па дефинитивно за мене "патрија" није "југославија" нити је српство "југословенство". То што други подмећу мућке и муте српске воде са тијем, под именом "српства", то је већ друга ствар, не за историју и политику, него за психологију (и психијатрију).

Тито није обновио такозвану "бановину хрватску", иако је Субашић то од њега тражио. Тито је био самољубац и њему је савршено свеједно било све што се није тицало њега лично и његове личне власти. Дража на другу страну, што се тиче српског патриотизма (каквог српског патрииотизма, ако су предратни српски политичари укинули српску патрију!?), борио се за "Југославију" у којој није "српске патрије" ни било и у којој су православци били једва 40%, а камоли Срби, државу коју је издало бар 60-70% њезини грађана и за коју није био нико жив осим дјела Срба и дјела Словенаца.

Зар је то био мудар циљ и одраз "српског патриотизма"? Па то је скроз поразно у самом старту.
Одговори

(02-08-2014, 04:58 PM)мунгос Пише:  Зар је то био мудар циљ и одраз "српског патриотизма"? Па то је скроз поразно у самом старту.

Ко да ти прави државу, кад све што ваља изгибе још у Првом светском рату.

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(02-08-2014, 05:45 PM)Громовник Пише:  Ко да ти прави државу, кад све што ваља изгибе још у Првом светском рату.

Има и ту истине. Али - и у Другом свјетском рату је било довољно српске младости да оствари тај циљ. Она је потрана, као и она прије ње, у бесмисленом и безумном покушају да се оствари неоствариво - "југославија".
Послије ПСР, умјесто да се кад је остварен циљ, уплови у мирну луку и крене са опоравком од страдања и губитака, упало се у још већи хаос и пропадање. Кад је пропала "југославија" у априлу 1941. год., прије хрватских покоља, Срби у моме крају су пјевали "Збогом Југославијо, нијеси радила право, збогом Југославијо, није ми те жао ... Сви Хрвати чиновници били, а сви Срби прости радници ..."

Да је и комунизам тад био само српски комунизам, а не југо-комунизам, не би из њега био ни стоти дио штете по Србе. У то сам увјерен. И међу комунистима у ДСР је било национални Срба, од који су се многи двоумили шта да раде и који су били свјесни да за Србе не ваља оно што се ради. Али су у току рата или посље њега елиминисани највише од "Срба"-југословена (који су били једнаки у свом антисрпскву као и највећи великохрват) и од "Југословенске браће" (који су исто тако гледали своје народе и њихове интересе, на штету Срба).
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 19 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним