Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(31-10-2017, 04:14 PM)Милослав Самарџић Пише:  Име имам у једној од књига, јел битно, да тражим?
Макар име или која дивизија, ако није проблем.
Одговори

Командант бугарске 25. дивизије.
Одговори

http://www.pogledi.rs/forum/Thread-izves...944-godine

"Округ Пожаревац:

Комунисти: Нису се осетно појављивали.
ДМ: Главнина одреда ДМ-команданта Синише, који су учествовали у борбама против комуниста у простору Соко Бање, поново се вратила у своје гарнизоне. Активни поступци нарочито против припадника Организације Тодт и против логора ОТ, већи број камиона уграбљен. Стално ликвидирање политичких противника, поједина разоружавања и препади. Према крају извештајног периода прикупљање јачих снага ДМ-а у простору Пожаревца. Активни поступак против јединица бугарског окупационог корпуса у Кучеву (15/6/2) — Петровцу (15/5/6), а после одласка бугарског гарнизона Пожаревац и против њега.
Бугарски командант дивизије заробљен од стране четника ДМ-а."

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(31-10-2017, 04:32 PM)Милослав Самарџић Пише:  Командант бугарске 25. дивизије.
По википедији, тад је био командант пуковник Кирил Валявичарски.
Одговори

У немачком документу пише: Генерал.
Одговори

Ovde gore piše komandant divizije, gde navode da je bio general?
Kom. div. bi u principu trebalo da je general, ali su u tom periodu bugarske divizije u Srbiji bile na nivou brigade.
Одговори

(31-10-2017, 08:39 PM)ватхра Пише:  Ovde gore piše komandant divizije, gde navode da je bio general?
Kom. div. bi u principu trebalo da je general, ali su u tom periodu bugarske divizije u Srbiji bile na nivou brigade.
Да је генерал, пише у другом немачком документу, чија је ознака:
АВИИ, НАВ-Н-Т-311, ролна 193, снимак 57-59.
Одговори

Добро, значи нема имена, а бугарска дивизија којој је наводно заробљен командант је имала чинове до пуковника?

Немачки генерал заробљен у Другој бањалучкој операцији, септембра 1944. је био фон Девиц.
(Karl von Krebs gennant von Dewitz), заједно са СС мајором Вилијем Волтером, шефом СД-а у Бања Луци. Преговори о њиховој размени су вођени, али нису размењени до краја рата.

Поред тога, током рата је у борбама убијено 10-ак генерала НДХ (од тога је пола унапређено у генерале постхумно). Од њих, један је убијен у побуни ханџароваца у Француској, а други у савезничком бомбардовању. Ако неког занимају имена нек пита.
Одговори

Не пише име генерала и не пише да је дивизија имала само пуковнике, просто пише: ''Генерал''. Записали су Немци код којих је дошао у Ћуприју, после пуштања.
Одговори

Цитат:Немачки генерал заробљен у Другој бањалучкој операцији, септембра 1944. је био фон Девиц.
(Karl von Krebs gennant von Dewitz), заједно са СС мајором Вилијем Волтером, шефом СД-а у Бања Луци. Преговори о њиховој размени су вођени, али нису размењени до краја рата.

Шта се десило са њима после?
Одговори

(01-11-2017, 01:18 PM)Мргуд Пише:  
Цитат:Немачки генерал заробљен у Другој бањалучкој операцији, септембра 1944. је био фон Девиц.
(Karl von Krebs gennant von Dewitz), заједно са СС мајором Вилијем Волтером, шефом СД-а у Бања Луци. Преговори о њиховој размени су вођени, али нису размењени до краја рата.

Шта се десило са њима после?

Морам да се исправим, писао сам по сећању.
Размењени су после пуно перипетија тек почетком априла 1945.

Занимљиво је да су га после тога Немци осудили и стрељали. Нејасно ми је за суђење, суђен је зато што се предао, а изгледа да је могао да тражи молбу за помиловање али није.
https://de.wikipedia.org/wiki/Karl_von_Dewitz-Krebs

Кад сам тражио додатне податке за њега, пронашао сам и да је у истој операцији настрадао и један СС генерал:
https://de.wikipedia.org/wiki/Ferdinand_...Frankenegg
Одговори

Највише немачких високих официра, међу њима и једног генерала, четници су заробили 25. октобра 1944. године, у области Мајевице, укупно 14. Тако што је немачки транспортни авион принудно слетео на њихову територију. Одмах су почели преговори око размене. Дража је писао потпуковнику Дамјановићу да тражи 1,5 милиона метака и још неке ствари за њих, или да их проследи на Озрен или Требаву, да се тамо обави размена. Али Немци су почели да сакупљају таоце за стрељање по Бијељини, па је Дамјановић морао да их пусти после неколико дана.
Одговори

(01-11-2017, 05:29 PM)Милослав Самарџић Пише:  Највише немачких високих официра, међу њима и једног генерала, четници су заробили 25. октобра 1944. године, у области Мајевице, укупно 14. Тако што је немачки транспортни авион принудно слетео на њихову територију. Одмах су почели преговори око размене. Дража је писао потпуковнику Дамјановићу да тражи 1,5 милиона метака и још неке ствари за њих, или да их проследи на Озрен или Требаву, да се тамо обави размена. Али Немци су почели да сакупљају таоце за стрељање по Бијељини, па је Дамјановић морао да их пусти после неколико дана.
Звучи врло занимљиво.
Питао сам неколико колега који добро познају авијацију и немачке документе из тог периода, нико није нашао нешто о том догађају.

За слично описан догађај са немачким пилотом у Соко бањи постоји немачки извештај.

Током повлачења јесу летели са транспортним авионима, али ми је чудно да би слетели на Мајевицу, кад је свуда около равница.
Одговори

Слетели су на равницу у области Мајевице, тј. Мајевичког корпуса. Ето, ја сам нашао.
Мени је чудније што су Немци стрељали оног генерала који је наводно заробљен у Бањалуци, јер да је заробљен, не би га стрељали.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 17 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним