Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Знао сам да ћеш ти из прве.
Ајде.
Одговори

Једна битка се назива " Српски Термопил" . . . о којој се ради и кад се одиграла?

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

(03-02-2017, 04:42 PM)Бранке Пише:  Једна битка се назива " Српски Термопил" . . . о којој се ради и кад се одиграла?

Бој на Чокешини. Мислим прве ратне године.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(03-02-2017, 05:12 PM)Николај Пише:  
(03-02-2017, 04:42 PM)Бранке Пише:  Једна битка се назива " Српски Термопил" . . . о којој се ради и кад се одиграла?

Бој на Чокешини. Мислим прве ратне године.

Тако је,1804. . . . добила је назив по томе што су се Турцима супроставилo oко 300 Срба . . .

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Ево једно, наизглед неозбиљно питање (али без гуглања одговора):

Крња и Шибоња су...?

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Волови? Креза

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

(03-02-2017, 05:49 PM)Бранке Пише:  Волови? Креза

Кез

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(03-02-2017, 09:02 AM)смедерево Пише:  Миленко Веснић.Прочито у Политикином забавнику.
Да се похвалим, изашо сам скоро у нашем најбољем часопису - ''Политикином забавнику''. Smile
Оно за Ацу Николића, био код Драже, да сам открио то. У ствари ја сам први објавио ту слику и његово име у потпису, али Зоран Недељковић је повезао да је то тај Аца.
Одговори

Видео сам шта је на кварно(не би ми никад пало на памет Smile ),тако да нећу да одговарам . . . Јок

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

(03-02-2017, 03:05 PM)Бенито Пише:  
(03-02-2017, 02:28 PM)Бранке Пише:  
(03-02-2017, 12:35 PM)Бенито Пише:  Многобројни су устанци и грађански ратови на подручју сусрета великих сила на Балкану. Народи који и данас живе на овом простору покушавали су да своје интересе уклопе у такве догађаје.
Један нама суседни народ је тако подигао један устанак против централне власти. Међутим, највећи страдалници су били, у ствари, Срби. Чак су ти устаници покушали да са Србима ураде оно што би се савременим језиком звало геноцид.
Ти устаници су имали специфично име.
Како су се звали ти устаници и на ком подручју су Срби од њих највише страдали?

Ал се тема раширила . . . Smile

Мађари,Ракоцијев устанак у 18. и онај 1848. . . . И у једном и другом су прво тражили од Срба да им се покоре,па пошто ови нису хтели,решили су то да заврше на тежи начин . . .

Куруци(устаници) . . .

Тачан одговор.
Хвала , што сте се пробудили. Куруци су побили велики број Срба у Барањи.

Наравно, 18 век, а не ово 1848.
Тачан одговор би био и Илинденски устанак који су 1903. подигли Бугари у српским насељима данашње Македоније.
Одговори

(03-02-2017, 05:53 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(03-02-2017, 09:02 AM)смедерево Пише:  Миленко Веснић.Прочито у Политикином забавнику.
Да се похвалим, изашо сам скоро у нашем најбољем часопису - ''Политикином забавнику''. Smile
Оно за Ацу Николића, био код Драж, да сам открио то. У ствари ја сам први објавио ту слику и његово име у потпису, али Зоран Недељковић је повезао да је то тај Аца.

А како си ти први објавио ту фотографију, када је то фото из приватног албума академика Димитрија Ђорђевића и коју је објавио у Ожиљци и опомене? Ту књигу имам откад је изашла .

(03-02-2017, 05:26 PM)Николај Пише:  Ево једно, наизглед неозбиљно питање (али без гуглања одговора):

Крња и Шибоња су...?

Ајде, пошто нико не зна.
Одговори

(03-02-2017, 05:57 PM)Бенито Пише:  
(03-02-2017, 05:53 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(03-02-2017, 09:02 AM)смедерево Пише:  Миленко Веснић.Прочито у Политикином забавнику.
Да се похвалим, изашо сам скоро у нашем најбољем часопису - ''Политикином забавнику''. Smile
Оно за Ацу Николића, био код Драж, да сам открио то. У ствари ја сам први објавио ту слику и његово име у потпису, али Зоран Недељковић је повезао да је то тај Аца.

А како си ти први објавио ту фотографију, када је то фото из приватног албума академика Димитрија Ђорђевића и коју је објавио у Ожиљци и опомене? Ту књигу имам откад је изашла .

И то што кажеш, али које године је изашла његова књига? Јер ми је он дао те слике, само не знам ко је први објавио, сад си ме поколебао. Иначе занимљиво је да није поменуо Ацину кошаркашку каријеру.
Одговори

Све знате, а ово не знате, сви одговори су били нетачни, па понављам питање:

- Данас кад се уђе у књижаре ''Службеног гласника'' - дакле једног од највећих државних издавача - чији лик ће вас ''гледати'' са убедљиво највише корица?
Одговори

Није ми ту, на читању.
Мислим, 95 или 96.

(03-02-2017, 06:02 PM)Милослав Самарџић Пише:  Све знате, а ово не знате, сви одговори су били нетачни, па понављам питање:

- Данас кад се уђе у књижаре ''Службеног гласника'' - дакле једног од највећих државних издавача - чији лик ће вас ''гледати'' са убедљиво највише корица?

Доналд Трамп? Путин? Принцип?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 5 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним