Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Школовао се у манастиру у коме се и касније замонашио. Наког повратка из Свете Горе, по одобрењу султана, обнавља један манастир кога ће Турци опет оштетити. За време Првог устанка био је истакнути народни вођа и учесник у неколико бојева које су Срби добили. Након слома устанка повлачи се преко границе. По повратку, по други пут обнавља манастир у коме умире и у њему бива сахрањен.

Једна улица у Бг-у носи његово име.

Ко је овај великан?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(31-01-2018, 05:20 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(31-01-2018, 04:37 PM)Бенито Пише:  
(30-01-2018, 11:03 PM)Милослав Самарџић Пише:  Колико у Србији данас има цркава посвећених жртвама комуниста?

Мислим да нема ниједна. Осим ако Светог Николаја Велимировића не рачунаш као жртву комуниста.
Има једна, црква Свете Петке у Шапцу.

Нисмо се разумели. Да би била посвећена жртвама комунизма, потребно је да нека жртва комунизма буде стављена у црквени календар, односно да је Сабор СПЦ прогласи за свеца, а да онда буде направљен храм посвећен том свецу. Или да се, са друге стране, направи црква на месту где су убијени или сахрањене жртве комунизма.
Мислим да то није случај у Шапцу. Дакле, очекујемо цркве на масовним гробницама које су оставили комунистички злочинци у Београду, Крагујевцу, Краљеву, Чачку, Ваљеву, Ужицу... Или цркву посвећену митрополиту Јоаникију Липовцу, и још некима који проглашени мученицима колико се сећам.
Немој то толико да те чуди. Низ српских светаца нема храмове посвећене њима. Па, чак ни међу Немањићима.
Одговори

Јесте ово случај у Шапцу, црква је направљена на месту злочина, поред моста, има удружење ''Мост'' које је све то изгурало.
Одговори

Нисам знао, то је то

(31-01-2018, 06:40 PM)Перун Пише:  Школовао се у манастиру у коме се и касније замонашио. Наког повратка из Свете Горе, по одобрењу султана, обнавља један манастир кога ће Турци опет оштетити. За време Првог устанка био је истакнути народни вођа и учесник у неколико бојева које су Срби добили. Након слома устанка повлачи се преко границе. По повратку, по други пут обнавља манастир у коме умире и у њему бива сахрањен.

Једна улица у Бг-у носи његово име.

Ко је овај великан?

Хаџи Мелентије Стевановић.
Одговори

Који судија је рехабилитовао највише жртава комуниста у Србији (и због тога је, под лажним оптужбама, и сам робијао 4 месеца)?
Одговори

(31-01-2018, 08:28 PM)Бенито Пише:  Нисам знао, то је то

(31-01-2018, 06:40 PM)Перун Пише:  Школовао се у манастиру у коме се и касније замонашио. Наког повратка из Свете Горе, по одобрењу султана, обнавља један манастир кога ће Турци опет оштетити. За време Првог устанка био је истакнути народни вођа и учесник у неколико бојева које су Срби добили. Након слома устанка повлачи се преко границе. По повратку, по други пут обнавља манастир у коме умире и у њему бива сахрањен.

Једна улица у Бг-у носи његово име.

Ко је овај великан?

Хаџи Мелентије Стевановић.

Да.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(31-01-2018, 09:16 PM)Милослав Самарџић Пише:  Који судија је рехабилитовао највише жртава комуниста у Србији (и због тога је, под лажним оптужбама, и сам робијао 4 месеца)?

Ово ти неће нико потрефити, осим ако је нека јавна личност. Да ли је из Крагујевца?
Одговори

Из Шапца, судија Гојко Лазаров:
http://podrinske.com/iz-pritvora-pusten-gojko-lazarev/
Одговори

По коме је Добрица Ерић добио име?
Одговори

(31-01-2018, 11:11 PM)Бенито Пише:  По коме је Добрица Ћосић добио име?

Не би ме чудило да је по коњу. Јок

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не, добио је име по једном веома поштованом човеку. И веома наивном. Учеснику Конгреса у селу Ба. Али, и говорнику на првим скуповима АСНОС- а у Београду, средином 45. Он је један од оних који је мислио да ће Броз и бољшевици расписати слободне изборе. Одбио је да буде члан комунистичке партије. После тога је одбачен, и бедно је живео у свом селу до смрти. Међутим, његови сељаци и данас неке топониме зову по њему, јер су саграђени у време његовог бављења државним пословима
Одговори

Ха,ха,ха , шта ти је подсвест?!!Кидање
Хтео сам да питам за Ерића, а написао Ћосића.
Дакле, Добрица Ерић је добио име по Добрици Матковићу (1877-1973), некадашњем бану Дунавске, а у време Ерићевог рођења 1936. године, бан Моравске бановине. Матковић је рођен и умро у Шаранима код Горњег Милановца. За њим је у Савинцу остало много капиталних објеката који и данас постоје, а које сељаци по њему зову, " банова кућа", мост, воденица итд.

Друго у вези Дунавске бановине:
По свом оснивању, Дунавска бановина имала је један већи град, и два која су били доста мањи од тог највећег и били су, отприлике, сличне величине.
Која су та три града и којим редоследом стоје по броју становника?
Одговори

(01-02-2018, 11:22 AM)Бенито Пише:  Ха,ха,ха , шта ти је подсвест?!!Кидање
Хтео сам да питам за Ерића, а написао Ћосића.
Дакле, Добрица Ерић је добио име по Добрици Матковићу (1877-1973), некадашњем бану Дунавске, а у време Ерићевог рођења 1936. године, бан Моравске бановине. Матковић је рођен и умро у Шаранима код Горњег Милановца. За њим је у Савинцу остало много капиталних објеката који и данас постоје, а које сељаци по њему зову, " банова кућа", мост, воденица итд.

Друго у вези Дунавске бановине:
По свом оснивању, Дунавска бановина имала је један већи град, и два која су били доста мањи од тог највећег и били су, отприлике, сличне величине.
Која су та три града и којим редоследом стоје по броју становника?

Нови Сад,Смедерево,Пожаревац?

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Није, Граде. Све си промашио.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 36 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним