Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(18-06-2017, 09:08 PM)Бенито Пише:  Ајде, пошто нико неће да постави питање. ( Вукашин и Смедерево дугују питања)
Исте 1913. године, када се српска војска тријумфално вратила са Брегалнице, још једна војска у којој су били Срби скршила је једну буну, која је личила на мини-рат. Формација која је то одрадила имала је специфично име.
Како се звала та формација?
Како се звао легендарни вођа те формације?
Како је завршио живот овај јунак о коме се деценијама није смело говорити?

Мини битка је била Опсада Видина, града у Бугарској
Формација 1. тимочка дивизија
Пуковник Вукоман Аранчић
Умро је од пегавог тифуса 1915. године.

(18-06-2017, 11:29 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(18-06-2017, 08:39 PM)Snake Пише:  
(18-06-2017, 08:37 PM)Милослав Самарџић Пише:  Да, Нушић. А ко су они што притрчавају кад се коњ оклизнуо на калдрми?

Жандарми дижу са калдрме коња и јахача.
Нису жандарми, већ војници. Које државе?

У праву си Црногорци су дошли на прославу. Држава Краљевина Црна Гора.

Ко сме тај може, ко незна за страх тај иде напред!
Одговори

(18-06-2017, 11:35 PM)Snake Пише:  
(18-06-2017, 09:08 PM)Бенито Пише:  Ајде, пошто нико неће да постави питање. ( Вукашин и Смедерево дугују питања)
Исте 1913. године, када се српска војска тријумфално вратила са Брегалнице, још једна војска у којој су били Срби скршила је једну буну, која је личила на мини-рат. Формација која је то одрадила имала је специфично име.
Како се звала та формација?
Како се звао легендарни вођа те формације?
Како је завршио живот овај јунак о коме се деценијама није смело говорити?

Мини битка је била Опсада Видина, града у Бугарској
Формација 1. тимочка дивизија
Пуковник Вукоман Аранчић
Умро је од пегавог тифуса 1915. године.

(18-06-2017, 11:29 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(18-06-2017, 08:39 PM)Snake Пише:  
(18-06-2017, 08:37 PM)Милослав Самарџић Пише:  Да, Нушић. А ко су они што притрчавају кад се коњ оклизнуо на калдрми?

Жандарми дижу са калдрме коња и јахача.
Нису жандарми, већ војници. Које државе?

У праву си Црногорци су дошли на прославу. Држава Краљевина Црна Гора.
Није то , Снејк. Нешто друго је у питању. А има везе и са Дражом Михаиловићем.
Одговори

Јесте, војници Црне Горе. Оно на Славији.
Одговори

(18-06-2017, 09:08 PM)Бенито Пише:  Ајде, пошто нико неће да постави питање. ( Вукашин и Смедерево дугују питања)
Исте 1913. године, када се српска војска тријумфално вратила са Брегалнице, још једна војска у којој су били Срби скршила је једну буну, која је личила на мини-рат. Формација која је то одрадила имала је специфично име.
Како се звала та формација?
Како се звао легендарни вођа те формације?
Како је завршио живот овај јунак о коме се деценијама није смело говорити?
Помислио сам да је албанска побуна 1913. године,али ми је пажњу одвука друга албанска побуна из 1920. године када је ту побуну угушила војска Краљевине СХС(иако су то углавном биле јединице бивше српске војске и етнички попуњене Србима) ,али се о овој мало тога зна.

-Дакле мој коначан одговор је албанска побуна 1913. године.
Иако су Албанци и ВМРО у првим данима имали успеха и окупирали поједина градове попуд Охрида јер су мале српске јединице биле приморане да се повуку,устанак је убрзо угушен.
-Пешадијски пук Првог позива "Стефан Немања" у чијем саставу се наласио,мислим водник,Драгољуб Михаиловић,је разбунцао албанске и ВМРО терористе.
-Командант пука "Стефан Немања" био је мајор Драгутин Гавриловић (потоњи пуковник,али нажалост никада генерал)
-И тећи одговор:Јунак,пуковник Гавриловић је у АР реактивиран,али не знам шта је радио током АР.После рата одведен је у заробљеништо,да би пред крај рата био пуштен сав измучен.Тако измучен вратио се у Београд,да би доживео да га партизани претуку,а од псоледица млаћења је и преминуо.

Ово треће вам звуши познато ? Па нормално,тако су били третирани угледни Краљевски официри и генерали(фелдмаршали) од стране нових власти.А свако ко умре а у његову смрт су били умешани партизани,бива проглашен за човека који је на било кој начин пружао отпор партизанима и проглашава се за квислинга,подржаватеља "анти-народне" династије Карађорђевић итд. Због тога се о њему(као и о осталим угледним официрима,генерали и фелдмаршалима)није смело причати све до слома комунистичког режима.

-Марој Драгутин Гавриловић:
[Слика: dragutin_gavrilovic-1-670x447.jpg]

-Пуковник Гаавриловић нешто пре АР,и после враћања из логора у исмузеном стању:
[Слика: synqsi.jpg]

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

(19-06-2017, 07:49 AM)Andrejevic Пише:  -Пешадијски пук Првог позива "Стефан Немања" у чијем саставу се наласио,мислим водник,Драгољуб Михаиловић,је разбунцао албанске и ВМРО терористе.

Назив водник у том периоду је било звање за потпоручнике током те акције Дража је унапређен у потпоручника пре тога је био наредник. Чин водника је уведен тек у ФНРЈ (СФРЈ). То можеш чути у филму Марш на Дрину.

Ко сме тај може, ко незна за страх тај иде напред!
Одговори

(19-06-2017, 10:24 AM)Snake Пише:  Назив водник у том периоду је било звање за потпоручнике током те акције Дража је унапређен у потпоручника пре тога је био наредник. Чин водника је уведен тек у ФНРЈ (СФРЈ). То можеш чути у филму Марш на Дрину.
Чини ми се да сам негде то прочитао па сам зато и написао "мислим".
Мислио сам на поднаредника,али нисам био сигуран.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

(19-06-2017, 11:28 AM)Andrejevic Пише:  
(19-06-2017, 10:24 AM)Snake Пише:  Назив водник у том периоду је било звање за потпоручнике током те акције Дража је унапређен у потпоручника пре тога је био наредник. Чин водника је уведен тек у ФНРЈ (СФРЈ). То можеш чути у филму Марш на Дрину.
Чини ми се да сам негде то прочитао па сам зато и написао "мислим".
Мислио сам на поднаредника,али нисам био сигуран.

Када негде у старим списима прочиташ да је неки од официра био водник то значи да је био потпоручник а поручник је имао звање старији водник.

Ко сме тај може, ко незна за страх тај иде напред!
Одговори

Једна црква у Србији, три пута је претварана у џамију!Где се налази та црква?

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(19-06-2017, 07:45 PM)смедерево Пише:  Једна црква у Србији, три пута је претварана у џамију!Где се налази та црква?
Да није Црква Вазнесења Господњег ?

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Aко мислите у центру Чачка, онда је одговор тачан!

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(19-06-2017, 08:59 PM)смедерево Пише:  Aко мислите у центру Чачка, онда је одговор тачан!
Јесте,на ту сам мислио.О њој је Вук Караџић писао 1820. године,у то време је била позната по томе што је већ неколико пута била и џамија и црква,а те 1820. је била џамија.

Не знам да ли да поставим питање јер сам овде тачно одговорио,или да сачекам Бенита да погледа одговор на оно његово питање.

Ајде једно лако брзинско док не дође Бенито да погледа одговор на његово питање.
Који су бомбардери бомбардовали Грац и остале градове као и немачке дивизије већ 6. априла 1941,одмах након бомбардовања Београда ?

Занимљиво,Немци нама унаказе престоницу,а сат-два потом ми њима Грац,комуникације,железнице и замало да унаказимо једну оклопну дивизију али бомбе након пада нису експлодирале.Немци су имали велике среће са том дивизијом.Таман сам и помогао са овим занимљивим информацијама.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Ратно ваздухопловство краљевине Југославије.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(19-06-2017, 09:06 PM)Andrejevic Пише:  Који су бомбардери бомбардовали Грац и остале градове као и немачке дивизије већ 6. априла 1941,одмах након бомбардовања Београда ?

Три бомбардера и два ловца типа ,, Харикен ". Је ли мислиш на тип авиона или на посаду?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(19-06-2017, 09:19 PM)Перун Пише:  
(19-06-2017, 09:06 PM)Andrejevic Пише:  Који су бомбардери бомбардовали Грац и остале градове као и немачке дивизије већ 6. априла 1941,одмах након бомбардовања Београда ?

Три бомбардера и два ловца типа ,, Харикен ". Је ли мислиш на тип авиона или на посаду?
На тим бомбардера сам мислио.

Иначе сада си навео тип ловца "Хорек Харикен".Сад само и тип бомбардера и пун погодак.Нешто си се успавао,морали смо да те мало мењамо док се не врнеш Smile

А ово је био једини рпимер сарадње бомбардерске и ловачке авијација у АР.

(19-06-2017, 09:18 PM)смедерево Пише:  Ратно ваздухопловство краљевине Југославије.
Мислио сма конкретну ан тип бомбардера.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 42 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним