Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(02-01-2018, 07:40 PM)ЛукаЛоко Пише:  Прочитао сам да један новинар Новости, Иво Михаиловић, током тридесет година пропагирао је фашизам у Југославији.
Да ли је био у неком родству са ђенералом?
Није.
Мислиш, током 1930-тих?
У сваком случају, није. По имену, делује да је тај негде са приморја.
Одговори

Sta je istina o kovanju zavere protiv Djujica od strane pojedinih komadanata dcd?
Одговори

То су били Роквић, Новаковић и Богуновић. Хтели су да се ДЧД подели. Међутим, Дража је подржао Ђујића и њихова акција је пропала.
Одговори

Мир Божији Христос се роди!

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Поздрав госин Милосаве

Планирам да направим видео клип о четничком покрету, требају ми неке информације а пошто сте ви стручњак у том подручју мислим да би било најбоље да питам вас.

1. Које униформе су највише носили припадници ЈВуО (На сликама видим да има униформи војске Краљевине Југославије, Њемацке униформе па цак и цивилне ођеће) најбоље би било кад би знали тип униформе м37 , м39, м40 (тип није толико битан али би било пожељно)

2. Каква је била дисциплина и борбени морал у редовима ЈВуО? (Комунисти четнике представљају као бандите иако је то наравно пропаганда) али треба ми ваше стручно мишљење.

3. Који је био главни циљ четничког покрета (Ослобођење Српских земаља или ослобођење цијеле Краљевине Југославије или пак нешто друго)

Поздрав из Приједора!! И надам се да ће те још дуго омладину подучавати правој истини о Другом свијетском ратуSmile
Одговори

Postoji li makar jedan bivsi ili aktuelni politicar u srbiji koji potice iz cetnicke porodice?
Одговори

(09-01-2018, 03:14 AM)Milos_Losmi Пише:  Поздрав госин Милосаве

Планирам да направим видео клип о четничком покрету, требају ми неке информације а пошто сте ви стручњак у том подручју мислим да би било најбоље да питам вас.

1. Које униформе су највише носили припадници ЈВуО (На сликама видим да има униформи војске Краљевине Југославије, Њемацке униформе па цак и цивилне ођеће) најбоље би било кад би знали тип униформе м37 , м39, м40 (тип није толико битан али би било пожељно)

2. Каква је била дисциплина и борбени морал у редовима ЈВуО? (Комунисти четнике представљају као бандите иако је то наравно пропаганда) али треба ми ваше стручно мишљење.

3. Који је био главни циљ четничког покрета (Ослобођење Српских земаља или ослобођење цијеле Краљевине Југославије или пак нешто друго)

Поздрав из Приједора!! И надам се да ће те још дуго омладину подучавати правој истини о Другом свијетском ратуSmile
Што се тиче униформи, најпре краљевске југословенске, а потом - шта се нађе:
Најбоље је видети овде, има слика корпуса из свих крајева:
http://www.pogledi.rs/category/galerije/...ka-vojska/
На друго питање немогућ је кратак одговор. У принципу, важили су закони краљевске војске, и уопште паравила, почев од војничког поздрављања па даље редом. Свако правило има изузетака, али у основи, то је војска и као и свака војска има прописе у вези дисциплине и свега другог, нпр. исхрана према таблицама (калорије, масноће...)
Под три: Главни циљ је био спашавање људских живота. Непријатељи су били рангирани према томе који убија више цивила, пре свега Срба, али и осталих, дакле НДХ, па комунисти, па Немци. С тим што се то временом мењало. Прво су непријатељ бр. 1 били Немци, па када се сазнало за геноцид у НДХ - усташе, итд. Свакако ослобођење целе земље, као и очување уставног поретка, те дужности и иначе има војска у ратном стању.
Одговори

(10-01-2018, 01:06 PM)Aleksandar S Пише:  Postoji li makar jedan bivsi ili aktuelni politicar u srbiji koji potice iz cetnicke porodice?
Дражин унук Војислав био је градоначелник Београда (његов отац Бранко био је у четницима до 18. септембра 1944, када је заробљен, да би после месец дана био насилно мобилисан у партизане, али током већег дела рата био је у четницима). Пре 15-так година градоначелник Крушевца био је син команданта батаљона у Расинском корпусу.
То су једина два примера којих могу да се сетим. Иначе партизанско/комунистичко порекло политичара у Србији је масовно.
Одговори

И неписано правило.Скојевац
Одговори

Има потомака и од старих четника у политици, знам један пример. Срђан Миливојевић из Крушевца.Његов деда по мајци је прота Стеван Димитријевић,оснивач прве комитске чете у Скопској Црној Гори 1904. А и он сам је имао неке "националистичке испаде" 80-тих . На пример кад је тражио 1987. да се из хола Пољопривредног факултета уклони биста Јосипа Броза.
Одговори

(09-01-2018, 03:14 AM)Milos_Losmi Пише:  Поздрав госин Милосаве

Планирам да направим видео клип о четничком покрету, требају ми неке информације а пошто сте ви стручњак у том подручју мислим да би било најбоље да питам вас.

1. Које униформе су највише носили припадници ЈВуО (На сликама видим да има униформи војске Краљевине Југославије, Њемацке униформе па цак и цивилне ођеће) најбоље би било кад би знали тип униформе м37 , м39, м40 (тип није толико битан али би било пожељно)

2. Каква је била дисциплина и борбени морал у редовима ЈВуО? (Комунисти четнике представљају као бандите иако је то наравно пропаганда) али треба ми ваше стручно мишљење.

3. Који је био главни циљ четничког покрета (Ослобођење Српских земаља или ослобођење цијеле Краљевине Југославије или пак нешто друго)

Поздрав из Приједора!! И надам се да ће те још дуго омладину подучавати правој истини о Другом свијетском ратуSmile

Самарџић ти је одговорио а ја ти, судећи по питањима које си поставио, добронамерно, препоручујем да се мало бациш на књигу ако те ово интересује. Све док материју не савладаш добро нећеш одрадити ништа корисно.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(10-01-2018, 06:21 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(10-01-2018, 01:06 PM)Aleksandar S Пише:  Postoji li makar jedan bivsi ili aktuelni politicar u srbiji koji potice iz cetnicke porodice?
Дражин унук Војислав био је градоначелник Београда (његов отац Бранко био је у четницима до 18. септембра 1944, када је заробљен, да би после месец дана био насилно мобилисан у партизане, али током већег дела рата био је у четницима). Пре 15-так година градоначелник Крушевца био је син команданта батаљона у Расинском корпусу.
То су једина два примера којих могу да се сетим. Иначе партизанско/комунистичко порекло политичара у Србији је масовно.

Hvala Vam,nisam ni ocekivao vise od dvojice. Strasno,cemu mi da se nadamo...
Одговори

(09-01-2018, 03:14 AM)Milos_Losmi Пише:  --------------------------------------------------------
1. Које униформе су највише носили припадници ЈВуО
-----------------------------------------------------
2. Каква је била дисциплина и борбени морал у редовима ЈВуО? (Комунисти четнике представљају као бандите иако је то наравно пропаганда)
----------------------------------------------

1.Генерално у било којој војсци што је материјално стање боље униформе су једнообразније.
Четници и нису имали неку јаку материјалну базу. За разлику од њих партизани су пред крај рата високи командни састав прилично једнообразно униформисали.

Носило се шта се нашло. Да се само надовежем на Милосава било је нешто и британских униформи. Морам рећи и да су власти НДХ одузимале сву војну опрему, значи и дијелове униформе, од Срба који су се враћали кући послије капитулације. Тако да је и униформи Крљевине било мање него што би се могло очекивати.

Један сајт о униформама: http://www.germanmilitaria.com/
За униформе краљевине књиге Душана Бабца су добар извор.

2.Чињеница да се ознаке чинова прописане почетком 1944. доста често срећу на фотографијама говори да се и о томе водило рачуна. Значи није то била разуларена банда како то представља комунистичка пропаганда.
Одговори

Stampanje nije bilo nikad jevtinije.Hoce li Pogledi izlaziti u stpanom izdanju ponovo?Danas uzeh nedeljnik pisu ono sto smo citali pre 15 godina.Tuga nedeljna stampa.Dodje mi Pecat da kupim.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 20 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним