(06-12-2014, 03:43 PM)Mekenzi Пише: Ruska ekonomija posrće, izgleda da je ekonomija u Rusiji u ogromnom problemu.
Rublja nikad niza od 1998 godine u odnosu na dolar.
Pad cene nafte urnisao je ruski budzet.
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/517067/Put...ci-problem
Знамо ми то за кога ти навијаш, међутим твоје прогнозе о паду Доњецка, хвала Богу, до сада нису се још оствариле!
Могле би санкције бити чак једно добро за Русију, ако ће она због њих развити самостално своју економију, како је сам Путин пре неколико дана и изјавио. Русија заиста превиве троши за увоз робе из иностранства и Запада. На то су морали Путин и компанија већ раније да помисле.
Него,
http://www.pogledi.rs/sta-nas-je-sve-juz...koj-uniji/
по овом питању, пре неколико дана на изјаву прекида пројекта Јужног Тока италијански премијер, како би био послушан европској политици, смањио је негативан значај те вести.
Међутим, италијанска компанија ЕНИ, која је највећи инострани партнер Гаспрома у том пројекту, доста губи због тога. Поготово његова контролисана инжењерска фирма Саипем, која је већ полагала цевове за гасовод у дубини Црног Мора и чије акције су тог дана у берзи губиле много од своје вредности.
Сада новинари бацају одговорност на тај прекид првенствено на Путина и на санкције за украјинску кризу, када су добро познате препреке које је Европа већ раније наметнула том пројекту. Додуше је потез Кремља потпун разумљив: Русија мора да тражи паре од међународних банака за тај пројекат а, с обзиром да Европа тежи на политику бојкотовања привреде Русије и смањења купљења ресурса од ње, то неће можда бити рентабилно.
То је некако слично на својевремени случај о литванској нуклеарној централи у Игналини. Европа је од литванских власти упорно тражилa затворење те централе совјетског модела, из наводног разлога што је била стара и опасна. За реновирање исте је била потребна руска технологија. Од те централе зависио је, чини ми се, добар део снабдевања електричне струје те земље. Обећавали су новчану помоћ Литванцима у случају затворења. Напокон, Литванија је затворила Игналину, од обећане помоћи ништа није било, а сада та земља мора да троши паре за увоз електричне струје ...и од које земље? Управо од Русије којој је Брисел хтео да нашкоди!