Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(27-08-2021, 09:18 PM)Београдски Србин Пише:  Како је Недићева влада контролисала Нову Варош до јуна 1942. када је она била под окупацијом Италијана?

Била је у италијанској окупационој зони, али је био прећутни договор да Нову Варош контролишу тзв "владини четници", који су у ствари били под Дражином командом.
Одговори

(27-08-2021, 09:08 PM)ватхра Пише:  
(26-08-2021, 09:31 PM)Николај Пише:  Јесу али од Хрвата. У граду је била само хрватска посада - домобрани, усташе и жандарми. А један немачки батаљон (1. батаљон 383. пука легионарске 373. дивизије) је обезбеђивао рудник у Љубији. Када је пао Приједор, батаљон је добио задатак да се повуче у Босански Нови, што је и урађено. Дакле, није уништен како кењошу комунисти на Википедији.

И како је прошло повлачење тог батаљона?
Из твоје поруке се може закључити да се повукао без борбе.

Како је прошло? Тако што је батаљон разјебао покушај комунистичке блокаде, дошао до циља и извршио добијено наређење. А то није ни суштина овде. Суштина је да он није био у Приједору, није бранио град, са четницима или без њих, и није савладан (у граду нити ван града).

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Опис који даје Шрамл се не слаже са твојим прескакањем догађаја који ти не одговарају.

Плус, у чланцима на Википедији (Срп и СХ, не знам који си ти гледао) јасно наводе да је батаљон био у Љубији.
Одговори

(27-08-2021, 10:06 PM)ватхра Пише:  Опис који даје Шрамл се не слаже са твојим прескакањем догађаја који ти не одговарају.

Плус, у чланцима на Википедији (Срп и СХ, не знам који си ти гледао) јасно наводе да је батаљон био у Љубији.

Као на пример?

Нисам рекао да на Википедији не кажу да је био у Љубији већ да кажу како је батаљон уништен

[Слика: Screenshot-2021-08-27-23-33-07-109-com-g...rchbox.jpg]

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

А овај однос губитака је тек циркус.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Помаже Бог браћо,

Нов сам на форуму и мало је рећи да сам одушевљен садржајем на целокупном сајту, а не само на форуму.
Занима ме да ли имате још неке информације о четницима у Топличком округу током Другог светског рата. Водим порекло из села Мађере које се налази подно Јастрепца и доста прича сам чуо од оца о томе како је цело село било четничко па због тога малтене до краја 20. века нису имали ни пут у селу, струју су само сањали. Неке приче сам још начуо, али на интернету не могу да нађем никакве информације о томе сем чињенице да је ту постојао Горски штаб 33 илити Топлички корпус и пар имена људи са чиновима, а због ове ситуације са короном нисам био у стању да одем лично и истражим по локалним музејима или манастирима. Уколико имате било какве додатне информације или чланке, волео бих да поделите са мном. Такође, имам пар занимљивих фотографија мог покојног деде из тог времена, али то ћу оставити на теми најлепше четничке слике. 

Хвала свима унапред!  Јок
Одговори

Можете ли или неко други укључити све операције Немаца против четника о којима сте говорили у прошлом видеу, по могућности би било овде https://sh.wikipedia.org/wiki/Spisak_nem...tskom_ratu
Одговори

Цитат:Суштина је да он није био у Приједору, није бранио град, са четницима или без њих, и није савладан (у граду нити ван града).

Што се све не тврди у чланку у википедији, а и у твојој следећој поруци је већ другачије. 
Цитат:Нисам рекао да на Википедији не кажу да је био у Љубији већ да кажу како је батаљон уништен

Шрамл наводи да је батаљон у Љубији морао да остави сву тежу опрему, и да формира колону са другим јединицама. Наводи да је прихватио из Приједор пар својих мањих јединица, неку чету и вод. 
Приликом покушаја продора за Босански Нови дошло је до више борби. На крају је батаљон ухваћен у заседу, где су му сва возила уништена, а зачеље колоне одсечено. Припадници батаљона су се у мањим групама извукли преко брда и стигли до Новог, а преко стотину војника је нестало или убијено. Батаљон је био разбијен у овој борби, само их је бекство спасло од уништења. 
Остатак колоне се није извукао.
Одговори

То је зато што не читаш пажљиво поруке других. Цела прича је почела тако што је форумаш Монархист навео да неки дебили тврде како је Приједор ослобођен од Немаца и четника 6. септембра. Ја сам му одговорио да то није тачно, јер Немаца није ни било у граду. А онда сам додао да други дебили са Википедије тврде још и да је немачки батаљон уништен, што такође није тачно.

Ајде наведи нам изворе на које се Шрамл позива у фуснотама, баш ме занимају.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Сада сам мало разгледао Википедију. Исто пишу и за Бањалуку.
Одговори

Шта би Ватра?

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(28-08-2021, 02:06 AM)Стража Пише:  Помаже Бог браћо,

Нов сам на форуму и мало је рећи да сам одушевљен садржајем на целокупном сајту, а не само на форуму.
Занима ме да ли имате још неке информације о четницима у Топличком округу током Другог светског рата. Водим порекло из села Мађере које се налази подно Јастрепца и доста прича сам чуо од оца о томе како је цело село било четничко па због тога малтене до краја 20. века нису имали ни пут у селу, струју су само сањали. Неке приче сам још начуо, али на интернету не могу да нађем никакве информације о томе сем чињенице да је ту постојао Горски штаб 33 илити Топлички корпус и пар имена људи са чиновима, а због ове ситуације са короном нисам био у стању да одем лично и истражим по локалним музејима или манастирима. Уколико имате било какве додатне информације или чланке, волео бих да поделите са мном. Такође, имам пар занимљивих фотографија мог покојног деде из тог времена, али то ћу оставити на теми најлепше четничке слике. 

Хвала свима унапред!  Јок

Бог помогао!
Имамо много података о Топличком корпусу, али, изгледа, за сада мало на сајту. Нашао сам ово:
https://www.pogledi.rs/bitka-za-juznu-srbiju.html
Одговори

(27-08-2021, 09:26 PM)Бенито Пише:  
(27-08-2021, 09:18 PM)Београдски Србин Пише:  Како је Недићева влада контролисала Нову Варош до јуна 1942. када је она била под окупацијом Италијана?

Била је у италијанској окупационој зони, али је био прећутни договор да Нову Варош контролишу тзв "владини четници", који су у ствари били под Дражином командом.

Хвала, и претпоставио сам.
Одговори

Шта мислите о књизи "Знаменити Срби Исламске Вероисповести" од Салиха Селимовића?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 27 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним