Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Ово се односи само на свештенике. Ако се урачунају и монаси, као и страдали по комунистичким затворима вероватно се долази до цифре коју сте поменули.

Цитат:U komisiju su ušli: Njegovo Preosveštenstvo episkop zvorničkotuzlanski Gospodin Nektarije, kao predsednik, zatim dr Milenko Filipović i dr Pero Slijepčević, prof. Univerziteta. Kao tehničko osoblje dodeljeni su komisiji: Bogoljub Ćirković, profesor bogoslovije, Žarko Popović, sekretar Crkvenog suda iz Sarajeva, Pero Jovanović, pripravnik Crkvenog suda iz Tuzle, dr Ljubomir Durković, honorarni činovnik pri kabinetu Njegove Svetosti Patrijarha i Milan Komlenić, daktilograf Crkvenog suda iz Pakraca. Pored njih Ministarstvo prosvete dodelilo je kasnije ovoj komisiji na rad Svetozara Dušanića, profesora - katihetu.

Tehničkim radom upravljao je dr. Milenko Filipović.

Na osnovu ovih izveštaja kao i kasnijih izveštaja pojedinih Eparhijskih crkvenih sudova, a i po dostavljenom usmenom kazivanju sređena je i kartoteka izginulih sveštenika uz opis kod svakog sveštenika na koji je način i od koga ubijen. Od početka rata pa do oslobođenja tj. do 9. maja 1945. godine poginulo je 544 (* broj stradalih u CG se penje na oko 120 tako da ukupan broj raste i do 629) srpskih pravoslavnih sveštenika.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Шта ви мислите колика је бројка погинулих Срба у Јасеновцу?
700 000 је ипак мало превише.
Претерујемо и ми а и они што смањују превише.
Реците неку своју процену.
Одговори

Грешимо и кад говоримо само о Јасеновцу. Цела НДХ ,за Србе, је била Јасеновац. Ко је доспео у Јасеновац ,или неки други логор, имао је ,бар минималну, шансу да преживи.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(20-02-2017, 05:39 PM)Никола002 Пише:  Шта ви мислите колика је бројка погинулих Срба у Јасеновцу?
700 000 је ипак мало превише.
Претерујемо и ми а и они што смањују превише.
Реците неку своју процену.

Погинули је неодговарајућа реч. Уморени, убијени... Погине неко тако што га ритне коњ на вашару, рецимо. А што се бројке тиче, јеси ли закључак извео на
осећаја, или проучавања неких извора?
Одговори

(20-02-2017, 09:17 PM)Жаре Пише:  
(20-02-2017, 05:39 PM)Никола002 Пише:  Шта ви мислите колика је бројка погинулих Срба у Јасеновцу?
700 000 је ипак мало превише.
Претерујемо и ми а и они што смањују превише.
Реците неку своју процену.

Погинули је неодговарајућа реч. Уморени, убијени... Погине неко тако што га ритне коњ на вашару, рецимо. А што се бројке тиче, јеси ли закључак извео на
осећаја, или проучавања неких извора?

Па извео сам и на једно и на друго.
У нашим изворима пише 700 000 у хрватским чак 20 000
Мој закључак је негде око 70 000,само у Јасеновцу,а где су и остали логори.
И немогуће је да је у рату убијено милион и нешто Срба.Сигурно је више.
700 000 заједно са Јеврејима и осталим пише на википедији мислим,али не може се пуно веровати википедији.
Одговори

Немој да се увриједиш, али није лијепо тако лупати цифре, јер то су људи а не бројеви. Замисли да данас неко побије пола Београда а ти кажеш моја процјена је да је убијено око 100 људи.
У Јасеновцу је пописано око 80.000 убијених Срба, тако да та твоја цифра отпада, а број је свакако неколико стотина хиљада. Не знам на основу чега ти је једна цифра превише а та друга реална. И не знам како можеш да закључиш "на основу осјећаја", јеси ти гледао сва убијања у Јасеновцу па си процјенио?
700.000 није на википедији већ у званичним изворима.
Одговори

(20-02-2017, 10:25 PM)Романија Пише:  Немој да се увриједиш, али није лијепо тако лупати цифре, јер то су људи а не бројеви. Замисли да данас неко побије пола Београда а ти кажеш моја процјена је да је убијено око 100 људи.
У Јасеновцу је пописано око 80.000 убијених Срба, тако да та твоја цифра отпада, а број је свакако неколико стотина хиљада. Не знам на основу чега ти је једна цифра превише а та друга реална. И не знам како можеш да закључиш "на основу осјећаја", јеси ти гледао сва убијања у Јасеновцу па си процјенио?
700.000 није на википедији већ у званичним изворима.

Млад је и неке ствари ће так разумети за 10-15 година. Ми смо ту да му помогнемо колико можемо. Наравно, није коректно да се тако нагађа о бројкама јер су у питању људски животи. Одговоре на оваква питања је тешко дати. После рата постојала је комисија која је то покушала али је престала са радом из јасних разлога. Давно сам читао књигу Пера Симића, уколико се сећам добро око 1М Југословена је страдало у рату. Од тога 120К од стране окупатора, остало у грађанском рату (и део од савезничке авијације). Одавде се јасно види удео усташа и партизана.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Покренута је добра тема. Број страдалих укупно на територији Краљевине Југославије је око 1,2 милиона. Јако је битно (а то кажу сви стручњаци) да када се говори о Јасеновцу да се не истиче бројка као бројка него оно шта стоји иза бројке, а то је једна јасна идеја геноцида и систематског уништавања једног народа.

Именом и презименом је пописано близу 90.000 жртава у Јасеновцу. С обзиром на врсту логора многи стручњаци (САД, Британија, Русија) слажу се да је код оваквих логора број жртава обично познати број по имену и презимену * 2 до 3. С обзиром да је познато да је највише Срба страдало на кућном прагу, није могуће да је у самом Јасеновцу страдало 700.000 људи. Овај број долази од тзв. "Земаљске комисије Реп. Хрватске" која је изашла са овим бројем 1946. Прва озбиљна научна истраживања у Јасеновцу урађена су 1964. Имам неку благу сумњу да је дотична (комунистичка) Земаљска комисија намерно изашла са овом цифром од 700.000 јер је тако отворена могућност константног релативирања броја жртава, а самим тим и самог конц. логора Јасеновац и свега што се тамо радило и дешавало (а управо та прича је данас на делу).

Такође, потпуно је запостављено Јадовно као велико српско стратиште, а и тамо је бројка страдалих неколико десетина хиљада. Јастребарско као познато стратиште српске деце такође је гурнуто у заборав. Огроман број јама по Источној Босни и Херцеговини и широм Далмације и Лике. Све је то гурнуто некако далеко иза Јасеновца, а комунисти су својим понашањем омогућили сваку манипулацију у Јасеновцу. Питања која се пре свега морају поставити је:
1) зашто је прва екипа научника изашла на лице места тек 1964. године?
2) зашто је геноцид над Србима гурнут у позадину и ко је за то крив?
3) зашто се манипулише бројем страдалих и коме то одговара?
4) зашто Србија није ништа озбиљније урадила за "промоцију" оног што се десило њеном народу у Јасеновцу?
5) зашто у Доњој Градини (где је вршена већина ликвидација у оквиру конц. логора Јасеновац) немамо ни достојно спомен-обележје, ни спомен-капелу, ни меморијални центар?

Свако ко се мало озбиљније бавио овим питањима и овом материјом, зна да је број од 700.000 страдалих у Јасеновцу сам по себи математички неодржив и да се инсистирањем на истом усташама и "лијепој њиховој" отвара врло лака могућност да све оно што се десило доводе у питање.

Морам да споменем и Саву Штрбца који је јако добро запазио, да не треба да инсистурамо на бројкама (јер је стварну немогуће утврдити) него на карактеру учињеног. А то је геноцидни карактер усташке државе и систематско уништавање српског народа на територији НДХ и сама чињеница да је све то вршено "законски легално" кроз расне законе које је НДХ донела одмах по успостављању. Све ово има јасне паралеле са холокаустом, али за разлику од Јевреја ми своје жртве нисмо на платили, а како се и односимо према њима нећемо никада. Ко је био скоро у музеју у Јасеновцу, схватиће о чему причам.
Одговори

Да ли сте читали животну причу Драгослава Марковића- Марка?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Тачан број настрадалих Срба у Другом светском рату не може се са сигурношћу утврдити, управо због комунистичких махинација и избегавања да јавно кажу да смо ми од свих народа скоро па једини страдали за слободу. Управо зато су број страдалих ујединили и дали коначну цифру од 1,5-1,7 погинулих "Југословена". Ако узмемо Нојбахерову процену од 750 000 страдалих Срба широм НДХ (а он није имао разлога да умањује цифре ) као веродостојну, и додамо број настрадалих "Југословена" у јединицама Вермахта, онда није тешко израчунати да од те цифре преко 80% чине Срби.

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(19-02-2017, 01:37 PM)Перун Пише:  Зна ли се приближно тачан број страдалих свештеника СПЦ од стране партизана и усташа?

Усташе су на "правди Бога" у НДХ убили 219 српских свештеника, а партизански бандити 482 свештеника и монаха. Нацисти су убили преко 80 свештеника, а 50- ак балисти, Италијани и Мађари. Имена свештеномученика и новомученика, као и њихова житија се још прикупљају, испитују, бележе и припремају за црквене комисије.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(21-02-2017, 12:50 PM)Перун Пише:  Да ли сте читали животну причу Драгослава Марковића- Марка?
Нисам, ко је то, Дража Марковић?
Одговори

Не. Нисам прочитао до краја. Врло занимљива прича. Од четничког курира до Ознаша. Ево погледајте.
http://www.ivonazivkovic.net/BIO%20SAM%2.....%20i.pdf

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Поштовани господине Самарџићу!Да ли би могли да поставите овде слику из доњег левог угла ове странице из вашег Албума 1. у 1000. слика.Слика је потписана:пратиоци мајора Раковића ,наредници Коча и Козодера у селу Ба, јануара 1944.Између њих је застава.Баш би ми значило а и ред је да ме частите собзиром колико сам слика окачио на теми Најлепше Четничке Слике
За Краља и Отаџбину!Слобода или Смрт!
[Слика: s_l1600.jpg]
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 21 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним