Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Да ли је између ђенерала Михаиловића и Рачића постојао сукоб, који Бајт наводи у својој књизи и да ли је тачно да је ђенерал кривио Рачића за пораз на Јеловој гори?
Одговори

Шта ће га кривити када је нестало џебане, а браћа Црногорци запалили на море?

Нису камењем могли на комунисте, наоружане америчким и енглеским оружјем и опремљени њиховом опремом.

„Грађанска“ демократија отуда нуди избор свега и свачега, али себе а приори изузима од тог правила; она не допушта могућност избора између ње и ма ког алтернативног концепта.

[Слика: traktor.gif]
Одговори

(18-01-2015, 01:38 AM)Мргуд Пише:  Да ли је између ђенерала Михаиловића и Рачића постојао сукоб, који Бајт наводи у својој књизи и да ли је тачно да је ђенерал кривио Рачића за пораз на Јеловој гори?
Није ми познато. Шта је извор? Има доста докумената из тог периода, нисам видео ништа о томе.
Рачић је по упаду Црвене армије био у кризи, постао је неактиван. Није учествовао у операцијама негде до јануара 1945.
Одговори

Цитат:885 Major Račićje bio odlučan kritičar Mihailovića i celokupnog ravnogorskog pokreta. Joč u avgustu 1944. godine poslao je generalu memorandum, u kojem predlaže proglačenje snaga glavnih četničkih komandanata u zapadnoj Srbiji ustaničkim i njihovo potčlinjavanje njemu. U kritici, izmešu ostalog, kaže: „Hteli smo narodnu revoluciju, nismo je izveli, jer smo se ogrečili o sveto načelo revolucije: boriti se, dok se ne sruši stari
režim i njegovi stubovi. Mi smo u svoje redove primili mnogo stubova starog režima... Čas smo paktirali, Čas smo bili legalni, čas smo se upuštali u oružani sukob. Što je najžalosnije, te faze su se smenjivale jako brzo, kako po željii naših protivnika, tako i po odlukama pojedinih komandanata...” (M. Vesović i K. Nikolić, Ujedinjene srpske zemlje, str. 143-44; Zbornik... XIV/4, str. 309-12). Iako sve navedeno može biti istina, navođenje takvih razloga za neuspeh četništva krajem avgusta 1944. godine, kad je Crvena armija bila na jugoslovenskim granicama, svakako je takva besmislica kao i sama pomisao da je uz boljševičku uopčte moguća i neka druga revolucija.

Račić i on su takodje imali obostrane zamerke u vezi s komandovanjem ispod Jelove gore, ali i inače.886
886 W. Roberts, Tito..., str. 279; H. Neubacher, Sonderauftrag..., str. 203
Бајт, стр 610 - 611

Горње је Бајт фино образложио. Треба имати у виду да је у питању август 1944 када су комунисти преплавили Србију. Владало је безнађе, природно је да су падала и ирационална међусобна оптуживања.
Што се тиче замерки око командовања испод Јелове горе, тврдња је дискутабилна јер се позива на Робертса коме то поље није најјача страна и на мемоаре непријатељског војника.
Одговори

То писмо комунисти често цитирају, као и нпр. онај Кондоров распис јединицама Златиборског корпуса, такође из друге половине августа 1944. Док је код Кондора у питању одличан тактички потез, ово се може протумачити очајем због немања муниције, коју с друге стране Западни савезници свакодневно авионима избацују партизанима, затим због факта да је Црвена армија на Дунаву, итд.
Не може се ово тумачити као сукоб. Исто ни раније критичке опаске, просто постојала је слобода говора. За ово раније не мислим на Рачића, кажем у принципу, у извештајима је било разних критика. Нпр. сећам се када је неко предложио да се Средњобосански корпус подели на два дела, комунисти то насловљавају као ''сукоб четника Средње Босне''...
На Јеловој Гори партизани су топововима и тешким бацачима разорили четничке положаје и они су се повукли на суседне планине.
Одговори

(11-01-2015, 04:12 AM)Владимир Петровић Пише:  ЗАХТЕВАМ ДА У НАЈКРАЋЕМ МОГУЋЕМ РОКУ, НА МОЈ ЗАХТЕВ, БУДЕМ БРИСАН СА СПИСКА ЧЛАНОВА ОВОГ ФОРУМА И ДА СЕ БРИШЕ МОЈЕ КОРИСНИЧКО ИМЕ Владимир Петровић !!!
Када сам видео да је Владимиру нестао налог, најпре сам помислио да је то нека техничка грешка, само касније сам прочитао ово.
Жао ми је да је отишао и заиста нисам добро схватио разлог, то јест схватио да није се слагао са Самарџићем по питању краљевске династије, али не смеју људи да се озбиљно увреде због таквих ствари. Заиста ни са најбољим другаром нећеш никада бити потпуно сагласан. То је неизбеживо.
Ако се није слагао, морао је да остане и да изрази своје мишљење, овако се то ради у тој чувеној демократији.
Остајем при нади да ће променити расположење и да ће се вратити можда.
Одговори

(18-01-2015, 06:15 PM)ЛукаЛоко Пише:  
(11-01-2015, 04:12 AM)Владимир Петровић Пише:  ЗАХТЕВАМ ДА У НАЈКРАЋЕМ МОГУЋЕМ РОКУ, НА МОЈ ЗАХТЕВ, БУДЕМ БРИСАН СА СПИСКА ЧЛАНОВА ОВОГ ФОРУМА И ДА СЕ БРИШЕ МОЈЕ КОРИСНИЧКО ИМЕ Владимир Петровић !!!
Када сам видео да је Владимиру нестао налог, најпре сам помислио да је то нека техничка грешка, само касније сам прочитао ово.
Жао ми је да је отишао и заиста нисам добро схватио разлог, то јест схватио да није се слагао са Самарџићем по питању краљевске династије, али не смеју људи да се озбиљно увреде због таквих ствари. Заиста ни са најбољим другаром нећеш никада бити потпуно сагласан. То је неизбеживо.
Ако се није слагао, морао је да остане и да изрази своје мишљење, овако се то ради у тој чувеној демократији.
Остајем при нади да ће променити расположење и да ће се вратити можда.

По мом скромном мипшљењу је Владимиров потез само још један доказ колико плитко размишља тај копи/пејст монархиста.
Одговори

(19-01-2015, 02:55 AM)Равногорац Пише:  
(18-01-2015, 06:15 PM)ЛукаЛоко Пише:  
(11-01-2015, 04:12 AM)Владимир Петровић Пише:  ЗАХТЕВАМ ДА У НАЈКРАЋЕМ МОГУЋЕМ РОКУ, НА МОЈ ЗАХТЕВ, БУДЕМ БРИСАН СА СПИСКА ЧЛАНОВА ОВОГ ФОРУМА И ДА СЕ БРИШЕ МОЈЕ КОРИСНИЧКО ИМЕ Владимир Петровић !!!
Када сам видео да је Владимиру нестао налог, најпре сам помислио да је то нека техничка грешка, само касније сам прочитао ово.
Жао ми је да је отишао и заиста нисам добро схватио разлог, то јест схватио да није се слагао са Самарџићем по питању краљевске династије, али не смеју људи да се озбиљно увреде због таквих ствари. Заиста ни са најбољим другаром нећеш никада бити потпуно сагласан. То је неизбеживо.
Ако се није слагао, морао је да остане и да изрази своје мишљење, овако се то ради у тој чувеној демократији.
Остајем при нади да ће променити расположење и да ће се вратити можда.

По мом скромном мипшљењу је Владимиров потез само још један доказ колико плитко размишља тај копи/пејст монархиста.

Ево, ме опет, на жалост црвених четника...

[Слика: 6LzSCUJ.gif]
MAKE SERBIA GREAT AGAIN!!! НАПРАВИМО СРБИЈУ ВЕЛИКОМ ОПЕТ!!! С' ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ-СЛОБОДА ИЛИ СМРТ ✞✞✞
Одговори

(20-01-2015, 10:21 AM)royalist Пише:  Ево, ме опет, на жалост црвених четника...

Vratija se Šime . . . Кез


''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

шта ћеш, препознао се човек у мом постуБаја

[Слика: 6LzSCUJ.gif]
MAKE SERBIA GREAT AGAIN!!! НАПРАВИМО СРБИЈУ ВЕЛИКОМ ОПЕТ!!! С' ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ-СЛОБОДА ИЛИ СМРТ ✞✞✞
Одговори

Васкрсли квазимонархиста.

У славу предака, на понос потомака!!!

http://cojstvo.rs/
Одговори

(20-01-2015, 10:21 AM)royalist Пише:  Ево, ме опет, на жалост црвених четника...

На жалост меких и розе четника Креза
Одговори

Владимире, више неће да ти се толерише отварање нових профила. Следећи пут добро размисли пре него што се самобанујеш, јер ће ти се то третирати као трајни бан. Нека доза озбиљности мора да постоји. Форум не подстиче ничији одлазак, па ни твој. То што ти се не допада мишљење осталих форумаша о одређеним стварима или лицима (престолонаследник Александар не мора свима да се свиди), није оправдан разлог да се изнова љутиш и демонстративно одлазиш. Дакле, чувај овај профил, јер ти је то последњи (осим у оправданом случају, ако рецимо заборавиш лозинку или тако нешто, што ће уредништво да оцени).

Остали да се уздрже од провокација поводом Владимировог повратка.
Одговори

(20-01-2015, 04:33 PM)Николај Пише:  Владимире, више неће да ти се толерише отварање нових профила. Следећи пут добро размисли пре него што се самобанујеш, јер ће ти се то третирати као трајни бан. Нека доза озбиљности мора да постоји. Форум не подстиче ничији одлазак, па ни твој. То што ти се не допада мишљење осталих форумаша о одређеним стварима или лицима (престолонаследник Александар не мора свима да се свиди), није оправдан разлог да се изнова љутиш и демонстративно одлазиш. Дакле, чувај овај профил, јер ти је то последњи (осим у оправданом случају, ако рецимо заборавиш лозинку или тако нешто, што ће уредништво да оцени).

Остали да се уздрже од провокација поводом Владимировог повратка.

Ово све је конфузно, тужно а и смешно, јер дотични није издржао ни недељу дана без копи-пејстовања на овом, како би он рекао, "црвеном" форуму. Не капирам зашто се не банује трајно, ионако само поставља туђе текстове и вређа остале форумаше па чак и самог Мислослава јер не мисле као он. И зашто баш сад ми, које он назива погрдним именима ("ЦРВЕНИ" ИТД.) треба да се уздржимо? Па човек није ни 24ч на форуму а опет вређа?!Читај
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 20 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним