Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Тешко је ово, боље одговори одмах.
Одговори

Александар Бојко ( Фоча 1896-Бањалука 1969), завршио је Краљевску уметничку школу у Београду 1927. године. Након тога је био професор на Учитељској школи и Вишој педагошкој школи у Бањалуци, где је предавао сликање. Узгредно се бавио фотографијом и филмом. Снимио је бомбардовање Бањалуке од 27. до 29. маја 1944. године. За те снимке нико није знао, док их он није поклонио Архиву Босанске Крајине, 1960. године.
Не знам да ли су икад филмаџије користили ове снимке, али ето једног податка за тебе, ако су филмови уопште употребљиви данас.

Ко хоће нека постави питање.
Одговори

Ко су били први произвођачи чоколаде у Краљевини Србији ?
Одговори

(31-10-2017, 05:42 PM)Ултрадесничар Пише:  Ко су били први произвођачи чоколаде у Краљевини Србији ?
Параћинци?
Одговори

(31-10-2017, 07:35 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(31-10-2017, 05:42 PM)Ултрадесничар Пише:  Ко су били први произвођачи чоколаде у Краљевини Србији ?
Параћинци?

Не. Београђани и нису били Срби.
Одговори

(31-10-2017, 05:42 PM)Ултрадесничар Пише:  Ко су били први произвођачи чоколаде у Краљевини Србији ?
Словенци? Негде крајем 19 века у Београду.
Одговори

(01-11-2017, 04:00 PM)Бенито Пише:  
(31-10-2017, 05:42 PM)Ултрадесничар Пише:  Ко су били први произвођачи чоколаде у Краљевини Србији ?
Словенци? Негде крајем 19 века у Београду.

Да и не. Крајем 19.века у Београду се први пут продаје чоколада.
Нису Словенци него Православни.
Одговори

Цинцари? Шопи? Грци?
Не знам, дај одговор.
Одговори

Гледао сам емисију о томе, али... давно беше.
Одговори

Костантин Шонда. Цинцарин. У његовј радњи си могао да купиш чоколаду 1897. а у Земуну је 1924 отворио и прву фабрику чоколадеу Србији.

Сада ви.
Одговори

Ево мене.

Искуство стечено у ратовима 1912-1918 искористио је да спречи рушење једне значајне грађевине током ДСР. Иако није био члан ниједне организације, овим потезом прерастао је у једног од највећих јунака ДСР. Због постигнутих заслуга одликован је многим страним одликовањима.

Његово јуначко дело приказано је у серији Отписани али његово име није ни поменуто. Живео је скромно још 30-ак година након ДСР.

Ко је овај великан?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Учитељ Миладин Зарић, који је спасио мост на Сави.
Одговори

(01-11-2017, 06:56 PM)Бенито Пише:  Учитељ Миладин Зарић, који је спасио мост на Сави.

Тачно. Ајде даље.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ко је био командант одбране Београда 1914. године, а ко 1941. године? У чему су сличности , а у чему разлике њихове стратегије одбране?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 33 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним