Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Да ли је неко од "наших" посветио пажњу мало случају Даринке Радовић? Или се зна само ова званична верзија.
Одговори

Неколицина. Али нисам видео ништа објављено. Оно што је сигурно, то је да је се муж одрекао кад је дошао из заробљеништва, да је причао да не кажем шта, да је због тога ухапшен и убијен у затвору. Због ''увреде народног хероја''.
Одговори

Аха, значи истина је да се зна ко је био "рањеник" кога је скривала.
А зна ли се која јединица је починила злочин?
Одговори

(06-11-2019, 09:35 PM)Бенито Пише:  Аха, значи истина је да се зна ко је био "рањеник" кога је скривала.
А зна ли се која јединица је починила злочин?

Шане Петровић сигурно.
Наводно су их рођаци поубијали, није реч о јединици. Много гадна прича.
Одговори

Видех да је Даринка имала три старија брата Солунца, и мужа у заробљеништву, па сам помислио да је тако неки разлог био повод убиству. Тај свет је био тада изузетно патријархално васпитан, а та кућа је тада била без мушке руке.
На ово питање понукала ме прича о Лени Ракићевић и њене две ћерке које су убили четници, а разлоге је изнео Станко Ракићевић у књизи Горачићи у Другом светском рату. И о том случају су комуњаре причале глупости, док Станко то није разјаснио.
Да ли је неко суђен после рата за убиство Даринке Радовић и њених ћерки или су кривицу свалили на четнике који су већ били покојни?
Одговори

(06-11-2019, 11:10 PM)Бенито Пише:  Видех да је Даринка имала три старија брата Солунца, и мужа у заробљеништву, па сам помислио да је тако неки разлог био повод убиству. Тај свет је био тада изузетно патријархално васпитан, а та кућа је тада била без мушке руке.
На ово питање понукала ме прича о Лени Ракићевић и њене две ћерке које су убили четници, а разлоге је изнео Станко Ракићевић у књизи Горачићи у Другом светском рату. И о том случају су комуњаре причале глупости, док Станко то није разјаснио.
Да ли је неко суђен после рата за убиство Даринке Радовић и њених ћерки или су кривицу свалили на четнике који су већ били покојни?
Није ми познато.
Напиши овде укратко о том случају у Драгачеву.
Одговори

Нека Лена Ракићевић је имала мужа и две ћерке. Муж био добар мајстор и домаћин. Стално се свађао са женом, која је волела да попије. Човек је умро природном смрћу 1942. године.
Старија ћерка је била удата, па се развела и вратила мајци и сестри. Ћерке мајка тада пушта да живе слободније. Петком одлазе за Чачак, уз оправдање да иду на пијацу. Међутим, тамо се шеткају по штрафти и почињу да упознају немачке, а нарочито бугарске војнике. То су приметили сељаци и дојавили четницима.
Пеливан шаље тројку и упозорава Лену да њене ћерке више не могу да се удаљавају од куће. На то је Лена причала по селу да њој нико неће наређивати.
Једног дана, тачније 27. јула 1943. године, тада још потпоручник Драгиша Пеливановић био је непуних месец дана командант нове Друге драгачевске бригаде, и привео је Лену и њене ћерке у свој штаб у селу Брезовица. Опет је упозорио Лену да не могу њене ћерке да се виђају са окупаторским војницима и официрима. Лена је, изгледа већ константно пијана, рекла да буде ли фалила длака са главе "мојој ђеци" да она зна где је немачка и бугарска команда у Чачку и Краљеву и "има да гори Драгачево".
Није ни завршила реченицу, а потпоручник Пеливановић је позвао своје подофицире и прстом показао према планини:" Терај, бре, ове бештије." Убрзо се зачуо плотун из планине.
Одговори

(21-09-2019, 08:43 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(21-09-2019, 08:42 PM)повуци_потегни Пише:  Господоне Милославе ,да ли су у краљевини Југославији ,краљеву гарду чинили искључиво професионални војници или су у гарди могли да се нађу и војмици на одслужењу рока?
Ово друго, били су војници на одслужењу војног рока, али пробрани.

Постоји ли нека књига или неки начин да се дође до списка војника који су били у гарди ? Период 1930-1936 ?
Одговори

Књига не постоји.
Једино Војни архив. А и то би морао неко да ти каже где да гледаш, пошто су код нас "архивари" да Бог мили сачува!
Одговори

Draza je izdao naredbu o koriscenju svakog ? Sto je na sudjenju rekao da sa Italijanima nije imao nista i da nije dozvolio nikakvu legalizaciju ? [/size]
Одговори

(13-11-2019, 08:06 PM)Janko Пише:  Draza je izdao naredbu o koriscenju svakog ? Sto je na sudjenju rekao da sa Italijanima nije imao nista i da nije dozvolio nikakvu legalizaciju ? [/size]
Коришћењу сваког и да су ''сва средства дозвољена''.
Логично је да се то каже на таквом суђењу.
Одговори

Pozdrav za sve forumaše i gospodina Samardzića! Ovo je moja prva poruka. Imam jedno pitanje: pre par godina, gledao sam na YT jedan kraći prilog. Tu jedan lik (bivši ravnogorac) kaže otprilike ovo: "Mi sebe nikad nismo zvali četnicima, niti smo se smatrali četnicima. Komunisti su nas tako zvali, da se ne bi pravila razlika između nas i Pećančevih četnika". Gospodine Samardziću, možete li to da prokomentarišete? Da budem precizni, da li postoje dokumenti vrhovne komande, koji bi to potvrdili ili demantovali?
Одговори

(14-11-2019, 04:51 PM)radoznalac Пише:  Pozdrav za sve forumaše i gospodina Samardzića! Ovo je moja prva poruka. Imam jedno pitanje: pre par godina, gledao sam na YT jedan kraći prilog. Tu jedan lik (bivši ravnogorac) kaže otprilike ovo: "Mi sebe nikad nismo zvali četnicima, niti smo se smatrali četnicima. Komunisti su nas tako zvali, da se ne bi pravila razlika između nas i Pećančevih četnika". Gospodine Samardziću, možete li to da prokomentarišete? Da budem precizni, da li postoje dokumenti vrhovne komande, koji bi to potvrdili ili demantovali?

Југословенска Војска у Отаџбини/Заробљеништву/Егзилу.
Одговори

(14-11-2019, 04:51 PM)radoznalac Пише:  Pozdrav za sve forumaše i gospodina Samardzića! Ovo je moja prva poruka. Imam jedno pitanje: pre par godina, gledao sam na YT jedan kraći prilog. Tu jedan lik (bivši ravnogorac) kaže otprilike ovo: "Mi sebe nikad nismo zvali četnicima, niti smo se smatrali četnicima. Komunisti su nas tako zvali, da se ne bi pravila razlika između nas i Pećančevih četnika". Gospodine Samardziću, možete li to da prokomentarišete? Da budem precizni, da li postoje dokumenti vrhovne komande, koji bi to potvrdili ili demantovali?

У основи је ово што каже ЈВуО, а прецизан одговор, уз цитирање докумената, је овде:
https://www.pogledi.rs/sta-je-to-ravnogorski-pokret/
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 38 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним