Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(07-08-2023, 12:08 AM)Бенито Пише:  На једном скупу националиста, са или без наводника, један од дискутаната рекао је реченицу која је запањила младог интелектуалца и једног од вођа те групације. Наиме, угледни и дугогодишњи члан је, пред и до четири деценије млађим саборцима, гласно узвикнуо:
"Боли ме к.... за Србију!"
Ако занемаримо најнижи ниво употребе речника српског језика, као и сам смисао ове изјаве, ипак морамо нагласити да је овом приликом готово цитиран стих једног великог српског песника од пре више од 100 година.
Тај стих изрекао је сличну мисао, па иако је то био песнички језик, тадашњим читаоцима смисао је био исти као и горе поменута изјава.
Нећу питати који је стих у питању. Довољно је да погодите о ком славном и данас често рецитованом песнику се ради.

Алекса Шантић написао је и објавио, у првој деценији 20-ог века, једну од својих најславнијих песама, која је већ деценијама скрајнута у његовом опусу. Ту се враћамо теми преумљивања улоге и дела српских великана у нашој култури.
Зато је песма "Моја отаџбина" прилично заборављена. А прва њена строфа гласи:

"Не плачем само с болом свога срца
рад земље ове убоге и голе;
мене све ране мога рода боле,
и моја душа с њим пати и грца."

Па, ипак, стих:
"мене све ране, мога рода боле"
остао је дубоко урезан у нашем колективном схватању родољубља. Посебно је то био важан стих у време када је песма настала, па и у читавој првој половини 20 века.
Управо је овај стих и почетак песме "Моја отаџбина ", био изазов за оне ретке који нису делили исти национални осећај, да на то одговоре. Један песник, припадник новог уметничког таласа у поезији, желео је својом песмом не само да одговори на изазов уметничког карактера, односно да се супротстави једном жанру другим, својим модернијим стилом, него и да се радикално раздвоји од саме суштине и смисла песме којој је желео да одговори. 
То је био Владислав Петковић Дис. Његова 
"Разумљива песма" већ у самом наслову показује јасну жељу да се он окреће "разуму", односно "разумевању" које је већини "разумљиво". Све строфе ове песме су само увод у последњу строфу, којом Дис директно одговара Шантићу, следећим речима:

"Волим облак, цвеће, кад цвета и вене,
ал никако људе што ропћу и пиште;
Што другога боли, не боли и мене,
МЕНЕ ТУЂИ ЈАДИ НИМАЛО НЕ ТИШТЕ."

Због овог стиха, на који је био јако поносан, Дис је доживео салву увреда Јована Скерлића, водећег књижевног критичара тога доба, и једног од идеолога тадашњег српског национализма, који је Диса, преко књижевне критике, потпуно скрајнуо у првом моменту из песничке елите у Србији. На то се Дис силно жалио, не схватајући да је својим модернизмом, директно бацао клипове у точкове сопственог народа, који је био на прагу великих историјских прегнућа и пред више векова чеканом слободом.

Овим питањем желео сам да ставим људима до знања да су, у српској култури, много пре појаве комуниста и титоиста, постојала струјања која су, свесно или несвесно, чинила кораке који су несумњиво били на трагу, благо речено, неразумевања општег националног и народног добра, него су, а то је увек повезано са скоројевићевством, путем савремених културних образаца у западној Европи, тежили ка "разуму" оличеном у комформизму и личној промоцији.
Биће троугао питања у вези сличних случајева....
Одговори

Али су тада били мањина и лако су одбацани...
Одговори

Када је у Србији, односно БГ, основана прва Филмска школа?
Одговори

Оно што ми је познато јесте да је 1916. године у Солуну реорганизацијом српске војске оформљено филмско одељење. Можда 1922. године

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

(08-08-2023, 04:33 PM)sagus Пише:  Оно што ми је познато јесте да је 1916. године у Солуну реорганизацијом српске војске оформљено филмско одељење. Можда 1922. године

Да, било је то, али мислим на класичну цивилну Филмску школу, у коју се иде после гимназије.
Одговори

Вероватно неку годину пред сам Други светски рат.
Одговори

Тако је, основана је 1940. године.
А онда је избио рат...
Који ученик је постао најпознатији?
Одговори

Или је Новак Новак или Лола Ђукић?
Одговори

Радивоје Лола Ђукић.
Додуше можда је и Новак Новаковић (његовом оцу су црвени узели кућу у центру Крушевца, а можда су га и убили, не сећам се).
Њих двојица су створили сјајни серију Позориште у кући. Успели су да ни једном не помену Тита и партију.
Ђукић је био један од најбољих режисера, али већ филм Језеро му је забрањиван.
Ипак, како је писао у мемоарима, освојио је више слободе него други. Исмевао је систем нарочито у хумористичким емисијама. Вече уз радио била је најслушанија емисија тога доба.
Исто тако у ТВ емисијама и серијама.
Ипак, прерано је пензионисан, раних седамдесетих, са око 50 година. Јер у његовим делима није било комунистичке пропаганде. А стасали су црвени кадрови, Булајић и екипа.
С једне стране, црвени у почетку нису имали своје, јер су то били интелектуалци формирани у Краљевини, а с друге, причало се да су их пуштали као "издувни вентил" и ради пропаганде да су ипак демократско друштво.
Ђукићеви главни глумци били су Мија, Чкаља, Добричанин, Бранка Митић...
Чкаља им је једва умакао 1944. у Крушевцу, јер је имао представе код споменика, током рата. Мија је имао у КГ, Бранка је била члан ЖРОС-а, Добричанин је био брат Пећанчевог војводе који је прешао код Драже, погинуо је од црвених.
Одговори

Ко је коме ово написао:

Поштовани господине! Скоро је четрдесет година како сам, као мали експериментатор, чуо први пут Ваше име, које је онда одјекнуло широм целог Српства. Пре тридесет година, с поносом сам слушао, у предаваоницама бечке технике, исто то име, спомињано од мојих тадашњих професора с највећим признањем. А од двадест година овамо, ја са своје катедре изговарам са истим оним поштовањем са којим помињем име Волте и Фарадеја. Никли, али далеко израсли из наше средине, Ви сте понос и небески знак да ће наш народ, увенчан бојном славом достојно понети и заставу мисије коју сте Ви развили у светлост дана и високо уздигли. Сретан сам да, приликом Ваше 75-годишњице, могу, овим путем, да пошаљем, уз израз дубоког поштовања, своје најлепше жеље.
Одговори

(12-08-2023, 09:00 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ко је коме ово написао:

Поштовани господине! Скоро је четрдесет година како сам, као мали експериментатор, чуо први пут Ваше име, које је онда одјекнуло широм целог Српства. Пре тридесет година, с поносом сам слушао, у предаваоницама бечке технике, исто то име, спомињано од мојих тадашњих професора с највећим признањем. А од двадест година овамо, ја са своје катедре изговарам са истим оним поштовањем са којим помињем име Волте и Фарадеја. Никли, али далеко израсли из наше средине, Ви сте понос и небески знак да ће наш народ, увенчан бојном славом достојно понети и заставу мисије коју сте Ви развили у светлост дана и високо уздигли. Сретан сам да, приликом Ваше 75-годишњице, могу, овим путем, да пошаљем, уз израз дубоког поштовања, своје најлепше жеље.


Ово је неко писао Николи Тесли. Али не знам ко му је писао.
Одговори

(12-08-2023, 09:00 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ко је коме ово написао:

Поштовани господине! Скоро је четрдесет година како сам, као мали експериментатор, чуо први пут Ваше име, које је онда одјекнуло широм целог Српства. Пре тридесет година, с поносом сам слушао, у предаваоницама бечке технике, исто то име, спомињано од мојих тадашњих професора с највећим признањем. А од двадест година овамо, ја са своје катедре изговарам са истим оним поштовањем са којим помињем име Волте и Фарадеја. Никли, али далеко израсли из наше средине, Ви сте понос и небески знак да ће наш народ, увенчан бојном славом достојно понети и заставу мисије коју сте Ви развили у светлост дана и високо уздигли. Сретан сам да, приликом Ваше 75-годишњице, могу, овим путем, да пошаљем, уз израз дубоког поштовања, своје најлепше жеље.

Милутин Миланковић Николи Тесли

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Тако је, Миланковић Тесли.
Одговори

(07-08-2023, 01:42 PM)Бенито Пише:  
(07-08-2023, 12:08 AM)Бенито Пише:  На једном скупу националиста, са или без наводника, један од дискутаната рекао је реченицу која је запањила младог интелектуалца и једног од вођа те групације. Наиме, угледни и дугогодишњи члан је, пред и до четири деценије млађим саборцима, гласно узвикнуо:
"Боли ме к.... за Србију!"
Ако занемаримо најнижи ниво употребе речника српског језика, као и сам смисао ове изјаве, ипак морамо нагласити да је овом приликом готово цитиран стих једног великог српског песника од пре више од 100 година.
Тај стих изрекао је сличну мисао, па иако је то био песнички језик, тадашњим читаоцима смисао је био исти као и горе поменута изјава.
Нећу питати који је стих у питању. Довољно је да погодите о ком славном и данас често рецитованом песнику се ради.

Алекса Шантић написао је и објавио, у првој деценији 20-ог века, једну од својих најславнијих песама, која је већ деценијама скрајнута у његовом опусу. Ту се враћамо теми преумљивања улоге и дела српских великана у нашој култури.
Зато је песма "Моја отаџбина" прилично заборављена. А прва њена строфа гласи:

"Не плачем само с болом свога срца
рад земље ове убоге и голе;
мене све ране мога рода боле,
и моја душа с њим пати и грца."

Па, ипак, стих:
"мене све ране, мога рода боле"
остао је дубоко урезан у нашем колективном схватању родољубља. Посебно је то био важан стих у време када је песма настала, па и у читавој првој половини 20 века.
Управо је овај стих и почетак песме "Моја отаџбина ", био изазов за оне ретке који нису делили исти национални осећај, да на то одговоре. Један песник, припадник новог уметничког таласа у поезији, желео је својом песмом не само да одговори на изазов уметничког карактера, односно да се супротстави једном жанру другим, својим модернијим стилом, него и да се радикално раздвоји од саме суштине и смисла песме којој је желео да одговори. 
То је био Владислав Петковић Дис. Његова 
"Разумљива песма" већ у самом наслову показује јасну жељу да се он окреће "разуму", односно "разумевању" које је већини "разумљиво". Све строфе ове песме су само увод у последњу строфу, којом Дис директно одговара Шантићу, следећим речима:

"Волим облак, цвеће, кад цвета и вене,
ал никако људе што ропћу и пиште;
Што другога боли, не боли и мене,
МЕНЕ ТУЂИ ЈАДИ НИМАЛО НЕ ТИШТЕ."

Због овог стиха, на који је био јако поносан, Дис је доживео салву увреда Јована Скерлића, водећег књижевног критичара тога доба, и једног од идеолога тадашњег српског национализма, који је Диса, преко књижевне критике, потпуно скрајнуо у првом моменту из песничке елите у Србији. На то се Дис силно жалио, не схватајући да је својим модернизмом, директно бацао клипове у точкове сопственог народа, који је био на прагу великих историјских прегнућа и пред више векова чеканом слободом.

Овим питањем желео сам да ставим људима до знања да су, у српској култури, много пре појаве комуниста и титоиста, постојала струјања која су, свесно или несвесно, чинила кораке који су несумњиво били на трагу, благо речено, неразумевања општег националног и народног добра, него су, а то је увек повезано са скоројевићевством, путем савремених културних образаца у западној Европи, тежили ка "разуму" оличеном у комформизму и личној промоцији.
Биће троугао питања у вези сличних случајева....

Да поставим и друго питање у вези лутања српских уметника, а која неодољиво подсећају на оно што је готово био мејнстрим код титоистичких уметника.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 13 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним