Поруке: 2,374
Теме: 43
Придружен: Jan 2014
Углед:
201
Све ово је наравно бесмислено, као и сам појам рехабилитација.
Никог није брига какав је третман имао Дража/Недић у затвору или на суђењу, већ је само битно да ли су починили овај или онај злочин. У том смислу је свакако добро што Недић није рехабилитован, а никако у некој паралели са комунистима.
Поруке: 3,876
Теме: 103
Придружен: May 2017
(27-07-2018, 02:18 AM)Романија Пише: Све ово је наравно бесмислено, као и сам појам рехабилитација.
Никог није брига какав је третман имао Дража/Недић у затвору или на суђењу, већ је само битно да ли су починили овај или онај злочин. У том смислу је свакако добро што Недић није рехабилитован, а никако у некој паралели са комунистима.
Не бих се сложио. Да је бесмислено ништа не би коштало неког судију да поништи комунистичке клевете о ђен. Милану Недићу као што се десило са рехабилитацијама краља Петра Другог, неза Павла, Драгише
Цветковића ? , ђен. Михаиловића, жандара Лончара и Браковића....
Што се тиче шт су све они претрпели, онда би судски процеси трјали годинама.
Поруке: 1,376
Теме: 9
Придружен: Oct 2014
Углед:
138
Рехабилитације немају прави смисао док се не осуди комунизам у сваком смислу.
Потребно је једном пресудом поништити и прогласити неважећим све политички мотивисане пресуде и одлуке које су донијели комунистички судови и остали органи, а које се односе на квалификације неког или нечега као државног или народног непријатеља и осталих глупости којим су се користили у успостављању своје власти.
Једноставно, комунизам треба изједначити са фашизмом, јер је то практично иста ствар.
Овакав начин рехабилитација је само дјелимична сатисфакција заинтересованим (породицама, етузијастима којима то нешто значи и сл.), а у суштини је "изио вук магарца"
(Последња измена: 27-07-2018, 10:23 AM од
luka.luke.)
Поруке: 2,084
Теме: 6
Придружен: Jul 2013
Углед:
109
Ako je Nedić osuđen politički, a ne zbog očigledne izdaje, ja bih zamolio forumaše da mi objasne zašto je većina njegove vlade stavljena pod Z, na slobodan odstrel zbog izdaje od Draže i Vlade u Londonu?
I drugo pitanje je za one koji predlažu aboliciju svih osuđenih od novog režima:
Zbog čega insistirate i na rehabilitaciju ustaša, SSovaca, ljotićevaca i ostalih prema bilo koji režim posle rata ne bi pokazao nimalo milosti?
Поруке: 1,376
Теме: 9
Придружен: Oct 2014
Углед:
138
По обичају замјењеујеш тезе. По истом принципу, могло би се повући низ паралела. Ти хоћеш кажеш да је комунистичка власт била легална и легитимна, па према томе је имала право да суди како хоће (поједностављено). Легална је и легитимна исто колико и усташка власт у НДХ. Једне је на власт довео нацизам, друге бољшевизам. (Као што неко рече, суштински готово исте идеологије, обје социјалистчке, једна екстремно лијева , друга екстремно десна).
Или ниси схватио или нећеш или можда не можеш да схватиш јер си тако васпитан и лијека ти нема. Уколико оправдамо комунистичке судове било пријеке и непријеке, као легалне судове, онда можемо рећи и за пријеке и непријеке судове НДХ да су легални, гледајући свако са свог становишта. Ти судови су пратично не легитимни, јер су потпуно идеолошки. Потпуно.
Нико овдје није тврдио да није требало и не треба било кога осудидити издају, велеиздају, злочине итд., а ти нам то покушаваш потурити, као нашу тврдњу. (можда би ти то и доказао '45. и оде мени глава)
Проблем је колико је та пресуда легитимна и даје ли генерацијама алиби да споре такава суђења, ма колико она била "праведна". Увјек ће остати сумња да ли је казна правична, јер је изрекао такав суд.
Што је најгоре вријеме је показало да сви они који су осуђени због дијела против поретка и државе, да су осућени благо речено безвезе. Ево нема тог поретка и нема те државе. Значи да примјењене репресивне мјере нису имале дугорочно одговарајући и очекивани ефекат.
Шта би сметало да се све пресуде пониште и да се понове суђења?
Шта мислиш колики проценат оптужница не би био ни поднешен?
Поруке: 3,876
Теме: 103
Придружен: May 2017
(27-07-2018, 01:47 PM)ватхра Пише: Ako je Nedić osuđen politički, a ne zbog očigledne izdaje, ja bih zamolio forumaše da mi objasne zašto je većina njegove vlade stavljena pod Z, na slobodan odstrel zbog izdaje od Draže i Vlade u Londonu?
I drugo pitanje je za one koji predlažu aboliciju svih osuđenih od novog režima:
Zbog čega insistirate i na rehabilitaciju ustaša, SSovaca, ljotićevaca i ostalih prema bilo koji režim posle rata ne bi pokazao nimalo milosti?
Ја лично мислим да је слов "З" грешка југословенске владе у емиграцији али с друге стране паравојна формација коју води илегална КПЈ њихов вођа који своји савезницима војним четницима неће да каже ни име ни презиме као и његови сарадници и команданти.
Опер изјадначавање Дражиноваца,Недићеваца, Љотићеваца, Српске жандармерије са убицама Срба ? Напиши молим те ко је овде "инситирао да се рехабилитују усташе, ССовци и осталих према било који режим после рата не би показао нимало милости" ? Истина, Титов режим тајне полиције-ОЗНЕ није показивао нимало милости према Србији. Да не ширимо причу на обреачун са информбирашима и Концентрационом логору Голо Отоку.
Поруке: 3,876
Теме: 103
Придружен: May 2017
(28-07-2018, 04:10 PM)Романија Пише: Хм, па ти си сад ставио у исти кош јвуо, сдс и сдк. Немој ту љотићевску тактику да се на питање одговара питањем, кад их питаш зашто су били слуге нациста они одговоре а зашто сте ви били слуге енглеза/јевреја/стаљина...
Још једна ствар, када се говори о рехабилитацији Недића, не видим поенту да се уопште помињу злочини партизана/четника.. Када су Дражини и Брозови убијали, они су то радили из освете или неког другог разлога, а Недић кад је убијао он је то радио јер су му нацисти рекли да то уради, што најбоље говори ко је коме служио и како.
Злочоини су злочини. За разлиуку од усташа српске оружане формације нити су планирали нити су чинили геноцид.
А одлука суда је да одбије рехабилитацију Милана Недића је правни злочин. Као Уставни суд не сматра да "Бриселкси споразум" није у складу с највишим правним актом Србије.
П.С. Велики плус овог форума што постоји отворена тема о злочинима ЈВуО. Не верујем да на форумума комунистичким, муслиманских фундаменталиста, неоусташа, неонециста....ппостоји таква тема.
Поруке: 3,876
Теме: 103
Придружен: May 2017
Молим да ултрадесничар да неки аргумент ЗА рехабилитацију Недића (а да није "НДХ је била много гора")
Колико је Недићева влада "народног спаса" примила и збринула избеглих Срба са Романије и др. делова НДХ у великој усташкој Францетићевој офанзиви почетком 1942 ? Обновљен Српски Црвени Крст итд.
Поруке: 3,876
Теме: 103
Придружен: May 2017
(28-07-2018, 09:48 PM)luka.luke Пише: (28-07-2018, 08:14 PM)Романија Пише: Злочине Недића сам поменуо само узгред, али што се тиче рехабилитације, најважнија је његова сарадња са нацистима, а злочини могу бити у другом плану.
Ја сам отишао о теме, нисам хтио да да анализирам Недића и његово суђење. Говорим о томе, да рехабилитације треба искориститиза осуду комунизма, кумунистичке Југославије, Тита..., јер су углавном све доказале да људи нису имали правично суђење и то на озбиљну штету идеолошких противника.
Видиш човјече, данима у Републици Српској се слави "комунистички" устанак против фашизма, све са присуством највиших представника власти у РС и медијском пажњом као да су седамдесете, прошлог вијека
Мора се бити стрпљив и славити "антифашистичке победе" и оставити имена улица и школа по "народним херојима" а када дође дан који ће кад доћи, дан уједињења Републике Српске и Србије, онда ћемо с обе стране дизати споменике, мењати имена улица и школа, сваке године помени и ехсхумације српских јунака и мученика из ДСР и Отаџбинског рата.