Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Петар Костић је рођен у Броду покрај Призрена 12. јуна 1852. године, преминуо је 1934. године. Један је од најзначајнијих књижевника Старе Србије јер је у својим делима оставио неизбрисив траг о животу Срба на просторима Косова и Метохије. Један од највећих бораца за опстанак српског народа под турском окупацијом и велики противник исламизације на нашим просторима. Школовање започиње у Призрену где завршава основну школу и два разреда гимназије. Завршио је и Призренску богословију 1873. године и исте године постаје наставник. Након смрти ректора Илије Ставрића постаје заменик ректора и управитељ Призренске Богословије постаје 27. децембра 1882.године све до 4. априла 1889.године. Петар Костић је оснивач Српске гимназије у Солуну и дужност директора вршио је од 1894. до 1897.године. После тога прелази у Скопље на послове у Митрополији у Скопљу где је вршио важне националне послове за време турске владавине. Пензионисан је 1922.године на радном месту професора Призренске богословије.

http://www.prizren.in.rs/znameniti-prizr...ar-kostic/
Одговори

Данас најпознатији ''трансфер'' из Комунистичке партије у ''Збор'' вероватно је Марисав Петровић.
Међутим, на другу страну пре рате прешао је један од најважнијих чланова КПЈ, који је поред осталог био курир између Београда, Москве и Беча. Једном је ухваћен на граници, обрађен у полицији и пуштен кући. Обрадио га је лично Драгомир Дринчић, шеф полиције и шеф Двора једно време, дакле веома вешт полицајац. Убедио га је да је то што ради чиста издаја државе и народа.
Тај комуниста се вратио и постао агент полиције, касније веома познати агент, сви овде чули сте за њега. Како се звао?
Одговори

Светозар Вујковић?
Одговори

(22-04-2017, 11:18 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(18-04-2017, 03:03 PM)Бенито Пише:  
(16-04-2017, 11:16 PM)Бенито Пише:  Расположен сам нешто, ваљда због Васкрса.
Имао сам неколико триптиха питања из разних целина. Ајде да започнемо нови:
Мајор српске краљевске војске Ђорђе Мујовић оставио је траг у светској култури.
Чиме је то успео да уради?

Јел имаш неки доказ да је он написао песму? Пошто читам на нету да је написао неки Грк, а да је ово што кажеш само мит.

Па, ево кад већ питаш, у данас емитованих емисији Квадратура круга, посвећеној Србима на Крфу, Станковић ставља ову песму у ауторство поручника Миливоја Ђукића. Причу је испричала праунука Миливоја Ђукића. Песма је посвећена њеној прабаби Крфљанки Калиопе, са којом се Миливоје оженио и добио ћерку и сина.
Одлична је прича, а ко има времена нека постави линк, кад емисија буде на њету.
Одговори

(28-10-2017, 07:39 PM)Вукашин Петковић Пише:  Светозар Вујковић?
Није Вујковић.
Одговори

(28-10-2017, 07:54 PM)Бенито Пише:  
(22-04-2017, 11:18 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(18-04-2017, 03:03 PM)Бенито Пише:  
(16-04-2017, 11:16 PM)Бенито Пише:  Расположен сам нешто, ваљда због Васкрса.
Имао сам неколико триптиха питања из разних целина. Ајде да започнемо нови:
Мајор српске краљевске војске Ђорђе Мујовић оставио је траг у светској култури.
Чиме је то успео да уради?

Јел имаш неки доказ да је он написао песму? Пошто читам на нету да је написао неки Грк, а да је ово што кажеш само мит.

Па, ево кад већ питаш, у данас емитованих емисији Квадратура круга, посвећеној Србима на Крфу, Станковић ставља ову песму у ауторство поручника Миливоја Ђукића. Причу је испричала праунука Миливоја Ђукића. Песма је посвећена њеној прабаби Крфљанки Калиопе, са којом се Миливоје оженио и добио ћерку и сина.
Одлична је прича, а ко има времена нека постави линк, кад емисија буде на њету.
Одлично! Јер на нету пише углавном супротно.
Одговори

(28-10-2017, 08:05 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(28-10-2017, 07:39 PM)Вукашин Петковић Пише:  Светозар Вујковић?
Није Вујковић.

Јел Бошко?
Одговори

(28-10-2017, 08:06 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(28-10-2017, 07:54 PM)Бенито Пише:  
(22-04-2017, 11:18 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(18-04-2017, 03:03 PM)Бенито Пише:  
(16-04-2017, 11:16 PM)Бенито Пише:  Расположен сам нешто, ваљда због Васкрса.
Имао сам неколико триптиха питања из разних целина. Ајде да започнемо нови:
Мајор српске краљевске војске Ђорђе Мујовић оставио је траг у светској култури.
Чиме је то успео да уради?

Јел имаш неки доказ да је он написао песму? Пошто читам на нету да је написао неки Грк, а да је ово што кажеш само мит.

Па, ево кад већ питаш, у данас емитованих емисији Квадратура круга, посвећеној Србима на Крфу, Станковић ставља ову песму у ауторство поручника Миливоја Ђукића. Причу је испричала праунука Миливоја Ђукића. Песма је посвећена њеној прабаби Крфљанки Калиопе, са којом се Миливоје оженио и добио ћерку и сина.
Одлична је прича, а ко има времена нека постави линк, кад емисија буде на њету.
Одлично! Јер на нету пише углавном супротно.

Гледао сам.
Посебна је прича о Миливоју и Калиопе. Није речено да је Миливоје аутор, а нису споменули мајора Ђорђа Мујовића.
Из приче би се рекло да није Миливоје, а да ни један од Станковићевих саговорника, нити он сам, није чуо за Мујовића.
Они само кажу да је један српски војник испевао ту песму.
Одговори

(28-10-2017, 08:11 PM)Бенито Пише:  
(28-10-2017, 08:05 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(28-10-2017, 07:39 PM)Вукашин Петковић Пише:  Светозар Вујковић?
Није Вујковић.

Јел Бошко?
Није, али близу сте.
Уз помоћ овога комунисти су тако ефикасно сузбијени уочи рата.
Да помогнем: Овога су комунисти убили током рата. Био је атентат, атентатори су похватани и ликвидирани.
Одговори

Касно сам се укључио, окренуо сам се кад сам чуо песму, па сам тек тада обратио пажњу. Можда нисам добро разумео. Углавном, прича о Ђукићима је фантастична, поготово, онај део када је Миливоје сину и снаји исцепао пасош и рекао:" Ти си Србин и ово је твоја земља, нема мрдања. " Поготово што се то догодило на Косову.

(28-10-2017, 08:37 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(28-10-2017, 08:11 PM)Бенито Пише:  
(28-10-2017, 08:05 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(28-10-2017, 07:39 PM)Вукашин Петковић Пише:  Светозар Вујковић?
Није Вујковић.

Јел Бошко?
Није, али близу сте.
Уз помоћ овога комунисти су тако ефикасно сузбијени уочи рата.
Да помогнем: Овога су комунисти убили током рата. Био је атентат, атентатори су похватани и ликвидирани.

Залад.

Или Ђорђе Космајац.
Одговори

Космајац.
Комунисти крију тај део његове биографије:
https://sh.wikipedia.org/wiki/%C4%90or%C4%91e_Kosmajac
Извор за ово је Дринчићева породица.
Одговори

(28-10-2017, 02:34 PM)Перун Пише:  Српски песник, драматург, путописац, школовао се у Европи. Учесник ратова 1912-1918. У последњем рату рањен, послат у Француску на лечење где је убрзо и преминуо.

Објавио је збирку патриотских песама. Једно његово дело објављено је 15-ак година након његове смрти. Ко је овај великан?

Нико није покушао.

Милош Перовић је тачан одговор.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Нисам ни видео питање, куд пожури.


Треће питање:

сан је давна и заборављена истина
коју више нико не уме да провери
сада туђина пева ко море и забринутост
исток је западно од запада лажно кретање је
најбрже
сада певају мудрост и птице моје запуштене
болести
цвет између пепела и мириса
они који одбијају да преживе љубав
и љубавници који враћају време уназад
врт чије мирисе земља не препознаје
и земља која остаје верна смрти
јер свет овај сунцу није једина брига


Који изузетни српски песнички великан је написао ове стихове који чине само део једне његове сјајне песме?
ПС такође ликвидиран од титоиста
Одговори

Бранко Миљковић.

Значи и њега комуњаре убиле, било је неких прича да су хрватски националисти убили Миљковића јер,ваљда, настрадао у Загребу.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 61 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним