Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Мислиш на Пашића?
Одговори

Ајде Поручниче, потруди се мало. Његова биста налази се у парку између општине и гимназије у Ужицу.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Туцовић? Драговић?
Одговори

Ма не. Манифест Комнуистичке партије превео је Владимир Љотић, отац Димитрија Љотића.
Одговори

(08-07-2018, 05:41 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ма не. Манифест Комнуистичке партије превео је Владимир Љотић, отац Димитрија Љотића.

Мислио сам да је Душан Поповић. Ево једно питање за Поручника.

Малопре је поменута година када је први пут игран Куп шампиона. Ко је имао част да те године буде најбољи стрелац такмичења? Шта ту особу повезује са четницима?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(08-07-2018, 01:04 PM)Mitic Пише:  "Наиме, нешто касније, уругвајска навала успева да се пробије кроз челични зид наше одбране, али лопта је исувише јако упућена крилу и за читава два метра излази ван терена, одакле је један њихов полицајац поново враћа у терен. Анселмо, крило уругвајске репрезентације, не помишљајући ни сам зло, прима лопту и лагано је упућује мени ради настављања игре ударцем са гола. И док ја очекујем лопту, а наши играчи мирно стоје, један од уругвајских играча, можда ни сам не знајући (?) да је лопта била ван терена, притрчава и убацује је у гол. И... судија свира гол!"

Ово је сведочанство једног нашег играча са утакмице Југославија-Уругвај из Монтевидеа 1930. о томе како су Уругвајци дали први гол. Који наш играч је оставио ово сведочанство? Није тешко да се погоди

(07-07-2018, 09:17 PM)Бенито Пише:  Дописао си нешто у задњем пасусу да су га убили комунисти? Нисам најбоље разумео. Или дај још неки детаљ.

Ево неколико текстова о Благоју Крушићу. ОЗНА га је мучила па убила, јер је био код Драже

http://www.politika.rs/scc/clanak/10163

http://www.eparhija.me/sep-2014-vece-sje...ja-krusica

http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.ht...ba-i-svece

Цитат:Ел Гранде Милован.


Тачан одговор, то је из књиге "Са лоптом кроз свет". Ту су забележена Милованова сећања на Монтевидео

„Не могу да сталожено и без суза пишем или говорим о српској држави и српском народу, о српској земљи и српској геополитици. Скоро о свему могу да говорим сталожено, и без суза, само о томе не.“

“Србија – то је један од најлепших и најхрабријих страница историје човечанства. Србија, то је потпуно јунаштво.“

Ово је изрекао један руски адмирал и један од вођа Белих Руса. О коме је реч?
Одговори

(08-07-2018, 05:53 PM)Перун Пише:  
(08-07-2018, 05:41 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ма не. Манифест Комнуистичке партије превео је Владимир Љотић, отац Димитрија Љотића.

Мислио сам да је Душан Поповић. Ево једно питање за Поручника.

Малопре је поменута година када је први пут игран Куп шампиона. Ко је имао част да те године буде најбољи стрелац такмичења? Шта ту особу повезује са четницима?

Најбољи стрелац првог купа шампиона био је Милош Милутиновић, а какве везе он има са четницима, рећи ћеш нам ти.
Одговори

Нисам ни сумњао да нећеш одговорити јер сам се сетио шта си писао прошли пут када сам поставио питање у вези њега и Боре.

Њихов отац Обрад са групом другара за време рата имао је партијску организацију у Бајиној Башти. Ови млади људи, несвесни времена у коме живе, имали су намеру да изврше атентат на бугарског команданта. Њихов план правовремено је откривен од стране четника Друге рачанске бригаде. Њих 12, међу којима и Обрад, су, од стране преко суда Златиборског коепуса, осуђени на смрт, и одведени до оближњег потока.

Овај догађај познат је под називом ,,Првомајски покољ у Рачи”. О дешавањима пре ,,последњег чина” готово да се не зна скоро ништа већ се само помињу имена настрадалих и њихових ликвидатора.

Нажалост, 12-оро младих, тога дана, платило је својим животом због лудих и задојених глава.

Да не буде забуне, не оправдавам овај поступак стерешина ЗК, али га донекле и разумем. Ако се вратимо у то време, и реално сагледамо ситуацију и последице које би овај догађај проузроковао, схватићемо да је њих 12 жртвовано како би цела варош била сачувана од бугарске одмазде.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Обновљен је рад Народног музеја у Београду, најстарије српске музеолошке установе. Ако се ово може назвати обновом рада, али да не ширим ту тему. Зна се и ко је садашњи министар културе.
Питање:
Ко је био министар културе кад је основан Народни музеј?
Одговори

(09-07-2018, 10:08 PM)Бенито Пише:  Ко је био министар културе кад је основан Народни музеј?

Да ли је постојало министарство културе тада?

Одговор је Јован Стерија Поповић иако нисам сигуран да је био министар културе.
Одговори

Данас је Русија највећа држава, по површини, а која је била највећа почетком 20. века?
Није баш везано за српску историју, али је занимљиво питање...
Одговори

(10-07-2018, 09:42 AM)ЈВуО-КГ Пише:  
(09-07-2018, 10:08 PM)Бенито Пише:  Ко је био министар културе кад је основан Народни музеј?

Да ли је постојало министарство културе тада?

Одговор је Јован Стерија Поповић иако нисам сигуран да је био министар културе.

Ово прво је тачан одговор.
Дакле,кад нисмо имали министарство културе, добили смо Народни музеј. Данас кад имамо огромно министарство културе, ми " обнављамо" рад Народног музеја.
А на крају ћу рећи на који начин се то ради.

Ко је био министар саобраћаја кад је направљена железничка станица у Београду?
Одговори

Па, као што сте и претпоставили, није ни било министарства саобраћаја.
Изградњом железничке станице у Београду руководио је у две владе, са кратким прекидом, министар грађевина, инжењер рударства Јеврем Гудовић.
Овај низ напредњачких влада није био за понос Србије, јер су дошле после Тајне конвенције, и биле су под контролом краља Милана, читај АУ. Поред тога низ аутора је писало о корупцији током " капиталних инвестиција".
Али и у овом случају видимо да нема великих " наменских" министарстава када се граде установе, које су биле симбол српске државности. У случају ове " напредњачке" владе нема ништа без " експерата".
И да додам, главни аспект у оба ова случаја је реклама , а под акцентом модернизације, која је под будним оком стручњака из надлежних министарстава. То је један аспект по коме видимо да су ови напредњаци идеолошки наследници титоиста.
Други аспект је јавашлук. Капитална зграда Народног музеја уопште није обновљена, него само један мањи део са улазом из Васине улице. Самим тим ни простор није адекватан за сталну музејску поставку тако велике, водеће музејске установе. Међутим, запослени кустоси по ко зна који пут пристају да буду подгузне муве властодршцима и пристају да ову поставку назову сталном, што је шамар и српској култури и самој музеолошкој струци.
Још опаснији је случај железничке станице која је на силу пребачена на Прокоп, који не задовољава потребе ни помоћне београдске железничке станице,а камоли главне железничке станице у Србији. Да не наводим детаље, јавност је упозната са тим.
Код оба случаја, у разговору са пријатељима, сетио сам се филма " О покојнику све најлепше", и чувених сцена око отварања рудника. " Како нема угља? Играо сам се ја ту пре рата, стално сам био гарав." И све је исто, партијски притисак да се уради нешто наопако, насилна модернизација које нема, реклама актуелне власти, млади стручњак који долази из света да " парафира"..... И тако даље.... А ми смо изгледа дужни да никад не напустимо овај титоистички наратив.
Нека постави питање ко жели.
Одговори

(10-07-2018, 05:22 PM)Милослав Самарџић Пише:  Данас је Русија највећа држава, по површини, а која је била највећа почетком 20. века?
Није баш везано за српску историју, али је занимљиво питање...
А на ово питање, нема одговора...

Ево још једном, кад сам већ овде: Које село зову Српска Сорбона?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 25 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним