Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Ајде рецимо, ђенерали Божидар Јанковић, ослободилац Косова, и овај други, санитетски ђенерал.
Одговори

(10-03-2018, 12:34 PM)Бенито Пише:  Ајде рецимо, ђенерали Божидар Јанковић, ослободилац Косова, и овај други, санитетски ђенерал.

Није. Обрати пажњу на надимке, ту се крије одговор.

Један од њих двојице баш је познат по свом надимку.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Који официрски чин је у питању?
Одговори

(10-03-2018, 02:00 PM)Бенито Пише:  Који официрски чин је у питању?

Најпознатији пуковник српске војске.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Поковници Драгутин Димитријевић Апис/Уча.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Први пут чујем за тог Учу. Дај неки податак.
Одговори

Нови трилинг:
Био је син београдског муфтије. Иако није рођен у Београду, читаво своје школовање и образовање стекао је у овом граду. Био је познат и признат уметник у Београду. Једним уметничким делом је стекао и европско, па и светско име.
Ко је био овај познати уметник?
Одговори

(10-03-2018, 07:09 PM)Бенито Пише:  Нови трилинг:
Био је син београдског муфтије. Иако није рођен у Београду, читаво своје школовање и образовање стекао је у овом граду. Био је познат и признат уметник у Београду. Једним уметничким делом је стекао и европско, па и светско име.
Ко је био овај познати уметник?

Ко то може да буде...?

Знам за Јусуфспахиће Smile и Зуко Џумхур је био син муфтије, али чини ми се краљевског војног имама а не неког "цивилног"...
Одговори

Па, где си видео попа без цркве?Smile
У Бајракли џамији је служио Богу.
Јесте, Зулфикар Зуко Џумхур. Прославио се чувеном карикатуром објављеном у Политици. То је она чувена карикатура где Карл Маркс седи и пише за радним столом, а на зиду изнад њега стоји урамљена Стаљинова слика. Ова карикатура је , наравно, одушевила антистаљинистички расположени Запад, па су је објављивали сви редом, почев од Њујорк Тајмса. Сигурно је да је и Броза одушевила ова карикатура, јер га је легитимисала пред Западом на начин како је он и желео. Не може се , ипак, сматрати да је Зуко Џумхур био неки комунистички уметник, јер је његово схватање живота и уметности бежало из сваког рама. Био је посебна и занимљива личност свога доба.
Ајде даље, ЈВуО.
Одговори

Ајде да наставимо са фудбалским питањима. Smile

У СФРЈ је снимљена једна серија,која се дешава у неком измишљеном граду а прича јој базирана на ривалству Шумадије и Радничког.Цела радња одвија се непосредно пред ДСР и почетком ратa. У њој је, наравно, због владавине комуниста,фавориyован Раднички. Иако се ни тај клуб ни Шумадија у серији не зову тако. О којој серији говоримо?
Одговори

Више од игре.
Снимано већи део у Ивањици, а мањи у Пожаревцу.
Одговори

(10-03-2018, 08:27 PM)Бенито Пише:  Више од игре.
Снимано већи део у Ивањици, а мањи у Пожаревцу.

Јесте.

Нисам ни знао да се ради о ривалству та два клуба док Анђус једном није поменуо у емисији а ја проверио после.

Изволи даље капетане Бенито.
Одговори

Јесте била почетна идеја ривалство између Шумадије и Радничког. Наравно, као Раднички је склон бољшевицима. А у ствари га основао синдикат из Заставе.
Али...
Кад је Шотра тражио паре, Пера Стамболић му је обратио пажњу на Ивањицу. Тада су они узели књигу коју је издао Субнор, Моравички срез у НОР-у, која је тих година изашла, као потку из које су стварали ликове. Тако је настао низ лажних ликова у тој серији, а историјски су постојали. Серију су некад обожавали, а доста Ивањичана је и данас воли, мислећи да је већином тачно оно што се у њој догађа. Наравно, њима је Раднички у ствари Јавор, јер ко упореди са поменутом књигом тачно види о чему се ради. Главни лик , кога глуми Петар Божовић, фудбалер - комуниста је, у ствари, Милинко Кушић, који је био најбољи друг Петра Стамболића. Питао сам предратне Ивањичане, навијаче Јавора, и сви су ми рекли да Милинко Кушић вероватно није никад ни гледао Јавор. У поменутој књизи и ТВ серији он је главни фудбалер. То се понавља и задњих година у неким новим књигама, које се баве историјом школства, спорта и слично, Ивањице. Зато, све то, ма како нама симпатично било, треба показивати млађим генерацијама, али да виде како се фалсификати пласирају кроз уметност ради идеологизације.
Одговори

Како су се звале проклетије пре него што им је Јован Цвијић 1907. променио име?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 6 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним