Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(13-03-2019, 10:11 PM)Српски Четник Пише:  
(13-03-2019, 09:25 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(13-03-2019, 08:48 PM)Српски Четник Пише:  
(13-03-2019, 07:26 PM)Жаре Пише:  
(13-03-2019, 03:00 PM)Српски Четник Пише:  Па ко је на оној слици ако није Лукачевић?

Основна ствар за сваког новог форумаша требало би да буде преглед свих тема и помно читање. Некад се могло приступити и старом форуму, што је било врло интересантно читати. Ово из разлога да се не постављају питања на која је одговорено, али и да се не би отварале теме које су већ отворене.
Дакле, чак и ако си овде по партијском задатку, или имаш 12 година... савет ти је да претресеш све теме и нађеш одговоре на своја питања.

Па да и коначно пустиш онај линк.
Читао сам на "Погледима" све што пише о мајору Лукачевићу и питам јер ми није јасно зашто се сликао са Немцима ако су га Немци сматрали најопаснијим побуњеником.Не знам зашто је некоме тешко да напише пар речи тј. да ми одговори...
Нико ти не одговара јер сви знају да знаш да је ово Лукачевић, тј. да питаш из других разлога. А овде сви знају те разлоге, а и целу причу око вое слике.
Стварно нисам знао да је Лукачевић, али нема везе јер сам решио недоумицу.

Мислиш? Сад тек треба да ти ништа није јасно. Али, можда ти је ово и довољно. Зашто не промениш надимак?
Одговори

(13-03-2019, 11:18 PM)Перун Пише:  
(13-03-2019, 09:47 PM)Милослав Самарџић Пише:  Немас потребе да поредиш, ово сам набавио у Војном музеју, пише пуковник Јеврем Симић.

Знам да је Симић. Не поредим због њега него због оне фотографије коју сам окачио.

Перуне није она слика са прославе Видовдана на Повлену ако си на то мислио.У питању је сасвим други догађај.
Одговори

(13-03-2019, 11:32 PM)Жаре Пише:  
(13-03-2019, 10:11 PM)Српски Четник Пише:  
(13-03-2019, 09:25 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(13-03-2019, 08:48 PM)Српски Четник Пише:  
(13-03-2019, 07:26 PM)Жаре Пише:  
(13-03-2019, 03:00 PM)Српски Четник Пише:  Па ко је на оној слици ако није Лукачевић?

Основна ствар за сваког новог форумаша требало би да буде преглед свих тема и помно читање. Некад се могло приступити и старом форуму, што је било врло интересантно читати. Ово из разлога да се не постављају питања на која је одговорено, али и да се не би отварале теме које су већ отворене.
Дакле, чак и ако си овде по партијском задатку, или имаш 12 година... савет ти је да претресеш све теме и нађеш одговоре на своја питања.

Па да и коначно пустиш онај линк.
Читао сам на "Погледима" све што пише о мајору Лукачевићу и питам јер ми није јасно зашто се сликао са Немцима ако су га Немци сматрали најопаснијим побуњеником.Не знам зашто је некоме тешко да напише пар речи тј. да ми одговори...
Нико ти не одговара јер сви знају да знаш да је ово Лукачевић, тј. да питаш из других разлога. А овде сви знају те разлоге, а и целу причу око вое слике.
Стварно нисам знао да је Лукачевић, али нема везе јер сам решио недоумицу.

Мислиш? Сад тек треба да ти ништа није јасно. Али, можда ти је ово и довољно. Зашто не промениш надимак?
Да, то на слици нису Немци већ су четници који су као ратни трофеј обукли униформе палих немачких официра током велике антифашистичке операције у јесен 1943. негде у Рашко-полимској области(можда Пријепоље).
Одговори

(14-03-2019, 09:50 AM)Милош Шарац Пише:  
(13-03-2019, 11:18 PM)Перун Пише:  
(13-03-2019, 09:47 PM)Милослав Самарџић Пише:  Немас потребе да поредиш, ово сам набавио у Војном музеју, пише пуковник Јеврем Симић.

Знам да је Симић. Не поредим због њега него због оне фотографије коју сам окачио.

Перуне није она слика са прославе Видовдана на Повлену ако си на то мислио.У питању је сасвим други догађај.

И сам видим да је тако.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(14-03-2019, 10:31 AM)Српски Четник Пише:  
(13-03-2019, 11:32 PM)Жаре Пише:  
(13-03-2019, 10:11 PM)Српски Четник Пише:  
(13-03-2019, 09:25 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(13-03-2019, 08:48 PM)Српски Четник Пише:  
(13-03-2019, 07:26 PM)Жаре Пише:  
(13-03-2019, 03:00 PM)Српски Четник Пише:  Па ко је на оној слици ако није Лукачевић?

Основна ствар за сваког новог форумаша требало би да буде преглед свих тема и помно читање. Некад се могло приступити и старом форуму, што је било врло интересантно читати. Ово из разлога да се не постављају питања на која је одговорено, али и да се не би отварале теме које су већ отворене.
Дакле, чак и ако си овде по партијском задатку, или имаш 12 година... савет ти је да претресеш све теме и нађеш одговоре на своја питања.

Па да и коначно пустиш онај линк.
Читао сам на "Погледима" све што пише о мајору Лукачевићу и питам јер ми није јасно зашто се сликао са Немцима ако су га Немци сматрали најопаснијим побуњеником.Не знам зашто је некоме тешко да напише пар речи тј. да ми одговори...
Нико ти не одговара јер сви знају да знаш да је ово Лукачевић, тј. да питаш из других разлога. А овде сви знају те разлоге, а и целу причу око вое слике.
Стварно нисам знао да је Лукачевић, али нема везе јер сам решио недоумицу.

Мислиш? Сад тек треба да ти ништа није јасно. Али, можда ти је ово и довољно. Зашто не промениш надимак?
Да, то на слици нису Немци већ су четници који су као ратни трофеј обукли униформе палих немачких официра током велике антифашистичке операције у јесен 1943. негде у Рашко-полимској области(можда Пријепоље).

Ајој!
Одговори

Ајој!
[/quote]
Шта "Ајој!"?
Одговори

Хвала пуно на одговору.Да ли можда знате нешто о Сави Дражићу,само знам да је био у Динарској Четничкој Дивизији јер није имао ко да ми прича,па ако знате нешто пуно бих сте ми помогли.
Одговори

Гдине Милославе, колико пута је Дража, током рата, добијао унапређење у више чинове? Једном или више пута?
Одговори

Три пута. У децембру '41 унапређен је у чин бригадног ђенерала, у јануару '42 унапређен је у чин дивизијског ђенерала, у јуну '42 унапређен је у чин армијског ђенерала.
Одговори

Да, хвала на одговору. Друго унапређење се може видети у "Службеним новинама", стр. 1 и 6

http://www.sistory.si/publikacije/prenos...RY:ID:9045

А треће унапређење се може видети на стр. 2 на следећем линку

http://www.sistory.si/cdn/publikacije/90...VINE_8.pdf
Одговори

Да ли је " Хензенова офанзива " 1943.у пожаревачком округу била усмерена против четника немогуће је да су Немци послали толику војску против највише 70 партизана.

Иако су партизани убили пуковника Хензена и имали планове офанзиве опет су уништени.
Одговори

(17-03-2019, 03:53 PM)пек. Пише:  Да ли је " Хензенова офанзива " 1943.у пожаревачком округу била усмерена против четника немогуће је да су Немци послали толику војску против највише 70 партизана.

Иако су партизани убили пуковника Хензена и имали планове офанзиве опет су уништени.
Јел може нешто детаљније, датуми, места?
Одговори

У тој акцији су учествовали немачки 734.пук руски добровољачки корпус и љотићевски пети пук Марисава Петровића . По плану требало је да 16. фебруара 1943. претраже сва села у околини Свилајнца Жабара и Петровца на Млави али је командант немачког 734.пука 15.фебруара 1943.на путу Пожаревац Петровац упао у партизаанску заседу и убијен са још три Немца па су Немци прво претраживали села у околини Пожаревца.
Одговори

То су биле операције против четника:


У наредном десетодневном извештају, од 10. фебруара 1943, Бадер пише да су током операција у североисточној Србији његове трупе уби­ле седам, а заробиле 79 четника.30

Два дана раније, 8. фебруара, мајор Оцокољић је о овоме извештавао Дражу:
Немци, Бугари, љотићевци, Руси и београдска полиција почели су акцију чишћења терена од наших људи и јединица на моме реону. Подељени су у три групе: свилајначка, пожаревачка, рамска. Јачина сва­ке групе је око 800 до 1.000 људи. Потере су даноноћне. Морал на­ших војника је одличан.31

Млавски корпус, са око 1.500 активних четника, није уништен, па генерал Бадер одмах наређује нову операцију. За непријатељске планове најпре је сазнала обавештајна служба Тимочког корпуса. Ко­ма­ндант ове јединице, мајор Љуба Јовановић, 2. марта пише Врховној ко­манди да хитно извести његове суседе, мајоре Оцокољића и Пи­ле­ти­ћа (команданта Крајинског корпуса), да тог истог дана ''у четири часа комбинована дивизија Немаца, Бугара, Руса и Српске страже по­чиње напад у троуглу Пожаревац - Јагодина - Зајечар''. Јовановић је знао и непријатељске знаке распознавања током акције.32

Мајор Оцокољић 4. марта извештава Дражу да је Млавски корпус опкољавало 3.000 Немаца, док су љотићевци довели појачања из Ша­пца, тако да их је сада било 1.000. Стигао је и један Недићев ударни батаљон из Београда, а са њим и одред полиције. Бугара је било 800, плус један батаљон Руског заштитног корпуса. ''Ради одржања мо­рала наредио сам разоружање мањих непријатељских одељења'', на­води Оцокољић на крају радиограма.33

Следећег дана Оцокољић шаље нове податке:
У Петровац је стигло још око 4.000 Немаца и 1.000 Недићевих ''Бе­лих орлова''. Циљ доласка поред нашег гоњења и да спроведу на­силну мобилизацију, коју смо ми до сада потпуно уклонили.34

Млавски корпус је поново умакао непријатељима, али они су се сурово светили, о чему је Оцокољић писао Дражи 16. марта:
У дивљој хајци на наше људе коју даноноћно врше Немци и љо­ти­ћевци и Руси у Млави и Морави, Стигу и Звижду, ови модерни Та­та­ри не остављају ни светиње на миру. Поред Горњака кога су де-мо­лирали и потпуно опљачкали, они су јуче опљачкали и манастир Ви­товницу и попалили све конаке и куће у близини. Калуђери су одведени у затвор. Паљење кућа, стрељање старијих људи и жена који нису могли да се склоне и мучење ради изнуђивања признања где се на­лазе наше јединице, свакодневна су појава. Народ упире очи у нас и тражи освету. Морал је поред свега на висини.35
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 17 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним