Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Није ми литература при руци да проверим међуратни период.
Ако је Помпиду долазио у посету Брозу, то се не рачуна. 
Могуће је да је Митеран долазио, 1980-их година, али и да се то десило, не би рачунао ни те посете постброзовској Југославији.
У сваком случају, треба на ово обратити мало више пажње.
Одговори

Поента ова три питања о посетама државника три најзначајније савезничке или "савезничке" државе Србије, у 20- ом веку, била је следећа:
Краљевина Србија и Императорска Русија биле су у најближим могућим односима почетком 20-ог века.
Тадашњи Император Николај Други Романов никада није ступио на тло Краљевине Србије.
Односи Србије и Француске, зачети у Првом светском рату, продужени су у изузетно интензивном пријатељском односу после Првог светског рата.
Ни тада, по свему судећи, ниједан од француских председника није дошао на тле Краљевине Југославије.
Долазак британског суверена на тле Краљевине Југославије били су чешћи него долазак Руса и Француза. Требало би да је најмање три пута био у Краљевини Југославији, између два светска рата, што у званичним, што у незваничним доласцима.
Од почетка 21 века, низ председника Француске, затим принц Чарлс и нарочито Владимир Владимирович Путин, у више наврата, долазили су на тло Србије.
Ово упоређење убедљиво показује неколико историјских чињеница:
1. позиција дипломатије у савременом нашем добу није ни изблиза значајна колико је то било у прошлости, када су посланици (амбасадори) били прави мини-министри иностраних дела својих земаља у државама у којима су били представници. Данас то ни изблиза није тако.
2. државници су се раније изузетно ретко сретали. Неупоредиво мање него што је то случај у односу на период од последњих пола века.
3. Међусобни однос држава које обострано сматрају да су пријатељски, не зависи толико од сусрета њихових државника, колико од интереса и способности, од знања и поштења, од идеолошке основе на којима су постављени државни темељи тих држава. 
Савремена Србија, откинута из Брозове Југославије, а идеолошки никад отклоњена, остала је погубљена у сусрету са Француском, Великом Британијом и Русијом. Пре свега, захваљујући сопственој неспособности да саму себе дефинише, а тек потом због кривице "пријатеља".
Никакви велики билатерални и званични сусрети са моћним вођама тих земаља неће ту чињеницу променити.
Одговори

(27-09-2022, 12:49 PM)Бенито Пише:  Није ми литература при руци да проверим међуратни период.
Ако је Помпиду долазио у посету Брозу, то се не рачуна. 
Могуће је да је Митеран долазио, 1980-их година, али и да се то десило, не би рачунао ни те посете постброзовској Југославији.
У сваком случају, треба на ово обратити мало више пажње.

Исправи ме ако грешим, наслућај ми вели да ти Југославију не доводиш у везу са Србијом. Ако је то тачно, ево како ја то видим. Србија је направила Југославију. Србија је правни наследник Југославије. Југославија је била таква каква је била, не поновило се. Али авај, Срби нису имали резервну државу. Тако да ја сматрам да постоји континуитет Србија-Југославија-Србија.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Ево, да се надовежем на низ питања о посетама страних представника. Без икаквих претензија на извлачење поенти.
Краља Милана Обреновића су посетили представници једне далеке, али пријатељске државе. Држава је била острвска и већ дуго, више од сто година, не постоји као самостални ентитет. Окупирана је, на жалост, од једне велике силе.
Одакле су дошли посетиоци?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(27-09-2022, 02:06 PM)Vlad Alekš Пише:  Ево, да се надовежем на низ питања о посетама страних представника. Без икаквих претензија на извлачење поенти.
Краља Милана Обреновића су посетили представници једне далеке, али пријатељске државе. Држава је била острвска и већ дуго, више од сто година, не постоји као самостални ентитет. Окупирана је, на жалост, од једне велике силе.
Одакле су дошли посетиоци?

Краљевина Хаваји?
Одговори

(27-09-2022, 01:52 PM)Vlad Alekš Пише:  
(27-09-2022, 12:49 PM)Бенито Пише:  Није ми литература при руци да проверим међуратни период.
Ако је Помпиду долазио у посету Брозу, то се не рачуна. 
Могуће је да је Митеран долазио, 1980-их година, али и да се то десило, не би рачунао ни те посете постброзовској Југославији.
У сваком случају, треба на ово обратити мало више пажње.

Исправи ме ако грешим, наслућај ми вели да ти Југославију не доводиш у везу са Србијом. Ако је то тачно, ево како ја то видим. Србија је направила Југославију. Србија је правни наследник Југославије. Југославија је била таква каква је била, не поновило се. Али авај, Срби нису имали резервну државу. Тако да ја сматрам да постоји континуитет Србија-Југославија-Србија.

Не знам где си то успео да утврдиш.
Краљевина СХС/Југославија јесте правни и духовни наследник Краљевине Србије.
Брозова Југославија је правни наследник Краљевине Југославије, али је духовни наследник Аустроугарске монархије.
То је моје мишљење које никада нисам променио.
Други су га мењали у складу са квадратуром стана, запослењем, платом, повишицом и сличним детаљима.
Одговори

(27-09-2022, 02:06 PM)Vlad Alekš Пише:  Ево, да се надовежем на низ питања о посетама страних представника. Без икаквих претензија на извлачење поенти.
Краља Милана Обреновића су посетили представници једне далеке, али пријатељске државе. Држава је била острвска и већ дуго, више од сто година, не постоји као самостални ентитет. Окупирана је, на жалост, од једне велике силе.
Одакле су дошли посетиоци?


Јапан.
Одговори

(27-09-2022, 03:03 PM)Бенито Пише:  
(27-09-2022, 01:52 PM)Vlad Alekš Пише:  
(27-09-2022, 12:49 PM)Бенито Пише:  Није ми литература при руци да проверим међуратни период.
Ако је Помпиду долазио у посету Брозу, то се не рачуна. 
Могуће је да је Митеран долазио, 1980-их година, али и да се то десило, не би рачунао ни те посете постброзовској Југославији.
У сваком случају, треба на ово обратити мало више пажње.

Исправи ме ако грешим, наслућај ми вели да ти Југославију не доводиш у везу са Србијом. Ако је то тачно, ево како ја то видим. Србија је направила Југославију. Србија је правни наследник Југославије. Југославија је била таква каква је била, не поновило се. Али авај, Срби нису имали резервну државу. Тако да ја сматрам да постоји континуитет Србија-Југославија-Србија.

Не знам где си то успео да утврдиш.
Краљевина СХС/Југославија јесте правни и духовни наследник Краљевине Србије.
Брозова Југославија је правни наследник Краљевине Југославије, али је духовни наследник Аустроугарске монархије.
То је моје мишљење које никада нисам променио.
Други су га мењали у складу са квадратуром стана, запослењем, платом, повишицом и сличним детаљима.

Сада си био експлицитан и добро си објаснио свој став.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(27-09-2022, 03:44 PM)Mitic Пише:  
(27-09-2022, 02:06 PM)Vlad Alekš Пише:  Ево, да се надовежем на низ питања о посетама страних представника. Без икаквих претензија на извлачење поенти.
Краља Милана Обреновића су посетили представници једне далеке, али пријатељске државе. Држава је била острвска и већ дуго, више од сто година, не постоји као самостални ентитет. Окупирана је, на жалост, од једне велике силе.
Одакле су дошли посетиоци?


Јапан.

Јапан је, барем формално, самостална држава. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(28-09-2022, 10:27 AM)Vlad Alekš Пише:  
(27-09-2022, 03:44 PM)Mitic Пише:  
(27-09-2022, 02:06 PM)Vlad Alekš Пише:  Ево, да се надовежем на низ питања о посетама страних представника. Без икаквих претензија на извлачење поенти.
Краља Милана Обреновића су посетили представници једне далеке, али пријатељске државе. Држава је била острвска и већ дуго, више од сто година, не постоји као самостални ентитет. Окупирана је, на жалост, од једне велике силе.
Одакле су дошли посетиоци?


Јапан.

Јапан је, барем формално, самостална држава. Smile

Да се поновим, Краљевина Хаваји... Smile
Одговори

У којој данашњој српској варошици у којој живи преко 99% Срба, није преспавала српска глава близу 400 година?
Одговори

(28-09-2022, 11:32 PM)Бенито Пише:  У којој данашњој српској варошици у којој живи преко 99% Срба, није преспавала српска глава близу 400 година?

Ко(у)лашин.
Одговори

(30-09-2022, 12:08 PM)Бенито Пише:  
(28-09-2022, 11:32 PM)Бенито Пише:  У којој данашњој српској варошици у којој живи преко 99% Срба, није преспавала српска глава близу 400 година?

Ко(у)лашин.

Како то?
Одговори

Па, лепо... Ту је била турска кула, стражара-град. Очистили су комшилук од православних, због безбедности. Турци Колашинци били су опасни зликовци и никада нису дозвољавали да Каурин преспава у кули, јер су се плашили освете.
Још ћете наћи муслимана Бошњака у Босни и Херцеговини, који носе презиме Колашинац.
А ту је и наш атлетичар Асмир Колашинац.
Пандан том Колашин био је српски Ибарски Колашин, који је одувек био легло правих Срба.
Тако је било и у Другом светском рату, где је још између два рата четничка организација била изузетно јака.
И поред дугог века титоизма код нас, Ибарски Колашин је задржао тај статус и данас.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 10 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним