Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Имам пар питања са којима се надовезујем на дискусију од неколико страна раније:

Већ смо утврдили да Дража није имао директну контролу над јединицама ван Србије, али остаје ми потпуно нејасно зашто Врховна команда смењује Остојића тек 2. априла иако Дража у депеши Смиљанићу пише: "Чивајте се Остојића. То је комадант без војске који гледа сваки начин да дође до војске."

Зашто по Вашем мишљењу Дража није сменио Остојића или чак извео пред војни суд (у том тренутку код Остојича се налазио и лојални Рачић са својим јединицама)? Из депеше Врањешевићу видимо да Дража има директан контакт са командама ван Србије али да ове током јануара и фебруара, па и марта није обавестио о томе да је Остојић заједно са осталима отказао послушност.

Постоји ли некаква идеја зашто је Дража тако поступио и чиме се водио код ових поступака? Да ли је очекивао промену размишљања код Остојића, Ђуришића, а касније и Баћовића или?
Одговори

Милославе, да ли је истина да је Комунистичка партија забрањена у Краљевини Југославији тек после убиства Министра полиције и бацања бомбе на Краљеву кочију испред Скупштине, дакле после отворених терористичких активности против највиших државних органа?

[Слика: 6LzSCUJ.gif]
MAKE SERBIA GREAT AGAIN!!! НАПРАВИМО СРБИЈУ ВЕЛИКОМ ОПЕТ!!! С' ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ-СЛОБОДА ИЛИ СМРТ ✞✞✞
Одговори

Обзнана је донета 29. децембра 1920. године.
Атентат на регента Александра 29. јуна 1921. године.
Убиство министра Милорада Драшковића 21. јула 1921. године.
Одговори

Да, само што су од оснивања јасно показали склоност ка рушењу државе. Требали су одмах да их забране, али темељи демократима и парламентаризма из 1903. су били превише дубоки и многи су били против забрана странака, ма какав програм имали.
Одговори

(14-01-2016, 12:48 PM)Вукашин Петковић Пише:  Обзнана је донета 29. децембра 1920. године.
Атентат на регента Александра 29. јуна 1921. године.
Убиство министра Милорада Драшковића 21. јула 1921. године.

Нисам сигуран баш али мислим да је тотална забрана уследила после атентата, а делимична 1920. Напомињем нисам сигуран.
Одговори

Драшковић је донио Обзнану којом је партија забрањена као терористичка, зато је и убијен.
Одговори

(13-01-2016, 07:58 PM)Милослав Самарџић Пише:  На улазу у музеј, лево, има онај пано са порукама жртава. Одмах иза тог паноа има стаза, излази горе на милановачки друм. Кад кренеш том стазом, после мање од 100 м са леве стране видећеш гробницу. Највећа је, а најнеупадљивија.

Интересантно... Ја сам био убеђен да су највеће оне код металног спавача или оне у кругу споменика V3. Баш ћу погледати кад будем пролазио туда...

Да ли су све хумке уједно и гробнице?

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(15-01-2016, 12:29 AM)Громовник Пише:  
(13-01-2016, 07:58 PM)Милослав Самарџић Пише:  На улазу у музеј, лево, има онај пано са порукама жртава. Одмах иза тог паноа има стаза, излази горе на милановачки друм. Кад кренеш том стазом, после мање од 100 м са леве стране видећеш гробницу. Највећа је, а најнеупадљивија.

Интересантно... Ја сам био убеђен да су највеће оне код металног спавача или оне у кругу споменика V3. Баш ћу погледати кад будем пролазио туда...

Да ли су све хумке уједно и гробнице?
Јесу.
Све су са по 100 Срба, само је та са 400.
Одговори

(14-01-2016, 11:23 PM)Романија Пише:  Драшковић је донио Обзнану којом је партија забрањена као терористичка, зато је и убијен.

...чиме је доказано да се ради о терористичкој партији, која је за насилан долазак на власт и крвави грађански рат!!!

[Слика: 6LzSCUJ.gif]
MAKE SERBIA GREAT AGAIN!!! НАПРАВИМО СРБИЈУ ВЕЛИКОМ ОПЕТ!!! С' ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ-СЛОБОДА ИЛИ СМРТ ✞✞✞
Одговори

(15-01-2016, 02:38 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(15-01-2016, 12:29 AM)Громовник Пише:  
(13-01-2016, 07:58 PM)Милослав Самарџић Пише:  На улазу у музеј, лево, има онај пано са порукама жртава. Одмах иза тог паноа има стаза, излази горе на милановачки друм. Кад кренеш том стазом, после мање од 100 м са леве стране видећеш гробницу. Највећа је, а најнеупадљивија.

Интересантно... Ја сам био убеђен да су највеће оне код металног спавача или оне у кругу споменика V3. Баш ћу погледати кад будем пролазио туда...

Да ли су све хумке уједно и гробнице?
Јесу.
Све су са по 100 Срба, само је та са 400.

Значи Немци нису све стрељали и сахранили на једном месту?

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(14-01-2016, 11:23 PM)Романија Пише:  Драшковић је донио Обзнану којом је партија забрањена као терористичка, зато је и убијен.

Милорад Драшковић није "донео" Обзнану. Као историчар знаш да министар полиције у једној демократској држави не доноси ништа. Обзнана је била одлука државног врха, одлука која је била последица "дивљања бољшевика". Колико се сећам, Обзнану је потписао председник владе - Миленко Веснић.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(15-01-2016, 07:02 PM)Vlad Alekš Пише:  
(14-01-2016, 11:23 PM)Романија Пише:  Драшковић је донио Обзнану којом је партија забрањена као терористичка, зато је и убијен.

Милорад Драшковић није "донео" Обзнану. Као историчар знаш да министар полиције у једној демократској држави не доноси ништа. Обзнана је била одлука државног врха, одлука која је била последица "дивљања бољшевика". Колико се сећам, Обзнану је потписао председник владе - Миленко Веснић.
Није је "донео" али је написао, тј. био је њен аутор.
Одговори

Не знам колико се зна, али предс. Скупштине, када је донета Обзнана, био је Иван Рибар, Лолин отац. То исто је био и када је Дража убијен.
Милорад Драшковић је био министар унутрашњих послова и предлагач Обзнане у скупштини. Када је убијен у парку, на клупи у Делницама, седео је са својом ћерком, Бојаном. Крв се буквално по њој просула. Тада је Бојана имала 8 година, а касније ће се удати за капет. Драгутина Бојовића Млађу, команд. Космајског корпуса. Њу су са само 2 године родитељи пренели преко Албаније. Умрла је 10.маја 1996.год. у Њујорку.
По извршиоцу, не атентата, већ правцатом убици и злочинцу, Алији Алијагићу, један трг у самом центру КГ, носио је назив -Трг Алије Алијагића-, до пре 10 так година.
Одговори

(15-01-2016, 08:56 PM)Зоран Недељковић Пише:  Не знам колико се зна, али предс. Скупштине, када је донета Обзнана, био је Иван Рибар, Лолин отац. То исто је био и када је Дража убијен.
[Слика: P_2485_1921_07_26_001.jpg]
Ово је за рубрику "веровали или не", 1921. године су планирали да га убију, а после био са њима, шта ти је доследност.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 19 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним