(07-02-2019, 07:55 PM)Николај Пише: (07-02-2019, 07:40 PM)NikolaKG1987 Пише: Имам још једно питање господина Самарџића или неког од форумаша пошто сам читајући форум приметио да сте врло упућени у тематику Другог светског рата у Краљевини Југославији. Наиме пошто су моји са очеве стране из Пећи у Метохији, деда од Булатовића, баба од Савељића интересује ме које јединице су постојале у тим пределима, што ЈВ, што осталих јединица? Чукундеда је био Солунац, па се после Великог рата, декретом краља Александра населио у Метохији, село Крушевица у околини Пећи. Волео бих да пронађем своје претке, на којој год страни да су били. Мајчини су Шумадинци на потезу Рача-Вишевац, прадеда се звао Радомир Ђокић, а бабини су од Туфегџића из Вишевца. Можда нису ни учествовали у рату, моји ми не причају о томе, само о чукундеди који је после Мојковца отишао са српском војском преко Албаније.
На подручју Пећи деловао је Други косовски корпус. Ево формације:
Други косовски корпус – Горски штаб 193
Командант: капетан Живојин Жика Марковић (шифра “Есад“)
Помоћник команданта: мајор Драгољуб Радојевић
Начелник штаба: поручник Ђорђе Јелушић
Шеф британске војне мисије: капетан Џорџ Мур
Срезови: Митровички, Пећки, Ибарски, Дренички и Вучитрнски (корпус је формиран на Копаонику, од избеглица са Косова; деловао је и у Ибарском Колашину)
Бригаде (јуна 1944): Митровачка (ком. поручник Милорад Поповић), Колашинска (или Косовско-колашинска; ком. капетан Буда Добрић), Дукађинска (ком. п.пор. Раја Вучић), Ибарска (начелник штаба Апостол Бојовић), Пећка и Дреничка
Бројно стање (јуна 1944): 1.000 људи под оружјем у покрету, плус људство остављено на терену
Мислим да комунисти нису имали јединице у том крају, ако их је и било, то је занемарљив број.
Рача и Вишевац су припадали лепеничком срезу (Рача је била седиште среза), то је била територија Другог шумадијског корпуса мајора Александра Милошевића.
Хвала Вам пуно на корисним информацијама, бака са мајчине стране ми никада није причала пуно о рату, зато што су њени били ројалисти, као и она, ипак је то родно место Карађорђа, а на крају се рат завршио како се завршио. Знам да је као девојчица ( 1933. годиште је била бака ) спремала храну, како она каже за нашу војску, никад лошу реч није употребила за четнике, а пошто су бандити погрдно звали војнике ЈВ "гибаничари", када сам као мали употребио тај израз, она је рекла сине мој не брини, нису ни ови други били гадљиви на сеоску гибаницу...

Са очеве стране знам још мање, али распитаћу се, знам која је јединица била доле, важно је почети однекуд... Поздрав.
(07-02-2019, 07:56 PM)Бенито Пише: Није се твој прађед " декретом Краља Александра населио", него је добио право да обрађује одређену површину земље, коју је држава платила Туркегањама, иако је ту свету српску земљу ослободила њена војска.
Ако је био вредан, а јесте сигурно, за хектар крчевине је добио помоћ у виду једног пара волова.
А, " декретом" додељују комунисти.
Можда сам се лоше изразио, ја не знам како се зове тај документ, али смо га имали у кући у Пећи, потписан од стране краља Александра, деда ми га је показао. Ту земљу је он и ослобађао са српском војском, себе је сматрао Србином, као што и ја себе сматрам. То нажалост није сачувано када су их протерали 1999. али јесте чукундедина сабља из времена краљевине Југославије, њу имам у кући и дан данас.