Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Sta mi mozete reci o ovom modelu sajkace (crna sa lobanjom na kokardi)?

[Слика: 7768fe0d2c085c029c9d4114b8b8.jpeg]
Одговори

(05-07-2020, 03:15 PM)Мића Адмирал Пише:  
(04-07-2020, 07:16 PM)Aleksandar mali Пише:  Poštovani gospodine Samardžiću,
Imate li neku informaciju o Grubač Milanu pripadniku Mlavskog korpusa JVuO i sudbini Mlavskog korpusa? O Mlavskom korpusu i Siniši Ocokoljiću ima malo dostupnih podataka.
Hvala unapred

Милан Грубач рођен 1922 у Книну.
Почетком рата, као избеглица долази у Србију.
Ађутант команд. Млавског корпуса.
Преживео рат и вратио се у Книн, да би 1995 поново постао избеглица. Тешко болестан, настанио се у м.Андревље, на Фрушкој Гори.
Ух, добро ме подсети, изгледа да сам познавао човека. Долазио је у КГ једном.
Одговори

(05-07-2020, 03:38 PM)Sima Пише:  Sta mi mozete reci o ovom modelu sajkace (crna sa lobanjom na kokardi)?

[Слика: 7768fe0d2c085c029c9d4114b8b8.jpeg]
Немам ојма.
А реци ти нама нешто о првим искуствима у писању на Википедији... Јел може баш свако да пише, или...
Одговори

Симо, како могу да се постављају слике на неком википедијином чланку?
Одговори

(05-07-2020, 04:58 PM)Милослав Самарџић Пише:  Немам ојма.
А реци ти нама нешто о првим искуствима у писању на Википедији... Јел може баш свако да пише, или...
Da, nisam o tome pisao javno pa bih mogao da kazem i ovde, ukoliko je moguce da se poruka obelezi da je svi vide pre nego sto se opeku.

Zelim da skrenem paznju svim istinoljubivim forumasima ovde da ukoliko zele da napisu neki clanak na wikipediji ili izmene postojeci vezano za tematiku kojom se mi ovde bavimo, da ne pokusavaju i ne ulazu nikakav trud radi toga jer ce efekat svega toga biti 0. Naime, prvenstveno sam napravio clanak "Bitka u Foci" koji je vecinski bio prepis iz knjige gosn Samardzica "Bitke cetnika protiv Nemaca i Ustasa 1941-45". Odmah mi je skrenuta paznja na neke greske tehnicke prirode koje sam odmah ispravio, i tu nije bilo problema. Medjutim, dolazi do problema kada pokusavam da izmenim clanak "Bitka za Srbiju 1944", gde se JVuO jedinice stavljaju kao da su saucestvovale sa Trecim rajhom i ljoticevcima u borbama pri nadiranju Crvene armije 1944. To naravno, ne moram ovde objasnjavati, nije istina. Cetnici su pokusavali da razoruzaju jedinice sila Osovine, a u sadejstvu sa italijanskim jedinicama koje su presle na stranu Saveznika na jugozapadu Srbije borili su se sa njima i uz zapadnu vojnu misiju. Nije proslo pola sata, ta izmena mi se brise bez obrazlozenja. Na moje kulturno postavljeno pitanje zasto je to uradjeno, dobijam odgovor u nekulturnom maniru kako je to sto sam ja izmenio besmislica, iako sam dao referencu za to. Na to, nakon sto mi je usao u profil i video da sam vec napravio clanak o Bitci za Focu, govori mi da ce mi i taj clanak biti obrisan jer je u pitanju prepis, sto sam odmah izmenio kako ne bi mogao to da uradi. Navodeci cinjenice koje sada navodim vama, urednik wikipedije, koji bi trebao da bude odraz pristojnosti i kulture, govori mi da je to "izmisljotina" Miloslava Samardzica, a posle govori kako on nije kredibilan izvor, sto kao neutralna figura ne bi smeo da radi i govori. To sto su jedinice JVuO u tabeli prikazane "rame uz rame" sa jedinicama Treceg rajha i njenim kvislinzima, objasnjava tehnickim razlozima, ali u tom slucaju postoji diskontinuitet u clancima jer je to izgleda samo tako u tim clancima, gde su se borili cetnici protiv partizana, prikazuju se zajedno sa Nemcima, a tamo de su se partizani i Nemci borili protiv cetnika, prikazuju se u 3 razlicite kolone. Kada sam usao na profil doticnog, imao sam sta da vidim i da se uverim o kakvoj osobi se radi, sa kakvim opredeljenjima i stavovima. Ne moram vam pricati, sami mozete zakljuciti kog je soja.

Svaki vas trud bice pogazen ukoliko niste urednik na wikipediji, nemate moc da zadrzite ista sto ste napisali u odnosu na urednika kom to moze da se ne svidi. Ukoliko jeste, mozete puno pomoci u isterivanju istine, pa bi onda bilo lepo da pravite clanke i menjate postojece. Ali za 90% nas - to je neefektno.
Одговори

Ето. За неколико дана, од ентизијазма ''хајде сви да пишемо на Википедији'', до препоруке да се не губи време око тога.
Али макар је још једном дефинисан проблем. Википедију држе антисрби - комунисти, који су плаћени за то. Једна озбиљна држава не би требало да тако препусти некоме најутицајнију енциклопедију.
Одговори

А и уредник седи у Загребу. Што само доказује под каквом контролом Хрвати држе српску културу.
Нисам то хтео да напишем док није брат пробао, јер Срби више воле да верују себи. А и боље је овако.
Одговори

(05-07-2020, 06:24 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ето. За неколико дана, од ентизијазма ''хајде сви да пишемо на Википедији'', до препоруке да се не губи време око тога.
Али макар је још једном дефинисан проблем. Википедију држе антисрби - комунисти, који су плаћени за то. Једна озбиљна држава не би требало да тако препусти некоме најутицајнију енциклопедију.
Ne mozete me kriviti za naglo ispumpavanje entuzijazma Кез bilo mi je dovoljno samo jednom da se uverim da je svaki napor tamo neefikasan.
Ako nista, clanak za Bitku u Foci je ostao (bar za sada). Ali posle ovoga mi je svaki dalji korak "pracen".

(05-07-2020, 07:00 PM)Бенито Пише:  А и уредник седи у Загребу. Што само доказује под каквом контролом Хрвати држе српску културу.
Нисам то хтео да напишем док није брат пробао, јер Срби више воле да верују себи. А и боље је овако.
Ne zalim sto sam probao - dobio sam lekciju. Smile
Одговори

(05-07-2020, 04:57 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(05-07-2020, 03:15 PM)Мића Адмирал Пише:  
(04-07-2020, 07:16 PM)Aleksandar mali Пише:  Poštovani gospodine Samardžiću,
Imate li neku informaciju o Grubač Milanu pripadniku Mlavskog korpusa JVuO i sudbini Mlavskog korpusa? O Mlavskom korpusu i Siniši Ocokoljiću ima malo dostupnih podataka.
Hvala unapred

Милан Грубач рођен 1922 у Книну.
Почетком рата, као избеглица долази у Србију.
Ађутант команд. Млавског корпуса.
Преживео рат и вратио се у Книн, да би 1995 поново постао избеглица. Тешко болестан, настанио се у м.Андревље, на Фрушкој Гори.
Ух, добро ме подсети, изгледа да сам познавао човека. Долазио је у КГ једном.

Zahvaljujem na brzim odgovorima.
Da li je istina da je Siniša Ocokoljić bio jedan od najpoštenijih i najdisciplinovanijih oficira i komadanata JVuO? Ima li proverenih podataka kako je emigrirao i na koji način je uhapšen i likvidiran?
Одговори

(02-07-2020, 08:55 AM)ОРЈУНА Пише:  Да ли су неке четничке заставе или нека њихова обележја пале у руке комуниста?

Колико ја знам, нису. Него, да ли су неке четничке заставе враћене у Србију у протеклих 30ак година?

Чланак о бици за Фочу и даље стоји. Свака част Симо, али мислим да би било боље да се ради на исправљењу постојећих чланака. Ево, нико ништа није брисао у протекла 24 сата.
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%91%D0...1%87%D1%83
Одговори

(05-07-2020, 09:22 PM)Филип Ђукић Пише:  Чланак о бици за Фочу и даље стоји. Свака част Симо, али мислим да би било боље да се ради на исправљењу постојећих чланака. Ево, нико ништа није брисао у протекла 24 сата.
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%91%D0...1%87%D1%83
Hvala, no problem ako si uvideo u tekstu i jeste nastao kada sam pokusao da ispravim postojeci clanak, jer sam tu "stao na zulj" jednom od urednika.
Одговори

(05-07-2020, 08:37 PM)Aleksandar mali Пише:  
(05-07-2020, 04:57 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(05-07-2020, 03:15 PM)Мића Адмирал Пише:  
(04-07-2020, 07:16 PM)Aleksandar mali Пише:  Poštovani gospodine Samardžiću,
Imate li neku informaciju o Grubač Milanu pripadniku Mlavskog korpusa JVuO i sudbini Mlavskog korpusa? O Mlavskom korpusu i Siniši Ocokoljiću ima malo dostupnih podataka.
Hvala unapred

Милан Грубач рођен 1922 у Книну.
Почетком рата, као избеглица долази у Србију.
Ађутант команд. Млавског корпуса.
Преживео рат и вратио се у Книн, да би 1995 поново постао избеглица. Тешко болестан, настанио се у м.Андревље, на Фрушкој Гори.
Ух, добро ме подсети, изгледа да сам познавао човека. Долазио је у КГ једном.

Zahvaljujem na brzim odgovorima.
Da li je istina da je Siniša Ocokoljić bio jedan od najpoštenijih i najdisciplinovanijih oficira i komadanata JVuO? Ima li proverenih podataka kako je emigrirao i na koji način je uhapšen i likvidiran?
Поштење и дисциплина су се онда другачије гледали него данас. То није била само ствар воље, да ли је неко на положају непоштен - и ништа.
Него је постојала генерална инспекција трупа, војни судови, обавештајци.
Због кршења прописа, проневера, недисциплине, официри су смењивани, за некима су расписиване потернице, неки су стрељани. Оцокољић није спадао ту, он је одликвоан и унапређиван.
Одговори

Шта мислиш, после свих ових година истраживања, да ли су негде погрешили, било при кажњавању, било при унапређивању и награђивању?
Одговори

(06-07-2020, 08:54 AM)Бенито Пише:  Шта мислиш, после свих ових година истраживања, да ли су негде погрешили, било при кажњавању, било при унапређивању и награђивању?
Ako se ne varam, Pavle Djurisic je u jednom trenutku bio rascinjen duznosti u JVuO, mada mu je to posle vraceno, kad je nastao spor oko CDK. Ali to je svakako bila greska.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 40 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним