Уништење ударне групе 1. шумадијске бригаде
Комунисти су на Руднику 5. октобра 1943. године, формирали 1. шумадијску бригаду, од делова Космајског, 1. шумадијског и Чачанског одреда, са првобитним циљем да из четничке позадине садејствује партизанској главнини која је имала задатак да из Црне Горе и Рашке упадне у Шумадију. Пошто је та главнина заустављена, бригада је добила задатак да се придружи њој и тако уђе у њен састав (што јој је после низа сукоба са четницима пошло за руком).
Заједно са бригадом кретали су се и Окружни комитети КПЈ и СКОЈ за Аранђеловац. Један од руководилаца у том комитету скојеваца, Бранислав Бранко Параћ – Реља, металски радник из Београда, рођ. 1922., члан партије од 1941. године, добио је задатак да формира ударну групу од омладинаца, која би на теренима крагујевачког и лепеничког среза изводила уобичајене подухвате, попут ликвидације „народних непријатеља“, ширења пропаганде, придобијања нових бораца, итд. Тринаесточлана група је извела више терористичких акција, укључујући и убиство среског начелника Батрића Зечевића из Раче Крагујевачке. Интересантно је да је у Параћевој торби касније, поред архиве, пронађено и 30.000,00 динара, а код других чланова групе списак четника које је требало ликвидирати.
У свом крстарењу тереном, група је 25. новембра упала у Брзан, где се сукобила са одељењем СДС од 20 стражара, под командом потпоручника Живића. Четници су им поставили заседу са супротне стране, али се група, под заштитом густе магле, извукла према Милошеву (на путу Баточина-Јагодина).
У међувремену, Параћу, који је „унапређен“ у секретара Среског комитета КПЈ за Крагујевац, порасли су апетити. На састанку у Реснику 4. децембра одлучено је да се формира батаљон, након чега је дошло до поделе групе на два дела. Њих шесторо, на челу са Слободаном Маузером-Драганом упутило се ка Вучићу (данас у општини Рача; прво рачанско село на путу Баточина-Рача), а остали са Параћем у Жировницу (данас у општини Баточина). 1
Шта се даље дешавало са Маузеровом групом, видимо из извештаја Недићевог Одељења за државну заштиту Министарства унутрашњих послова, од 9. децембра 1943. године: „Среско начелство у Рачи, обавештено је да се комунистичка петорка (тј. шесторка – моја прим.) која је према индицијама извршила напад и убиство команданта крајсштеле у Крагујевцу капетана Хофмана налази у селу Вучићи (4 км. јужно од Раче) упутило је одмах јако потерно одељење СДС од 50 људи са 5 добровољаца. У селу Вучићу органи су у једној сељачкој кући затекли ову шесторку те се развила борба у којој су погинула 2 стражара СДС, а убијена 3 комуниста, док су друга тројица побегла. Од побеглих комуниста један је рањен. Код убијених нађен је списак четника ДМ које је требало да побије. Потерно одељење добровољаца напало је у селу Црни Као (8 км. ј-и од Раче) тројку преосталих чланова шесторке који су из једне сеоске куће дали отпор али су у току борбе побијени. Заплењена је комунистичка архива са драгоценим податцима.“ 2
Р. Јовановић, писац брзанске хронике, наводи верзију која се донекле разликује од ове. По њему, у Вучићу су погинула два партизана, док се Маузер, са партизанком Радом Богдановић-Малом, и још двојицом, склонио у рачанско село Сипић, где их је потера сустигла и побила све, сем Раде, која је успела да дође до Црног Кала, где је и она страдала. 3
О погибији Маузерових људи, Параћ је већ следећег дана сазнао од комунистичког симпатизера из Сипића, Јове Јовановића, што је на њега и његове пратиоце деловало крајње негативно. Након што су преноћили код манастира Грнчарица у Прњавору, њих седморо је око поноћи 15/16. децембра дошло у Брзан, пред кућу Животе Митровића, са 11 чељади, у засеоку Стари Брзан, са намером хватања везе са неким од преживелих, малобројних чланова партије из тог села. Отворили су им врата, они су пребројали укућане, забранили им да излазе напоље и полегали да спавају, док је Параћ остао да дежура. Пред зору, у кућу је дошао и домаћин који је био целе ноћи код воденице.
Међутим, током дана, док су одмарали, отпочела је паљба са свих страна на кућу у којој је група боравила. Капетан Мирко Смиљанић је лично повео четнике, након што је извршио распоред група за напад. Помагао му је поручник Петар Јаковљевић.
Комунисти су се одлучили на пробој, када су видели да су опкољени. Пушкомитраљесци Милутин Ранковић-Чеда из околине Лазаревца и Миливоје Станчић-Сеља из Даросаве, као и Добривоје Радојичић-Раца успели су да се извуку из обруча и преко Ресника и Чумића стигну код својих (Радојичић је затим пришао четницима, па је осуђен после рата; и друга двојица су преживела рат). Параћ је успео да у пробоју убије новомобилисаног четника Радосава Радосављевића.
Крагујевачка матуранткиња Зора Радуловић, рођ. 1922. год, била је израњавана на више места, па није могла да бежи. Док је притрчавао да јој помогне, Параћу је метак разнео вилицу, тако да му је језик испао напоље; још неколико метака га је оборило на земљу. Погинуо је Стеван Бањанин, избеглица који је живео у Чумићу, где је био секретар партијске ћелије, и још један партизан чије име није утврђено.
Капетан Мирко Смиљанић наређује да рањену партизанку унесу у кућу Косте Митровића. Касније, у двориште те куће доносе и рањеног Параћа и двојицу погинулих. Недуго након тога, четник Живота Мишић утрчава у кућу и саопштава Мирку да долази немачко-љотићевска колона из Лапова, која је чула окршај. Четници их све остављају и повлаче се. Немци, по доласку, из револвера убијају Параћа, а затим све мртве и рањеницу утоварују у возила и враћају се за Лапово. Зору су лечили у крагујевачкој болници, а затим је, још неизлечену, стрељали на Метином брду у Крагујевцу 20. јануара 1944. године, са групом сељака из Вучића и околине. 4
И о овом догађају постоји извештај Недићевог Oдељања за државну заштиту, од 23. децембра:
„Петанестог ом. око 24 часа 7 комуниста међу којима и једна женска дошли су у кућу Животе Митровића у селу Брзану, среза крагујевачког. Четници капетана Мирка Смиљанића 16. ом. око 14 часова опколили су кућу и напали комунисте. У борби су погинула 3 партизана мeђу којима и вођа банде „Марјан", комунисткиња Зорка Радуловић је рањена и жива ухваћена док су остала тројица комуниста успели да побегну. Рањена комунисткиња пренета је у болницу у Крагујевац.“ 5
После рата комунисти су наводили две претпоставке, у вези тога ко је издао њихову групу у Брзану. По једној, то је учинио дечак из куће кога су пустили да нахрани стоку у штали, и то тако што је обавестио рођаке да су у кући наоружани људи. Та верзија је сматрана мање вероватном, јер се дете брзо вратило у кућу, по сведочењу преживелих партизана.
По другој, рођаку домаћина куће, Драгутину Митровићу, који је требало са њим тог јутра да ради у пољу, било је сумњиво што нико од укућана не одговара на његове позиве (могуће и да је кроз прозор видео поспале партизане). Пошто се четници ни од кога не би крили, претпоставио је да су у питању комунисти и обавестио је команданта села, а овај четнике.
Пошто су се четници одмах повукли, на глас да долазе Немци, комунисти су после рата били на великој муци како да то протумаче народу. Р. Јовановић даје крајње инфантилно „објашњење“: „Мада су добро обавили задатак, ипак нису смели да сачекају своје господаре. Ћудљиви Немци имали су понекад обичај да се окрену против својих плаћених слугу.“ 6
Након рата, комунисти су стрељали Драгутина Митровића, сматрајући га одговорним за страдање њихових људи. Иначе, кривим су сматрали и Велимира Бојковића, који је обављао послове у општини Брзан и код чије куће је било зборно место четницима (иначе, то је мој чукундеда). Да га не би ухватили и мрцварили, он је по доласку комуниста 1944., извршио самоубиство негде поред Мораве, тако што је себи распорио стомак виноградарским ножем. Пронашли су га и леш бацили у септичку јаму, одакле је после извађен и сахрањен.
Цео опис овог догађаја код Јовановића је бајковит и у свему у складу са задатом матрицом. Ту су приче о „неустрашивој“ младој партизанки, која речима и песмом пркоси „четничким кољачима“ и „мрском окупатору“, четничким „лешинарима“ који пљачкају мртве партизане, херојској борби против неколико стотина четника (мада их је било неколико десетина), Параћу који „смешећи се“, док лежи полумртав у дворишту, смирује рањену партизанку (иако му је цела вилица разваљена), итд. Из неког разлога, Јовановићева хроника је после рата забрањена од стране комуниста.
Параћ је на десетогодишњицу смрти проглашен „народним херојем“. Успео је ипак да надживи своју бригаду, која је почетком децембра 1943. масакрирана у Пријепољу од Немаца.
1.Радослав Јовановић, Хроника Брзана, Крагујевац 1963 год, стр. 85-87. Јовановић сматра да је сукоб од 25. новембра у Брзану измишљен од стране недићеваца.
2.Зборник, том 1, књига 21, стр. 540. Поручник Жика Павловић „Артиљерац“, тада командант 2. бригаде ГКГ је у једном извештају Николи Калабићу тврдио да је он убио Хофмана на Светињи 3. децембра, из заседе. AНМК, ЧА КО-IV-801.
3.Хроника, стр. 87.
4.Исто, стр. 88-95.
5.Зборник, том 1, књига 21, стр. 556.
6.Хроника, стр. 97, 94.