Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Tacno, teraj dalje...
Одговори

Вукашине, да ли се зна нешто о губицима наших у борби против бољшевика?
Не би требало да је било губитака?
Одговори

(04-08-2017, 01:24 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(04-08-2017, 12:31 PM)Andrejevic Пише:  
(04-08-2017, 11:41 AM)Вукашин Петковић Пише:  Гушили су арнаутску побуну, мада ти вероватно мислиш на наше јединице у Русији, које су се бориле против бољшевика.
Jeste,mislio sam na nase ekspedicione snage u Sibiru pod komandom francuskog generala i na one nase ekspedicione snage koje su u Murmansku bile pod komandom britanaca.


Тај одговор није баш тачан. Ни наше, ми друге снаге, нису се бориле против бољшевика, сем изузетно, односно спорадично.
Циљ интервенције није био да се бољшевици савладају, да јесте, били би савладани.
Циљ је био да се бољшевицима дигне морал, тако што ће у пропаганди говорити да се у ствари они боре за слободу а не за власт.
Pa za nase trupe nisam bas siguran. Mi smo vrlo voleli ruskog car i imaratorsku vojsku,pa smo hteli da pomognemo belogardejcima jer su se oni borili za cara i obnovu Ruske Carevine.
Niko nije voleo te boljsevike,pogotovo Srbi jer su vrlo voleli Rusku Carevinu.Nije dzabe Kralj Aleksandar dopustio da na hiljade Ruskih Imperatorskih vojnika i civila dodje u Kraljevinu SHS.

(04-08-2017, 02:25 PM)Милослав Самарџић Пише:  Вукашине, да ли се зна нешто о губицима наших у борби против бољшевика?
Не би требало да је било губитака?
Gospodine Samardzicu,jedan od najvecih udaraca za Srbe jeste jedan ruski general major ili general potpukovnik koji je bio Srbin.Komandovao je Belom Gardom na prostoru Sibira,presao u Mongoliju i Kinu,ali su Kinezi dozvolili boljsevicima ulaz na njihovu teritoriju i boljsevici su uhvatili sve Belogardejce ukljucujuci i generala koji je bio Srbin.Sve su ih ubili.
Ne secam se kako se zvao,pogledacu kad budem imaodobar signal.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Није нас никао питао да ли волимо руског цара или не и нисмо имали слободу деловања.
А тај генерал није био у саставу Сила Антанте.
Одговори

(04-08-2017, 03:09 PM)Милослав Самарџић Пише:  Није нас никао питао да ли волимо руског цара или не и нисмо имали слободу деловања.
А тај генерал није био у саставу Сила Антанте.
Bio je u sastavu Sila Antante od 1914-1917 a posle je bio komandant Belogardejaca.
Prosto nakon 1914,1915 i 1916 svaki srpski vojnik je trebao i osecao da treba da se zahvali pomoci Rusije,to je prirodno.

Kad smo kod tog generala,ajde pitanje.
Kako se zvao Srbin,koji je postao Ruski Imperatorski general-potpukovnik i bio je komandant Belogardejske armije koja je iz Sibira presla u Mongoliju i Kinu ?
Mongoli su ga proglasili za svog plemica,a Kinezi su dozvolili boljsevicima upad na prostor Kine i Mongolije.Boljsevici su opkolili Ruse i poubijali ih,a prezivele medju kojima je bio i taj general-potpukovnik Srbin su kasnije streljali.
Dakle kako se zvao obaj covek ?

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Нисам чуо за њега.
А кад смо генерала:
- Много Дражиних официра и војника је после рата служило у савезничким војскама, а само један је постао генерал. Који?

Још два питања:
- Ко је утемељивач рударске индустрије у Србији (19. век)?
. Пре Првог светског рата у Србији су се, у 178 рудника, вадила све познате руде, сем једне. Које?
Одговори

(04-08-2017, 04:59 PM)Милослав Самарџић Пише:  Нисам чуо за њега.
А кад смо генерала:
- Много Дражиних официра и војника је после рата служило у савезничким војскама, а само један је постао генерал. Који?

Још два питања:
- Ко је утемељивач рударске индустрије у Србији (19. век)?
. Пре Првог светског рата у Србији су се, у 178 рудника, вадила све познате руде, сем једне. Које?
Za moje pitanje cu da sacekam da vidim zna li neko.

Vase 3. pitanje:
Uranium ?

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Није уранијум.
Одговори

(04-08-2017, 03:16 PM)Andrejevic Пише:  Kad smo kod tog generala,ajde pitanje.
Kako se zvao Srbin,koji je postao Ruski Imperatorski general-potpukovnik i bio je komandant Belogardejske armije koja je iz Sibira presla u Mongoliju i Kinu ?
Mongoli su ga proglasili za svog plemica,a Kinezi su dozvolili boljsevicima upad na prostor Kine i Mongolije.Boljsevici su opkolili Ruse i poubijali ih,a prezivele medju kojima je bio i taj general-potpukovnik Srbin su kasnije streljali.
Dakle kako se zvao obaj covek ?

Знам једног, али могуће да није тај јер не знам да је постао монголски племић. Ако изузмемо то требало би да је Андрија Бакић.

п.с. Где нам је поручник ?
Одговори

Поручник на годишњем умору. Smile

Је ли први рудник у 19-ом веку био рудник угља на Авали, отворен почетком 19-ог века? Повезујем са оном серијом питања о Карађорђу... Да ли је он или неко од устаника имао удела при отварању рудника?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не, на Авали је био рудник живе крајем 19. века. Овде је реч о индустрији рударства у модерном смислу речи, дакле реч је о крају 20. века.
Одговори

(04-08-2017, 08:43 PM)Перун Пише:  Поручник на годишњем умору. Smile

Је ли први рудник у 19-ом веку био рудник угља на Авали, отворен почетком 19-ог века? Повезујем са оном серијом питања о Карађорђу... Да ли је он или неко од устаника имао удела при отварању рудника?

Начекаћете се док поручник бидне на умору- годишњем или вековном.
Лук ти у очи.

(04-08-2017, 03:16 PM)Andrejevic Пише:  
(04-08-2017, 03:09 PM)Милослав Самарџић Пише:  Није нас никао питао да ли волимо руског цара или не и нисмо имали слободу деловања.
А тај генерал није био у саставу Сила Антанте.
Bio je u sastavu Sila Antante od 1914-1917 a posle je bio komandant Belogardejaca.
Prosto nakon 1914,1915 i 1916 svaki srpski vojnik je trebao i osecao da treba da se zahvali pomoci Rusije,to je prirodno.

Kad smo kod tog generala,ajde pitanje.
Kako se zvao Srbin,koji je postao Ruski Imperatorski general-potpukovnik i bio je komandant Belogardejske armije koja je iz Sibira presla u Mongoliju i Kinu ?
Mongoli su ga proglasili za svog plemica,a Kinezi su dozvolili boljsevicima upad na prostor Kine i Mongolije.Boljsevici su opkolili Ruse i poubijali ih,a prezivele medju kojima je bio i taj general-potpukovnik Srbin su kasnije streljali.
Dakle kako se zvao obaj covek ?
Андрејевићу, има толико занимљивости у српској историји. Нема потребе да понављаш питања.
Андрија Бакић.

(02-08-2017, 09:22 AM)Бенито Пише:  Постала је општа тема како су комунисти са једне, а Англоамериканци са друге стране отимали , заробљавали и искористили наци стручњаке и научнике из разних области. Али, и други су се ту помало огребали.
Питање гласи:
Ко је био најпознатији нацистички стручњак који је остао да ради у Брозовој Југославији?
ПС Питање је и информативног карактера, јер није немогуће да не знам тачан одговор.

Ово још нико није одговорио.

(04-08-2017, 04:59 PM)Милослав Самарџић Пише:  Нисам чуо за њега.
А кад смо генерала:
- Много Дражиних официра и војника је после рата служило у савезничким војскама, а само један је постао генерал. Који?

Још два питања:
- Ко је утемељивач рударске индустрије у Србији (19. век)?
. Пре Првог светског рата у Србији су се, у 178 рудника, вадила све познате руде, сем једне. Које?

1. Управник свих рудника Карађорђеве Србије, био је Петар Новаковић Чардаклија.
Копањем руде управљао је Стефан Живковић Телемак, Србин родом са Фрушке Горе. Он је био и секретар Правитељствујушчег Совјета.
Ако мислиш на каснији период када се радило организованије и озбиљније, онда је то Ђорђе Вајферт.
2. Злато?
Одговори

(04-08-2017, 08:43 PM)Перун Пише:  Поручник на годишњем умору. Smile

Био сам и ја и кад сам се вратио приметих да је нешто опустео форум.

Мало су ова питања разбацана не знам на које да се одговори.
Одговори

(04-08-2017, 09:57 PM)Бенито Пише:  
(04-08-2017, 04:59 PM)Милослав Самарџић Пише:  Још два питања:
- Ко је утемељивач рударске индустрије у Србији (19. век)?
. Пре Првог светског рата у Србији су се, у 178 рудника, вадила све познате руде, сем једне. Које?

1. Управник свих рудника Карађорђеве Србије, био је Петар Новаковић Чардаклија.
Копањем руде управљао је Стефан Живковић Телемак, Србин родом са Фрушке Горе. Он је био и секретар Правитељствујушчег Совјета.
Ако мислиш на каснији период када се радило организованије и озбиљније, онда је то Ђорђе Вајферт.
2. Злато?
1. Да, Ђорђе Вајферт је утемељивач модерног рударства у Србији.
2. Тражио је и злато и нашао је, дакле није злато. Ни данас те руде - минерала нема у Србији, никад није нађена на територији данашње Србије. То је со!

Питање:
- Крајем 19. века у Србији је основано Српско геолошко друштво, Јован Жујовић је био оснивач. Колико држава је тада имало геолошка друштва?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 61 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним