Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Заиста та слика се колико могу да видим наводи у многим контекстима, типа, на слици су интербригадисти из Енглеске, сликано у Шпанији или Француској, беретке показују да су дошли из Француске, куће личе на оне из Шпаније и сл. Ја могу само да кажем да човек са брковима јесте Александар Стојановић звани "Шпанац" из нишке Островице, један од оних који је интезивно радио на сакуп'љању црвене помоћи а потом отишао у Шпанију да се бори. Он је ухапшен у јуну 1941. и стрељан на Бањици а можда и у Скели. Она друга оспоравана слика, где је такође Шпанац је из Граса, а ту се налази још један интербригадиста Таса Михајловић из Лесковца. Исти Таса се вратио из Шпаније и прикључио партизанском одреду код Јагодине а када је видео шта се ради дезертирао је и приступа четницима капетана Грујића. Одатле је дезертирао, ухваћен био од партизана, суђен и стрељан. То је било чишћење Шпанаца а само комунисти знају што су то чинили.
Одговори

То је најбитније, да је то Стојановић, што је још један од доказа да је Гестапо доводио комунисте. Међутим, Ватра се увек ухвати за неки детаљ, типа врста капе, стил фасаде, разлика у бројкама за неку небитну цифру, итд, мислећи да ће тиме демантовати суштину, што је наравно немогуће.
Одговори

(02-02-2015, 12:51 AM)Милослав Самарџић Пише:  То је најбитније, да је то Стојановић, што је још један од доказа да је Гестапо доводио комунисте. Међутим, Ватра се увек ухвати за неки детаљ, типа врста капе, стил фасаде, разлика у бројкама за неку небитну цифру, итд, мислећи да ће тиме демантовати суштину, што је наравно немогуће.

Сад сам погледао и остатак ваше приче, претпостављам да је ово то:

Цитат:Прву од поменутих група чине четири снимка остала иза комунисте Александра Стојановића “Шпанца“ из села Островица код Ниша. Поред Пеке Дапчевића, Косте Нађа, Ивана Гошњака, Вељка Ковачевића, Роберта Доманија и његових других познатијих другова, Стојановић је био један од “шпанских бораца“ који су се после пораза у Шпанији спасили бекством у Француску. Као сумњиве и опасне типове, Французи су их похапсили, а до преокрета долази када су Немци 1940. године окупирали “Пету републику“. Тада нацисти ослобађају из затвора своје савезнике комунисте. Све “шпанске борце“ са југословенских простора, њих око 150, сместили су у логор “Грас“, где су их припремали за нову мисију. Потреба за том мисијом указала се после окупације Краљевине Југославије априла 1941. године. Немци су овом приликом применили искуство из сламања царске Русије 1917. године. Пошто су лоше стајали на Источном фронту, тада су позвали у помоћ пету колону, тј. руске комунисте. Преко Финске, са огромним свотама новца, убацили су у Русију Лењина и његове другове. Остатак приче је познат, али се мање зна да су истоврмено Американци, мада су били руски савезници, преко Канаде послали у Русију Лава Троцког…
Тако су Немци већ маја 1941. довели у Југославију поменутих 150 “шпанских бораца“, како би на тај начин везали руке српском покрету отпора, чије организовање су већ уочили. Приликом преласка југословенске границе, нацисти су поздравили комунисте својим поздравом – испруженом руком.
Каква папазјанија...

Који су извори?
Да имате икакав документ да су Немци послали интербригадисте у Југославију, верујем да би био на насловној Погледа до сада.

Који је то логор Грас?
Одакле је информација да су интербригадисти били у затвору у Француској?
Већина логора за интернисте у Француској је била на југу, односно у Вишијевској Француској. Одакле је информација да су нацисти имали контролу над тим логорима (или затворима како нетачно наводите) пре 1942?

И нисте одговорили како сте добили слику са границе? Да ли су вам дали оригиналну фотографију, скен, новију репродукцију?
Одакле је њима информација да је особа у првом реду (бркови, без капе) Стојановић, кад уопште не личи на особу са других слика?
Одговори

Динчић је добио оригиналу фотографију (4 различите) од комунисте коме их је дао Стојановић. Стојановић му је рекао да су били у логору Грас, да су их Немци довели после Априлског рата и распоредили у разне службе. Такође му је рекао ко је он на фотографији (бркови) и ко је још један (Таса Михајловић из Лесковца). Колико то још треба да понављамо?
Одговори

Аха, значи једини извор који имате је рекла-казала од трећег лица. Једва довољно да се избегне тужба, али потпуно недовољно за неког ко претендује да буде историчар.
А видим и да, осим што сте нетачно пренели опис слике на граници, нисте проверили његову причу.

Где се налазио логор Грас?
Питам јер нисам нашао име тог логора и сумњам да је био под немачком контролом до 1942, што озбиљно ставља сумњу на тврдње из текста.

И већ сам написао, особе на сликама на којима је наводно Стојановић не личе.
Има утицаја угао снимања, израз лица и фризура, па би ваљало упоредити са још неким сликама.
[Слика: slika.jpg]
Одговори

(02-02-2015, 06:21 PM)ватхра Пише:  Аха, значи једини извор који имате је рекла-казала од трећег лица. Једва довољно да се избегне тужба, али потпуно недовољно за неког ко претендује да буде историчар.
А каква то тужба?
Одговори

Ја сам мислио да је Стојановић онај са брковима у задњим редовима а не првим,тог нисам ни приметио.Ако се мислим на овог у првим, и ја мислим да је то тешко онда он.Али онај иза може бити.
Одговори

(02-02-2015, 06:21 PM)ватхра Пише:  Аха, значи једини извор који имате је рекла-казала од трећег лица. Једва довољно да се избегне тужба, али потпуно недовољно за неког ко претендује да буде историчар.
А видим и да, осим што сте нетачно пренели опис слике на граници, нисте проверили његову причу.

Где се налазио логор Грас?
Питам јер нисам нашао име тог логора и сумњам да је био под немачком контролом до 1942, што озбиљно ставља сумњу на тврдње из текста.

И већ сам написао, особе на сликама на којима је наводно Стојановић не личе.
Има утицаја угао снимања, израз лица и фризура, па би ваљало упоредити са још неким сликама.
[Слика: slika.jpg]
Остале изворе сам наводио више пута, од браће Кнежевић па даље, не видим разлог да понављам.
Одговори

(26-01-2015, 11:14 PM)Петар Пише:  Ово под тачком седам да су објавили и на насловној страни луди Срби опет неби веровали.

Ма да је то Броз изговорио сам о себи за говорницом на Конгресу Савеза комуниста луди Срби неби вјеровали
Одговори

Pozdrav g.Samardzicu i svim forumasima! Pratim vas veoma dugo,tako da nisam bas nov. U danasnjem Telegrafu(internetu) videh jos jedno u nizu laziranje istorije. Pa bih valjalo da g.Samardzic da pogleda i prekomentarise. Pozdrav!
Одговори

Поздрав!
Дај линк, па да видимо.
Одговори

(07-02-2015, 07:26 PM)Милослав Самарџић Пише:  Поздрав!
Дај линк, па да видимо.

Докони људи
http://www.telegraf.rs/vesti/1370291-dra...ledja-foto
Одговори

Dokle ce vise siriti neokomunisticke lazi....sace to Miloslav u 3-4 poteza da....
Одговори

Цео коментар стаје у три речи: Извор Дамјан Пав(е)лица.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 20 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним