Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Да, одлазак са власти једног од најважнијих владара у Срба. Са њим је отишао и онај који је подигао побуну против њега.

Кнез Милетина буна је била не само успешна, и довела до Сретењског устава, него је и комплетирала групу која ће коју годину касније, постати језгро Уставобранитеља , а који ће сменити Коџу Милоша и владати две деценије Србијом.
Милета Радојковић, који је подигао Милетину буну, на крају је отишао из Србије заједно са оним против кога је и водио побуну, књазом Милошем.
Ајде даље ко хоће.
Одговори

"Исто тако само моје српско срце одредило ме је те сам, као главни турски војсковођа, другом приликом, саломио, упропастио, и оковане тешким гвожђем и синџирима у Цариград послао босанске и херцеговачке бегове и спахије, потурчењаке и издајице Српства. Моје је срце тада куцало радосно јер сам знао да тиме служим Српству, коме и сам припадам"
...
"Само моје српско срце и осећање руководили су ме те нисам скрхао Црну Гору, као што сам, у познатој прилици, то могао урадити онда када сам био главни војсковођа силне турске војске и са њом победно ушао у Црну Гору. Са мојим осећањем да сам Србин, одуговлачио сам даљи напад на Црну Гору и слао сам у Цариград извештаје да није вредно да турска војска гине за голе црногорске стене и врлети. А тиме сам дао времена те су се Русија и Европа заузела за Црну Гору и спасили је од сигурне тадашње пропасти, према броју турске војске под мојом командом".


Ово је из записа Јована Авакумовића о турском паши српског порекла. О коме је реч?
Одговори

То је Омер паша Латас, а мислим да се тај други догађај данас у ЦГ обележава као, у ствари, велика победа над Турцима.
Одговори

Тако је, г-дине Милославе. Нисам знао да се у Црној Гори обележава тај догађај као победа
Одговори

Тројица осуђених на смрт и обешених након Сарајевског процеса, 1915. године, Данило Илић, Михајло Мишко Јовановић и Вељко Чубриловић, били су чланови Младе Босне, али и још једне организације.
Која организација је у питању?
Одговори

Босанска вила?
Одговори

Не, били су чланови једне много веће организације.
Одговори

Колико у Србији данас има цркава посвећених жртвама комуниста?
Одговори

(30-01-2018, 06:08 PM)Бенито Пише:  Не, били су чланови једне много веће организације.

Соколи? Ништа друго ми не пада на памет.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Црна Рука/четници?
Одговори

(30-01-2018, 11:45 PM)Романија Пише:  Црна Рука/четници?

Или Народна одбрана. Јок

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(30-01-2018, 11:42 PM)Перун Пише:  
(30-01-2018, 06:08 PM)Бенито Пише:  Не, били су чланови једне много веће организације.

Соколи? Ништа друго ми не пада на памет.

Добро ти пада....Ваистину!

Сва тројица су били Соколи. Занимљиво је да остала двојица који су осуђени на смрт, а помиловани су актом цара Франца Јозефа Другог, нису били Соколи.
Тачан је одговор.
Може даље, Еро.
Одговори

(30-01-2018, 11:03 PM)Милослав Самарџић Пише:  Колико у Србији данас има цркава посвећених жртвама комуниста?

Мислим да нема ниједна. Осим ако Светог Николаја Велимировића не рачунаш као жртву комуниста.
Одговори

(31-01-2018, 04:37 PM)Бенито Пише:  
(30-01-2018, 11:03 PM)Милослав Самарџић Пише:  Колико у Србији данас има цркава посвећених жртвама комуниста?

Мислим да нема ниједна. Осим ако Светог Николаја Велимировића не рачунаш као жртву комуниста.
Има једна, црква Свете Петке у Шапцу.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 65 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним