Оцена Теме:
  • 57 Гласов(а) - 4.46 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НАЈЛЕПШЕ ЧЕТНИЧКЕ СЛИКЕ

(26-04-2018, 07:59 PM)Pravda Пише:  Ево:
[Слика: gojko_vujacic.jpg]

https://www.instagram.com/colour.history/
Бојење црно-белих фотографија. За све информације и питања на ФБ страницу или на имејл kolorizovana.proslost@gmail.com
[Слика: image.jpg]
Одговори

Четник Јаворског одреда.
Извор:Станке
[Слика: dscf0772k.jpg]
Одговори

Свадба у Боговађи код Лазаревца лета 1943 .године.На слици је и локални четнички командант Гараган.
Извор:Жељко Павловић
[Слика: 10269290_820629824666742_1038234182669537609_o.jpg]
Одговори

(26-04-2018, 10:32 PM)Бенито Пише:  Аха,
Петре, ако си ту,
Да ли си сигуран да је изнад Јове, тачно , Љубан Зарић?

Сигуран.То је Љубан,држи левом руком пушку.
Одговори

(26-04-2018, 10:13 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ево поручниче, ексклузивно:
Удба је после рата погрешно записала Сретен Живановић Жућа или Ћућа, како где. Па се то ширило од књиге до књиге. Тако пише у Инвентарном списку у архиву у Шапцу, па сам одатле и ја преузео за Албум 4.
То је у ствари поднаредник Јездимир Ракић, користио је ратно име Војин. Рођен у селу Залазје у Босни. Одликован Карађорђевом звездом. Један од три стална пратиоца мајора Рачића (поред Веле и Вујице). Јездимир и Вела су погинули заједно са Рачићем. Зна се њихов гроб.
Ово је утврдио, поредећи Јуришићеву и Трбојевићеву књигу, Зарија Васић из Љубовије. Уз помоћ Јездимировог сина, који је ''пљунути'' отац.
Не бих рекао да није постојао Живановић.
Под именом Сретен Живановић унапређен је у чин рез.пеш.п.поручника, Указом О.Бр.2888, 1.окт.1943. Био је ађутант и радио-телеграфиста.
Вела је Велизар Тешић из с.Брњац, код Лознице.
Војин Ракић, по мени, из с.Сикорић у Семберији.
Одговори

(26-04-2018, 10:13 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ево поручниче, ексклузивно:
Удба је после рата погрешно записала Сретен Живановић Жућа или Ћућа, како где. Па се то ширило од књиге до књиге. Тако пише у Инвентарном списку у архиву у Шапцу, па сам одатле и ја преузео за Албум 4.
То је у ствари поднаредник Јездимир Ракић, користио је ратно име Војин. Рођен у селу Залазје у Босни. Одликован Карађорђевом звездом. Један од три стална пратиоца мајора Рачића (поред Веле и Вујице). Јездимир и Вела су погинули заједно са Рачићем. Зна се њихов гроб.
Ово је утврдио, поредећи Јуришићеву и Трбојевићеву књигу, Зарија Васић из Љубовије. Уз помоћ Јездимировог сина, који је ''пљунути'' отац.

Милославе ја ћу још да закомпликујем.За човека на оној слици у белом џемперу овде кажу да је Сретен Ћућа Живановић,ти у Албуму 4.на једној слици човека који личи на овог потписујеш као Рајко Марковић,комадант Рађевског среза.Чак има и бели џемпер на слици.Оно што ја могу да кажем на основу разговора са људима који их запамтили је да је Ћућа био Рачићев пратилац.Једна старија жена га је описала баш као на сликама ,,оног Ћућу Живановића,.Али нико се не сећа његовог имена и презимена.Она не може да га препозна слабије види,користили смо и лупу.Кад смо већ код Рачићевих пратилаца,да ји неко зна чији је надимак био Луне?

(27-04-2018, 08:15 PM)Мића Адмирал Пише:  
(26-04-2018, 10:13 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ево поручниче, ексклузивно:
Удба је после рата погрешно записала Сретен Живановић Жућа или Ћућа, како где. Па се то ширило од књиге до књиге. Тако пише у Инвентарном списку у архиву у Шапцу, па сам одатле и ја преузео за Албум 4.
То је у ствари поднаредник Јездимир Ракић, користио је ратно име Војин. Рођен у селу Залазје у Босни. Одликован Карађорђевом звездом. Један од три стална пратиоца мајора Рачића (поред Веле и Вујице). Јездимир и Вела су погинули заједно са Рачићем. Зна се њихов гроб.
Ово је утврдио, поредећи Јуришићеву и Трбојевићеву књигу, Зарија Васић из Љубовије. Уз помоћ Јездимировог сина, који је ''пљунути'' отац.
Не бих рекао да није постојао Живановић.
Под именом Сретен Живановић унапређен је у чин рез.пеш.п.поручника, Указом О.Бр.2888, 1.окт.1943. Био је ађутант и радио-телеграфиста.
Вела је Велизар Тешић из с.Брњац, код Лознице.
Војин Ракић, по мени, из с.Сикорић у Семберији.

Разумем ако је Удба написала погрешно случајно или намерно.Али зашто је Трбојевић на слици потписао као Ћућа Живановић?
Одговори

Луне - Тихомир Павловић
Ћућа - Сретен З. Живановић
Одговори

(27-04-2018, 08:10 PM)Петар Пише:  
(26-04-2018, 10:32 PM)Бенито Пише:  Аха,
Петре, ако си ту,
Да ли си сигуран да је изнад Јове, тачно , Љубан Зарић?

Сигуран.То је Љубан,држи левом руком пушку.
Петре, хвала.
Него , подсетио ме на једног из Гарде.
Одговори

Љубан - Љубомир В. Зарић
Одговори

(27-04-2018, 12:14 AM)Војвода007 Пише:  Источна босна

Ево једне слике са Јездимиром Дангићем

Први са леве стране до Дангића је његов ађутант поручник Добрица Ђукић.
Да, јесте, први с лева, у шубари.
Одговори

(27-04-2018, 09:35 PM)Мића Адмирал Пише:  Љубан - Љубомир В. Зарић

Никако једном деди нисам могао да објасним ко је Љубан.Да би ми он рекао да је то Шарчевић.Тако су га мештани и деца звали због оне ,,шарене,,црно беле шубаре.
Одговори

Не кажем да Сретен Живановић није постојао.
Адмирале, јел имаш податке о поднареднику Јездимиру Ракићу?
Јездимир је у рату користио име Војин. А звали су га и Босанац.
Да, Трбојевић је написао да је реч о Сретену Живановићу, али Јуришић помиње Ракића, а кад је та слика у питању, обрнули су потписе.
Ово је слика Ракићевог сина, дакле испод Ракићеве:
[Слика: Jezdimir_Rakic_i_njegov_sin.jpg]image hosting 30 mb
Одговори

(27-04-2018, 08:22 PM)Петар Пише:  Милославе ја ћу још да закомпликујем.За човека на оној слици у белом џемперу овде кажу да је Сретен Ћућа Живановић,ти у Албуму 4.на једној слици човека који личи на овог потписујеш као Рајко Марковић,комадант Рађевског среза.Чак има и бели џемпер на слици.Оно што ја могу да кажем на основу разговора са људима који их запамтили је да је Ћућа био Рачићев пратилац.Једна старија жена га је описала баш као на сликама ,,оног Ћућу Живановића,.Али нико се не сећа његовог имена и презимена.Она не може да га препозна слабије види,користили смо и лупу.Кад смо већ код Рачићевих пратилаца,да ји неко зна чији је надимак био Луне?
Удба је записала Жућа, а не Ћућа. Синоћ сам провераво инвентарни списак, из Архива у Шапцу. На свим местима пише Жућа.
И за Рајка Марковића такође сам преписао из тог инвентарног списка, који је накад Удба предала архиву.
Да ли си показивао слику овог човека још некоме осим тој баби?
Да ли су сигурно говорили Ћућа? Да ли га је неко именовао ''Босанац''?
Да ли ти је неко поменуо да је био радиотелеграфиста? Јер и око тога постоји дилема.
Одговори

У књизи ,,Незаборав,,Јовица Михаиловић наводи Јездимир Ракић звани Ћућа Босанац лична пратња Рачићева.

Милославе ,,та баба,,их је гледала сваки дан.Били су код њеног оца на стану два или три пута по месец дана.Каже да је Ћућа изглада баш тако мали,брада,шубара.Она каже да тај Ћућа није био радиотелеграфиста,већ неки други мршавији али не зна име.Можда ме ниси пратио.Замолио би те да поставиш слику Рајка Марковића.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 33 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним