Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

У Америку су 1942. отишли наши пилоти, на обуку за ''летеће тврђаве''. Те авионе лично Рузвелт је предао Југословенској војсци, на аеродрому крај Вашингтона, али су неколико дана потом укључени у америчко ваздухоповство. При томе су скинуте југословенске ознаке.
То и оно што сам рекао. Не знам за треће.

То је било тај програм Позудити и Закуп после рапорт што је стигао од Мансфилда и Сајтз. Али чурчил је то укинио после телефонски разговор!
Ally Betrayed, the Uncensored Story of Tito and Mihailovic, by David Martin.

Значи ништа од тренирање и обука!
Одговори

Самарџићу, да ли су ти познати детаљи око убиства војводе Лунета 1932.? Да ли је тачно да је породица сматрала да је војвода Пећанац иза тога?

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

Милосаве, можеш ли појаснити улогу ХСС у успостави НДХ?
Да ли би усташе тако брзо успјеле организовати власт да није било ХСС?
Каква је каснија улога ХСС у преласку хрвата у партизане, првенствено домобрана?

Чини ми се да ни усташе на почетку рата, ни партизани средином рата не би успјели тако брзо да ојачају да није било ХСС. Гријешим ли ?
Одговори

(02-06-2017, 04:14 PM)posmatrač Пише:  Да ли би усташе тако брзо успјеле организовати власт да није било ХСС?

Нисам Милослав, али могу да изнесем своје мишљење. Smile

А то је нема шансе.

Под окриљем ХСС и вероватно клера су прављене оне сеоске и грађанске страже које су биле претходница каснијих формација. Мало је било усташа да би направили такву организацију.

Узгред, кад они уђоше у земљу, ког датума ?
Одговори

(02-06-2017, 12:37 PM)Громовник Пише:  Самарџићу, да ли су ти познати детаљи око убиства војводе Лунета 1932.? Да ли је тачно да је породица сматрала да је војвода Пећанац иза тога?
Нисам чуо за то. Оно што сам чуо своди се на несрећни случај.
Одговори

(02-06-2017, 04:14 PM)posmatrač Пише:  Милосаве, можеш ли појаснити улогу ХСС у успостави НДХ?
Да ли би усташе тако брзо успјеле организовати власт да није било ХСС?
Каква је каснија улога ХСС у преласку хрвата у партизане, првенствено домобрана?

Чини ми се да ни усташе на почетку рата, ни партизани средином рата не би успјели тако брзо да ојачају да није било ХСС. Гријешим ли ?

ХСС и хрватска црква су два стуба НДХ. ХСС је имао оружане формације уочи рата и и оне су постале окосница оружаних снага НДХ.
Одговори

Мени су сумљива и та олаке предаје домобрана партизанима.
Партизани мало запусају, домобрани се предају са свим наоружањем и муницијом, а партизани их онда све пусте.
И што је нај чудније нико од домобрана не одговара пред властима НДХ!
Мени је то некако чудно. Као и преласци прилично високих домобрански официра у партизане.
Нпр. Петар Томац, иначе аутор више књига из војне историје, био је потпуковник ЈВ 1941., па 1944. као домобрански пуковник прешао у партизане и догурао до генералмајора ЈНА.

Има ли каквих доказа да је прелазак домобрана у партизане био дио политике ХСС?
И Иван Шубашић је био члан ХСС.
Одговори

(03-06-2017, 05:08 AM)posmatrač Пише:  Мени су сумљива и та олаке предаје домобрана партизанима.

Хтели су они и четницима да се предају.

Конкретно у овом случају.

Одговори

Господине Самарџићу, како је "ослобођен" Београд 1944. ?
Одговори

Требало је сачекати 5-6 дана и Немци би сами отишли, али, овима је било потребно ''да се гине и да се пјева''.
Одговори

(04-06-2017, 11:53 AM)Милослав Самарџић Пише:  Требало је сачекати 5-6 дана и Немци би сами отишли, али, овима је било потребно ''да се гине и да се пјева''.

Шта пише овде Немања Баћковић ? "Стравичне борбе за Београд однеле су многе". "Окупирани Београд бранило је око 60000 Немаца..."
Баћковић пише све као што сам ја учио у основној школи. Београд ослободили "партизани 50000" и помагали Совјети "45000 војника".
Одговори

Ма не, ти Немци су били у повлачењу до стратешки повољног положаја, који ми знамо као ''Сремски фронт''. За Немце није било сврхе да бране Београд, погледај мапу...
Одговори

(04-06-2017, 05:24 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ма не, ти Немци су били у повлачењу до стратешки повољног положаја, који ми знамо као ''Сремски фронт''. За Немце није било сврхе да бране Београд, погледај мапу...

Знам, него цитирам тог Баћковића. Обојицу дедова су ми комунисти одвели на Сремски фронт.
Одговори

(04-06-2017, 11:53 AM)Милослав Самарџић Пише:  Требало је сачекати 5-6 дана и Немци би сами отишли, али, овима је било потребно ''да се гине и да се пјева''.
Који су то "ови" и 5-6 дана је у односу на који датум?

(04-06-2017, 05:24 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ма не, ти Немци су били у повлачењу до стратешки повољног положаја, који ми знамо као ''Сремски фронт''. За Немце није било сврхе да бране Београд, погледај мапу...
Који Немци су се повлачили?
Штетнерова група у којој је било све што им је ваљало у Србији се борила до задњег часа.
Немцима који су се повлачили из Грчке је још раније био пресечен пут.

И како Срем може да буде стратешки повољан положај??
Ту могу да буду само Сава и Дунав, које нису успели да одбране.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 18 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним