Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(21-01-2021, 01:37 PM)Бенито Пише:  Уговор су потписали. Никада га за време живота Јосипа Броза није објавио ниједан југословенски историчар, од којих су неки и данас живи и академици су и угледни научници.
Уговор је први у емиграцији објавио историчар др Иван Авакумовић у култној књизи "Дража Михаиловић према немачким документима", а од њега је преузео амерички историчар Робертс и такође га објавио. Тада су се "велики" историчари из Београда утркивали ко ће пре да демантује.
Први у Југославији овај уговор је објавио Владимир Дедијер у једном од својих додатака "Прилога за биографију Јосипа Броза", на 700 и некој страни, не знам тачно, пишем по сећању.
Уговор је подразумевао да се комунисти обавезују да ће ратовати против савезника уколико се искрцају на јадранској обали, у садејству са Немцима.
Ово што Ти они шаљу треба да докаже да су се непријатељства између комуниста и Немаца наставила. Али, не кажу Ти, можда зато што не знају, да је уговор подразумевао, без обзира на могућу сарадњу у вези искрцавања савезника, да партизани морају да престану било каква војна дејства на немачкој окупационој зони. Пошто они то нису учинили, било да нису знали за уговор, било да су хтели да се крше, чак и ово немачко нападање партизана у Славонији је , у суштини, део уговора који су у Загребу потписали комунисти који су за то били овлашћени од Броза и врха КПЈ.
Ето, то ти је суштина.

Како боље завршити поруку у којој ништа није тачно него реченицом "Ето, то ти је суштина."
Одговори

Одржавали су везе са италијанским партизанима. Словеначки комунисти су такође правили уступке Хрватима, а словеначки партизани никада током рата нису напуштали територију коју су сматрали својом.
Одговори

А шта је тачно?
Одговори

Да ли је за Мартовске преговоре било подршке из Москве?
Одговори

(21-01-2021, 09:26 PM)Српска четничка команда Пише:  Да ли је за Мартовске преговоре било подршке из Москве?

Колико знам, нису имали подршку. А и Броз је крио те преговоре од Москве.

Можемо да кажемо да су Мартовски преговори наставак преговора из августа 1942. године када је Маријан Стилиновић био у Загребу.
Одговори

(21-01-2021, 11:53 PM)Mitic Пише:  
(21-01-2021, 09:26 PM)Српска четничка команда Пише:  Да ли је за Мартовске преговоре било подршке из Москве?

Колико знам, нису имали подршку. А и Броз је крио те преговоре од Москве.

Можемо да кажемо да су Мартовски преговори наставак преговора из августа 1942. године када је Маријан Стилиновић био у Загребу.

Мислим да их је за Мартовске преговоре подржавао њихов радио из Москве "Слободна Југославија".
Одговори

Могуће да их је подржао радио "Слободна Југославија", али знам да Коминтерна није одобравала преговоре, а Броз их је уверавао у супротно.

То може да се нађе код Мише Лековића у књизи "Мартовски преговори 1943", он цитира документе
Одговори

Ново на Јутјуб каналу ''Погледи'':
КАКО ЈЕ ПОГИНУО ПАВЛЕ ЂУРИШИЋ?
Одговори

Miislim da je na onoj slici Petar Brzica, a ne Maks Luburic, s druge strane neizmerno cenim rad Miloslava Samardzica, ali malo mi je neverovatno da 800 do zuba naoruzanih cetnika tek tako ode na gubiliste, i bez i jednog metka se tek tako predaju, mislim da je ta opcija malo verovatna. Ps kada ce Drugovac bratski pozdrav.
Одговори

(21-01-2021, 01:37 PM)Бенито Пише:  Уговор су потписали. Никада га за време живота Јосипа Броза није објавио ниједан југословенски историчар, од којих су неки и данас живи и академици су и угледни научници.
Уговор је први у емиграцији објавио историчар др Иван Авакумовић у култној књизи "Дража Михаиловић према немачким документима", а од њега је преузео амерички историчар Робертс и такође га објавио. Тада су се "велики" историчари из Београда утркивали ко ће пре да демантује.
Први у Југославији овај уговор је објавио Владимир Дедијер у једном од својих додатака "Прилога за биографију Јосипа Броза", на 700 и некој страни, не знам тачно, пишем по сећању.
Уговор је подразумевао да се комунисти обавезују да ће ратовати против савезника уколико се искрцају на јадранској обали, у садејству са Немцима.
Ово што Ти они шаљу треба да докаже да су се непријатељства између комуниста и Немаца наставила. Али, не кажу Ти, можда зато што не знају, да је уговор подразумевао, без обзира на могућу сарадњу у вези искрцавања савезника, да партизани морају да престану било каква војна дејства на немачкој окупационој зони. Пошто они то нису учинили, било да нису знали за уговор, било да су хтели да се крше, чак и ово немачко нападање партизана у Славонији је , у суштини, део уговора који су у Загребу потписали комунисти који су за то били овлашћени од Броза и врха КПЈ.
Ето, то ти је суштина.

Не знам где си нашао податак да је икакав уговор потписан после Мартовских преговора. Да је тако нешто учињено, ваљда би се звао Мартовски договор или уговор... Не знам да ли је ико икад и написао да је ишта потписано, а камоли после тога испоштовано.
Једино што је остало, а да је покренуто још раније, су размене заробљеника, које су се одвијале до краја рата.

У току преговора је дискутовано о више ствари.
О ситуацији након евентуалне борбе против Енглеза ако би се искрцали се споредно дискутовало. Став партизана је био да би се борили против Енглеза ако би они дошли супротно њиховим жељама. Тај је став легитиман, а између њега и да би се борили у сарадњи са Немцима постоји прилична разлика.
На крају, кад су се Савезници искрцали, било је у договору са Титом, те није било већих проблема.

Претпоследња реченица је наставак горенаведеног бесмисла, на коју се сасвим лепо везује већ поменути закључак.

На крају, и не мало битно.
Немци у неколико књига мемоара наводе да је пре преговора ухваћен курир који је носио поруку коминтерне Титу, у којој наводи да је могао да понуди да ће се борити против Енглеза ако се искрцају.
Ово, ако је истинито, може да баци потпуно друго светло на цео догађај. То би значило да су преговори рађени по договору са Коминтерном и Стаљином.
Коришћење курира је исто битно, јер су Совјети знали да радио веза није безбедна и да Енглези могу да је слушају, а овако нешто би могло да поквари односе међу Савезницима.
Такође, у то време је на конференцијама донета одлука да нема искрцавања Савезника на Балкан, што је било познато и врху СССР. Тако је Тито без проблема могао да тако нешто и понуди, јер се наведени сценарио не би ни одиграо. Наравно, опет да поновим, ако је ова прича око курира тачна. (мени се чини врло реална).
Одговори

Да ли је Дража слао нека писма у Москву током рата?
Одговори

(22-01-2021, 09:59 PM)ватхра Пише:  Став партизана је био да би се борили против Енглеза ако би они дошли супротно њиховим жељама. Тај је став легитиман, а између њега и да би се борили у сарадњи са Немцима постоји прилична разлика.

Како незаконите војне формације могу имати легитимне ставове?



(22-01-2021, 09:59 PM)ватхра Пише:  Такође, у то време је на конференцијама донета одлука да нема искрцавања Савезника на Балкан, што је било познато и врху СССР. Тако је Тито без проблема могао да тако нешто и понуди, јер се наведени сценарио не би ни одиграо.

Није ли слично и са неким споразумима четника са претставницима НДХ?
Одговори

(22-01-2021, 09:59 PM)ватхра Пише:  На крају, и не мало битно.
Немци у неколико књига мемоара наводе да је пре преговора ухваћен курир који је носио поруку коминтерне Титу, у којој наводи да је могао да понуди да ће се борити против Енглеза ако се искрцају.
Ово, ако је истинито, може да баци потпуно друго светло на цео догађај. То би значило да су преговори рађени по договору са Коминтерном и Стаљином.
Коришћење курира је исто битно, јер су Совјети знали да радио веза није безбедна и да Енглези могу да је слушају, а овако нешто би могло да поквари односе међу Савезницима.
Такође, у то време је на конференцијама донета одлука да нема искрцавања Савезника на Балкан, што је било познато и врху СССР. Тако је Тито без проблема могао да тако нешто и понуди, јер се наведени сценарио не би ни одиграо. Наравно, опет да поновим, ако је ова прича око курира тачна. (мени се чини врло реална).
Odakle ti informacija o tome da su Sovjeti znali da je veza Kominterna - Tito nepouzdana?
Englezi nisu slušali sovjetske komunikacije, konkretno Kominterna - Tito, do kasne 1944.
Tačnije, slušali su ali ih nisu dekriptovali do kasno.
Naravno, to Sovjeti nisu mogli znati.

Može biti i da su Nemci uhvatili nešto njihove radio prepiske. U par poruka ima naznaka o tome.
Inače, Nemci su bili prilično uspešni u skidanju ruskih poruka tokom 1941-1942.

Što se tiče konferencija, mislio sam da ti je dobro poznato
da u vreme martovskih pregovora nije donošena nikakva odluka u vezi Balkana, već samo Sicilije.
O tome se pričalo tek na Tridentu u maju, dakle posle toga.
U vreme m.pregovora, SVI su očekivali saveznike na Jadranu, i to daje tim pregovorima punu težinu i motiv.
Одговори

(22-01-2021, 11:13 PM)Chicot Пише:  Odakle ti informacija o tome da su Sovjeti znali da je veza Kominterna - Tito nepouzdana?
Englezi nisu slušali sovjetske komunikacije, konkretno Kominterna - Tito, do kasne 1944.
Tačnije, slušali su ali ih nisu dekriptovali do kasno.
Naravno, to Sovjeti nisu mogli znati.
Из неке од књига, вероватно Крипс.
У раном периоду шифра јесте била недовољно сигурна.
У касном периоду, као и у раном, су могли да слушају до миле воље јер је било дугог домета, али нема шансе да су могли да их читају.

(22-01-2021, 11:13 PM)Chicot Пише:  Što se tiče konferencija, mislio sam da ti je dobro poznato
da u vreme martovskih pregovora nije donošena nikakva odluka u vezi Balkana, već samo Sicilije.
O tome se pričalo tek na Tridentu u maju, dakle posle toga.
U vreme m.pregovora, SVI su očekivali saveznike na Jadranu, i to daje tim pregovorima punu težinu i motiv.
Погледај планове који су прављени у Казабланци у јануару.
Турска, мало шетња до Грчке, помагање герилаца.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 24 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним