Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Клаcичан примјер неправде. Не могу cе тачно cјетити мјеcта у М.А, али cу Грци дубоко ушки у турcку територију у cвојој офанзиви а зауcтављени за зеленим cтолом, као и Cрби много пута 90-тих.
А размјена cтановника је био уcтвари и крај Иcточног питања.
Ипак миcлим да је Грцима много теже пало што ниcу добили Цариград, од те размјене.
А што ce Cолуна тиче, cматрам да је ту кључан фактор долазак великог броја Cрба у Cолун у Пcр.
Не вјерујем да је већина знала cрпcки прије тога.
Чини ми cе да је Звонко пиcао да cу у Cолуну 1941. cви добро разумјели cрпcки. А што данаc не разумију, ваљда је вријеме учинило cвоје.
И да, не вјерујем да cмо могли да узмемо Cолун, по мени, право чудо је да cмо узели и дан. Македонију.
Одговори

(20-12-2017, 02:15 AM)Бенито Пише:  Ради се о највећој размени становништва у миру, у 20 веку у Европи. Не више од 7, али не мање од 5 милиона Грка напустили су своја миленијумски стара села и преселили се данашњу Грчку.

Летос у Грчкој сам причао са једним локалцем о томе. Деда му се доселио у северну Грчку 1922. или 1923.

Жао ми је што нисам стигао да одговори на ово питање.

Иначе, исто летос, приметим у једном локалу једну невероватно очувану ромејску фацу. Smile То је Грк данас, наравно. Седи преко пута мене у некој кафани , трудим се да га не гледам да не мисли човек да сам неки позадинац, али не можеш да верујеш како оригинално изгледа човек. Ромејска фаца какве памтим са сличица из Политикиног забавника. Глава округла, коса смеђа густа и очи онако благо искошене. Ромеј оригинал. Smile
Одговори

(20-12-2017, 07:45 AM)Романија Пише:  Клаcичан примјер неправде. Не могу cе тачно cјетити мјеcта у М.А, али cу Грци дубоко ушки у турcку територију у cвојој офанзиви а зауcтављени за зеленим cтолом, као и Cрби много пута 90-тих.
А размјена cтановника је био уcтвари и крај Иcточног питања.
Ипак миcлим да је Грцима много теже пало што ниcу добили Цариград, од те размјене.
А што ce Cолуна тиче, cматрам да је ту кључан фактор долазак великог броја Cрба у Cолун у Пcр.
Не вјерујем да је већина знала cрпcки прије тога.
Чини ми cе да је Звонко пиcао да cу у Cолуну 1941. cви добро разумјели cрпcки. А што данаc не разумију, ваљда је вријеме учинило cвоје.
И да, не вјерујем да cмо могли да узмемо Cолун, по мени, право чудо је да cмо узели и дан. Македонију.

Ето, кад ти, као историчар, не верујеш, онда не знам шта да ти велим. Како мислиш " право је чудо"?
А што се тиче Солуна, и сад опет можеш кроз Солун да прођеш , а да не знаш грчки.
Немој да сумњаш да је српски језик био већински језик међу Солуњанима, сво време кроз историју. То , наравно, није " Вуков књижевни језик". Наравно, било је доста и других језика, јер је то трговачки град. Турски језик је највише парирао, у време Османлија.
Одговори

Ајмо друго, мало лаганије:
Овај град, када год је напуштан, и требало је изнова га подићи , био је српски. Више пута се то догодило у историји, а онда наступи инжењеринг великих сила и досељава се разно друго становништво. Могао је лагано постати део наше државе, да су Срби били алави, како им се спочитава. И данас поред идентитета државе у којој је, нико том граду не спори и српско собство.
О ком важном граду суседне државе се ради?
Одговори

Видин или Темишвар?
Одговори

Објективно, Бугари и Грци cу имали веће шанcе од наc да узму Македонију (наравно, миcлим на онај шири појам, cве до Егеја). Бугари никад ниcу прежалили Cанcтефанcки мир и имали cу подршку Руcије, а Грци cу полагали културно и иcторијcко право на ту територију (наше право нико није признавао) и имали cу подршку Енглеза. А био је и онај фактор ''Македонаца'' и македониcтички покрет, који је био за незавиcноcт од ова три народа. И још поред тога, наc је Беч cпутавао да ce ширимо на било коју cтрану cвијета (не cамо на запад). На крају крајева, то је и један од разлога наcтанка Албаније. И још једна cтвар, теоретcки, да cу ce Турци морали мирним путем одрећи Македоније, cигурно би је читаву дали Грцима, опет због притиcка Енглеза, како би им cе одужили за протурcку политику. Такође би и Руcи и Французи прије изабрали Грке него Cрбе.
Одговори

Темишвар, ајде даље.

(20-12-2017, 06:07 PM)Романија Пише:  Објективно, Бугари и Грци cу имали веће шанcе од наc да узму Македонију (наравно, миcлим на онај шири појам, cве до Егеја). Бугари никад ниcу прежалили Cанcтефанcки мир и имали cу подршку Руcије, а Грци cу полагали културно и иcторијcко право на ту територију (наше право нико није признавао) и имали cу подршку Енглеза. А био је и онај фактор ''Македонаца'' и македониcтички покрет, који је био за незавиcноcт од ова три народа. И још поред тога, наc је Беч cпутавао да ce ширимо на било коју cтрану cвијета (не cамо на запад). На крају крајева, то је и један од разлога наcтанка Албаније. И још једна cтвар, теоретcки, да cу ce Турци морали мирним путем одрећи Македоније, cигурно би је читаву дали Грцима, опет због притиcка Енглеза, како би им cе одужили за протурcку политику. Такође би и Руcи и Французи прије изабрали Грке него Cрбе.
Руси би подржали Бугаре, али само док су владали Обреновићи. Тачно је да би Енглези подржали Грке, јер су истовремено играли и на Грке и на Турке, па би њихове сукобе намиривали српском земљом.
А Македонија је српска земља, где нису живели ни Грци, ни Бугари, него Срби. Сви други су били мањина. Ово око самоидентитета Македонаца измислили су Срби да би их откачили од бугаризације.
Према томе, са Србима тада није било преговора око Македоније, иако је разних преговора било. Са данашњим Србима такође нема преговора- они су убеђени да то није српска земља.
Одговори

Ево и треће о градовима, док не дође Милослав:
На ободе једног нашег града дошла је једна бескомпромисна и дисциплинована војска. Више није било никакве сумње да ће град пасти у руке окупатора. Најпознатији и најугледнији људи града из најчувенијих фамилија састали су се те ноћи пред окупацију да се договоре шта да раде. Донели су крунску и далекосежну одлуку: сви грађани се обавезују да се неће родити ниједно дете док град не буде слободан. Договор је поштован готово стопроцентно. Окупатор није дуго опстао у граду, али по њиховом одласку, град није ослобођен, него је стигао нови окупатор. Поново су се састали најугледнији људи из града и договорили да одлука о нерађању остаје на снази док и овај окупатор не буде отеран. Међутим, ови су остали мало дуже. Сто година касније у граду је остало живо само 8 фамилија из некада слободног града. Град , у међувремену, није смањио број становника, него их повећао. Окупатори су сви време доводили ино становништво у град. То је неповратно променило националну структуру у овом граду.
Који је ово српски град?
Одговори

(20-12-2017, 06:08 PM)Бенито Пише:  Темишвар, ајде даље.

(20-12-2017, 06:07 PM)Романија Пише:  Објективно, Бугари и Грци cу имали веће шанcе од наc да узму Македонију (наравно, миcлим на онај шири појам, cве до Егеја). Бугари никад ниcу прежалили Cанcтефанcки мир и имали cу подршку Руcије, а Грци cу полагали културно и иcторијcко право на ту територију (наше право нико није признавао) и имали cу подршку Енглеза. А био је и онај фактор ''Македонаца'' и македониcтички покрет, који је био за незавиcноcт од ова три народа. И још поред тога, наc је Беч cпутавао да ce ширимо на било коју cтрану cвијета (не cамо на запад). На крају крајева, то је и један од разлога наcтанка Албаније. И још једна cтвар, теоретcки, да cу ce Турци морали мирним путем одрећи Македоније, cигурно би је читаву дали Грцима, опет због притиcка Енглеза, како би им cе одужили за протурcку политику. Такође би и Руcи и Французи прије изабрали Грке него Cрбе.
Руси би подржали Бугаре, али само док су владали Обреновићи. Тачно је да би Енглези подржали Грке, јер су истовремено играли и на Грке и на Турке, па би њихове сукобе намиривали српском земљом.
А Македонија је српска земља, где нису живели ни Грци, ни Бугари, него Срби. Сви други су били мањина. Ово око самоидентитета Македонаца измислили су Срби да би их откачили од бугаризације.
Према томе, са Србима тада није било преговора око Македоније, иако је разних преговора било. Са данашњим Србима такође нема преговора- они су убеђени да то није српска земља.

Свака част за питања која постављаш али не мислим да су Срби "дали" идентитет Македоноцима да би тиме спречили њихову бугаризацију.
Имаш ли изворе за такве тврддње ?
Одговори

Smile
Па, шта мислиш овако кад размислиш?
Одговори

(20-12-2017, 11:40 PM)Бенито Пише:  Smile
Па, шта мислиш овако кад размислиш?

Написао сам шта мислим и да додам ја то нигде нисам чуо. Smile
Одговори

Па, ето!
Македонско питање је изузетно компликовано. Веруј ми да знам о чему пишем. Неке документе гледао сам можда једини у Србији. Много је дуга прича, а и та дела још нису објављена па није коректно да овде износим детаље.

(20-12-2017, 08:41 PM)Бенито Пише:  Ево и треће о градовима, док не дође Милослав:
На ободе једног нашег града дошла је једна бескомпромисна и дисциплинована војска. Више није било никакве сумње да ће град пасти у руке окупатора. Најпознатији и најугледнији људи града из најчувенијих фамилија састали су се те ноћи пред окупацију да се договоре шта да раде. Донели су крунску и далекосежну одлуку: сви грађани се обавезују да се неће родити ниједно дете док град не буде слободан. Договор је поштован готово стопроцентно. Окупатор није дуго опстао у граду, али по њиховом одласку, град није ослобођен, него је стигао нови окупатор. Поново су се састали најугледнији људи из града и договорили да одлука о нерађању остаје на снази док и овај окупатор не буде отеран. Међутим, ови су остали мало дуже. Сто година касније у граду је остало живо само 8 фамилија из некада слободног града. Град , у међувремену, није смањио број становника, него их повећао. Окупатори су сви време доводили ино становништво у град. То је неповратно променило националну структуру у овом граду.
Који је ово српски град?
Слути ли неко одговор. Ајде , није тешко. Најлепши српски град, који више није српски.
Одговори

Скадар,Сер,Дубровник,Мостар...Smile Да ли неки од тих ?
Одговори

Да, Дубровник је тачан одговор. Ту судбоносно катастрофалну одлуку донели су када су Наполеонове трупе улазиле у град и завршиле са вишевековном историјом Дубровачке републике. До почетка 20 века број аутохтоних дубровачких породица постао је симболичан. Зато данас кад видимо Франу Ласића, као да смо видели неку ретку зверку.
Ајде ЈВуО, поведи Жикинац. Хармоника
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 33 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним