Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Е наследна питање је колико је било бораца Краљевине под оружање у том тренутком кад су КОМУНИСТИ заузели власт!

Разлог зашто желим да иман некој број од тих косу преживелих?

И зашто су оних преживели, кад су толико других били ликвидираних?
Одговори

(27-06-2017, 05:01 PM)Перун Пише:  
(27-06-2017, 04:45 PM)Љубо Рогља Пише:  
Драги фоурмаши,

Упућујем апел у име породице Јовић свим истраживачима равногорске прошлости и дијаспори.

Породица би хтела да сазна судбину Живана Јовића из села Раковица код Београда.Подаци којима породица располаже су следећи:

Рођен је 1924., а мобилисан 1945. ( ово би свакако требало кориговати бар у 1944.) са још 5 младића.Конкретно, њега су мобилисали пошто је из кола избацио свог пијаног оца.Све је то посматрала особа по имену Мића Здравковић звани Јококојац.Тај Мића ( породица не зна како му је гласило право име ) је одмах реаговао тако што је Живану рекао да се тог истог дана најкасније до 22:00 појави на одређеном месту ( по овоме ценим да је Јококојац могао бити командант села.).Након три месеца, Живан се појавио у селу да види како су његови и након тога га нико није више видео ( ово би најкасније могао бити крај августа 1944. ). После неког времена се пронео глас да је погинуо у тунелу, али породица не располаже подацима ни где је тај тунел, нити располаже описом догађаја.

Породица живи у нади да је емигрирао и да је оставио потомство.Циљ породице је да се, ако се ово докаже, повеже са Живановим
потомцима.



Захваљујем свима који су прочитали апел и који могу и хоће да доставе податке!

Ево једне особе са сличним биографским подацима.

http://www.otvorenaknjiga.komisija1944.m.../20509.htm


Хвала на труду брате Перуне!

Преко тог списка сам и ја покушао, али је штос у томе што село Раковица припада опШтини Вождовац, а за ту општину нема објављених података на том сајту.

Ево једне допуне и измене: Отац Живанов звао се Добривоје, а године рођења Живановог је 1925.
Одговори

Господине Самарџићу, сазнаде ли се икад је ли она комунистичка кољачица ,опевана по злу у гружанском крају, била Кика Дамјановић или она Кока из Крагујевца ?
Одговори

Нисам сигуран.
Одговори

И шта би, доби ли Кика Дамјановић бисту у Младеновцу?
Односно, доби ли Добрица Ћосић школу у великој Дренови?
Одговори

(19-06-2017, 04:28 PM)Перун Пише:  Да ли неко зна када и како је погинуо Милутин Кесеровић?

Прочитао сам да се то десило у устанку 41. када је био командант Тамнавског ЧО.

(19-06-2017, 05:54 PM)Милослав Самарџић Пише:  Мислим да је стрељан после рата.

Цитат:Пуковник Кесеровић је у рату изгубио два брата, Милутина који је погинуо као четник Тамнавског одреда 1941. а Златомир је стрељан на крушевачкој Багдали после рата.

Бане не оставља извор за овај податак у својој књизи Биографије војвода ЈВуО. Комисија каже да су обојица стрељани након ,, ослобођења ".

http://www.otvorenaknjiga.komisija1944.m.../cr/okrug/

Ако неко има тачније информације нека напише. Унапред хвала.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Хтео бих да питам нешто што ће сигурно инересовати многе који не знају овде то.Која је боја у кругу кокарде генерала Михаиловића? Наилазио сам на разне,од плаве до црвене.Инетересује ме права боја Smile
Ево неких фотографија о томе да би сте ме лакше разумели:
[Слика: sHg8JPgwTf2PN5UI8auR-g.png]
[Слика: if7b9C15REy1tl-cM0YvPw.png]
[Слика: wtbYFDZISOKPPpUndh-E9w.png]
Одговори

Аутентична је боја само са последње фотографије.
Одговори

Прво мала исправка, не ради се о кокарди, већ о амблему за капу М39.
Подлога амблема за бригадне ђенерале и ниже је у боји рода, а за дивизијске ђенерале и више свијетло плава.
Одговори

Захваљујем вам на одговорима!
Одговори

Срећан празник господине Самарџићу. Нажалост Ивањдан 1941. у Бечлој Цркви је постао празник братоубилаштва. "Дража" Михаиловић је вероватно сазнао за убиства српских жандара од стране комуниста.
Да ли знате како је он то доживео и какви су били планови за четнички покрет? Хвала унапред.
Одговори

(20-06-2017, 09:43 PM)Александар Србљанин Пише:  Милославе,
Поменуо си у емисији код Теше Кочу Поповића. Видиш да се задњих пар година он уздиже у легенду ''Друге Србије''. Чак је и јадни Тома на Војној паради 2014. рекао да смо ми Срби ''синови Коче Поповића''.
Добили су и он и Пеко Дапчевић улице.
Да ли је изводљиво да напишеш једну књигу о Кочи и Пеку и да јасно покажеш какви су то били зликовци и анти Срби, и за време и након рата?

Не одговори ми на ово питање. Јел реално да нешто напишеш о тим зликовцима?
Одговори

(07-07-2017, 03:20 PM)Александар Србљанин Пише:  
(20-06-2017, 09:43 PM)Александар Србљанин Пише:  Милославе,
Поменуо си у емисији код Теше Кочу Поповића. Видиш да се задњих пар година он уздиже у легенду ''Друге Србије''. Чак је и јадни Тома на Војној паради 2014. рекао да смо ми Срби ''синови Коче Поповића''.
Добили су и он и Пеко Дапчевић улице.
Да ли је изводљиво да напишеш једну књигу о Кочи и Пеку и да јасно покажеш какви су то били зликовци и анти Срби, и за време и након рата?

Не одговори ми на ово питање. Јел реално да нешто напишеш о тим зликовцима?
Није реално, немам времена. Написао сам књигу ''Истина о Титовим партизанима'', где има о свима њима.
Одговори

(07-07-2017, 09:42 AM)Ултрадесничар Пише:  Срећан празник господине Самарџићу. Нажалост Ивањдан 1941. у Бечлој Цркви је постао празник братоубилаштва. "Дража" Михаиловић је вероватно сазнао за убиства српских жандара од стране комуниста.
Да ли знате како је он то доживео и какви су били планови за четнички покрет? Хвала унапред.

Како сазнао од комуниста, имао је своје људе тамо, а и жандармерија је радила за њега?
План је био да се комунисти униште у сарадњи са жандармеријом, тј. да жандармерија има главну улогу у томе, а он да помаже што је мање могуће, из планина, да га Немци не би открили. План је разрађен приликом два доласка команданта жандармерије, пуковника Тришића, у Мишићеву вилу у Струганику, јула и августа 1941. На жалост, Недић и Љотић су некако сазнали за други одлазак и осујетили су тај план (разоружали па расформирали жандармерију). Они су сматрали да је највећа опасност од ''енглеских плаћеника'' на Равној Гори'', а да ће они сами лако уништити комунисте.
Дража је забрањивао термин братоубилачки рат у интерној употреби, тај термин служи само за пропаганду према непријатељима (како би се паралисали и лакше уништили; паралисали, јер не можеш пуцати на некога ако верујеш да ти је брат).
Разуме се, ни комунисти нису користили тај термин у унутрашњој употреби. Тј. нико тако не говори међу својим људима.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 35 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним