Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(31-12-2017, 05:08 PM)Милослав Самарџић Пише:  Највише Бугара разоружао је Оцокољић, септембра 1944, свакако преко 500, у Петровцу на Млави.
Патријарх Гаврило, 27. марта 1941?

У борби или их је позвао на предају када су били опкољени?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

То је кад су Бугари капитулирали. Односно, кад су се двоумили коме да се предају, а све се надајући да се ником не предају. То им је код партизана и успело, али код четника није могло. Поготово, после искуства са Италијом.
Одговори

(31-12-2017, 08:42 PM)Бенито Пише:  То је кад су Бугари капитулирали. Односно, кад су се двоумили коме да се предају, а све се надајући да се ником не предају. То им је код партизана и успело, али код четника није могло. Поготово, после искуства са Италијом.

Па да. То је доста једноставније него заробити већи број војника у борби.

Дража је преко својих познаника из Буг покушавао да Бугаре придобије да се боре на страни савезника. И ту сам налетео на један извештај у коме се желе на Коларевића да разоружава Бугаре док Дража покушава да их придобије за себе.

Ваљало би да Самарџић ово прокоментарише.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

За 23 године Краљевине Југославије и СХС, читавих 15 био је директор Народног музеја. Интелектуалац каквих више нема. Ерудита старог кова. Заборављен, као и многи који су оставили велики траг у српској култури.
Како се звао овај академик?
Одговори

Владимир Петковић?
Одговори

Стојан Новаковић и Јован Бошковић били су директори НМ преко 10 год. Је ли неко од њих двојице?

(31-12-2017, 08:56 PM)Вукашин Петковић Пише:  Владимир Петковић?

Јесте он. Не прочитах лепо питање.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(31-12-2017, 08:56 PM)Вукашин Петковић Пише:  Владимир Петковић?

Јесте Петковић, Петковићу.Smile
Ово је било да те прозовем.
Ајде једно.
Одговори

(31-12-2017, 08:49 PM)Перун Пише:  
(31-12-2017, 08:42 PM)Бенито Пише:  То је кад су Бугари капитулирали. Односно, кад су се двоумили коме да се предају, а све се надајући да се ником не предају. То им је код партизана и успело, али код четника није могло. Поготово, после искуства са Италијом.

Па да. То је доста једноставније него заробити већи број војника у борби.

Дража је преко својих познаника из Буг покушавао да Бугаре придобије да се боре на страни савезника. И ту сам налетео на један извештај у коме се желе на Коларевића да разоружава Бугаре док Дража покушава да их придобије за себе.

Ваљало би да Самарџић ово прокоментарише.
Да, тое је то. Иначе и у твом крају је заробљено много Бугара почетком септембра 1944. Разоружавани су и пуштани.
Највеће губитке Бугарима у борби, колико ми је познато, нанео је 1. вардарски корпус, на Козјаку, почетком 1944. Тамо су биле много жешће битке против Бугара, него у твом крају.
Одговори

Били су пријатељи и припадали су истој официрској организацији, имали су највише чинове у војсци, рат их је одвео на две стране, један је био министар краљевске Владе у Лондону, други је био министар у Недићевој "Влади народног спаса" у Београду. Ко су они?
Одговори

(29-12-2017, 06:36 PM)Милослав Самарџић Пише:  У Србији у средњем веку боја жалости била је бела.
Од када је боја жалости црна и зашто?

У Србији је црнина као боја жалости уведена због пада Цариграда, дакле од 1454.
Нисам баш 100% сигуран, ако неко може, нека провери.
Одговори

(31-12-2017, 11:04 PM)Вукашин Петковић Пише:  Били су пријатељи и припадали су истој официрској организацији, имали су највише чинове у војсци, рат их је одвео на две стране, један је био министар краљевске Владе у Лондону, други је био министар у Недићевој "Влади народног спаса" у Београду. Ко су они?

Панта Драшкић је један?
Одговори

Није Панта Драшкић.
Одговори

Ђенерали Петар Живковић и Јосиф Костић, Бела Рука
Одговори

Тако је, изволи даље...
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 7 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним