Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Био је Максим Ђуровић, деда Максим касније. Стојановић не.
Одговори

(07-10-2021, 09:34 AM)Kaludjer Пише:  Не разумем питање. Шта ко да га подигне, ко је подигао Дражевину, раније смо..... 

Одговорио је Монархист, немам шта додати, осим ако ћеш обилазити та стратишта, у Миљевини има споменик код јаме Бездан
Одговори

Да ли сте чули за онај случај католичких часних сестри око Вишеграда које су извршиле самоубиство да их Дангићеви четници наводно не би силовали? Проглашене су за свете.
Одговори

Одведене су од партизана из самостана Маријин дом на Палама, после њиховог несупешног напада на то место. Није познато како су завршиле у четничком затвору у Горажду. Званично, скочиле су са спрата касарне на улицу, да их не би силовали, онда су их на улици тако изломљене дотукли.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Pozdrav!
Sta se zna o Durmitorskim cetnicima, moj pradjed je bio u cetnicima uskocko-drobnjacke teritorije od 1941-45. sta se zna o njihovim bitkama?
Znam da su '45 odstupili preko Bosne i da su nasli vezu sa Amerikancima, jer su znali da ce Britanci isporuciti sve cetnike.
Ivan Ruzic je navodno ucestvovao kasnije u Korejskom ratu gde je izgubio ruku.
Одговори

Ако може Николај или неко са форума, да напише мишљење о војводи Керовићу и његовом делу, нарочито због оних контроверзних фотографија са Немцима. На руској википедији кажу да је колаборант, мада то пишу и за Јевђевића-а наравно нису некакав релевантан извор. Лично имам солидно мишљење о Ради.
Одговори

Дражин делегат за Западну Босну мајор Славољуб Врањешевић је имао изузетно повољно мишљење о њему: "Командант ове бригаде је војвода Радивоје Керовић, стар 28 година. Веома храбар, енергичан и одлучан. Велики против­ник комуниста и партизана. Код бораца популаран и вољен. Од­личан старешина у сваком погледу. Када сви напуштају, па и најпозванији, положаје и војску, војвода Керовић остаје, при­купља снаге и наставља борбу даље. Овај човек заслужује сваку препоруку и одликовање." Зборник, том 14, књига 2, док. бр. 27, извештај од 3. фебруара 1943. године

Нисам нигде прочитао да га оптужују за неке злочине над муслиманима и Хрватима, или ми бар није остало у сећању. Мислим да никад није прихватио Дамјановића за команданта корпуса, до краја рата су остали у латентном сукобу. Све у свему, мени лично је позитивна особа.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(16-10-2021, 08:25 PM)Николај Пише:  Дражин делегат за Западну Босну мајор Славољуб Врањешевић је имао изузетно повољно мишљење о њему: "Командант ове бригаде је војвода Радивоје Керовић, стар 28 година. Веома храбар, енергичан и одлучан. Велики против­ник комуниста и партизана. Код бораца популаран и вољен. Од­личан старешина у сваком погледу. Када сви напуштају, па и најпозванији, положаје и војску, војвода Керовић остаје, при­купља снаге и наставља борбу даље. Овај човек заслужује сваку препоруку и одликовање." Зборник, том 14, књига 2, док. бр. 27, извештај од 3. фебруара 1943. године

Нисам нигде прочитао да га оптужују за неке злочине над муслиманима и Хрватима, или ми бар није остало у сећању. Мислим да никад није прихватио Дамјановића за команданта корпуса, до краја рата су остали у латентном сукобу. Све у свему, мени лично је позитивна особа.

Признао је, али нису се баш волели.
Одговори

(14-10-2021, 12:29 AM)Danilo Trejo Пише:  Pozdrav!
Sta se zna o Durmitorskim cetnicima, moj pradjed je bio u cetnicima uskocko-drobnjacke teritorije od 1941-45. sta se zna o njihovim bitkama?
Znam da su '45 odstupili preko Bosne i da su nasli vezu sa Amerikancima, jer su znali da ce Britanci isporuciti sve cetnike.
Ivan Ruzic je navodno ucestvovao kasnije u Korejskom ratu gde je izgubio ruku.

Зна се доста, али то је дуга прича.
Иван Ружић је убијен у Јасеновцу.
Одговори

Pozdrav!
Učenik sam jedne gimnazije u Novom Sadu i na času istorije, profesor je spomenuo SS diviziju Princ Eugen. U tom trenutku sam se setio tv duela u kojem je gospodin Samardžić učestvovao sa pukovnikom dr Colićem gde je rekao kako je 9. oktobra '42 ista ta divizija bila poražena u borbi protiv rasinskog korpusa majora Dragutina Keserovića, mada su je partizani porazili u filmu Kozara pola godine pre nego što će biti osnovana, dakle u martu '42. Profesor mi je rekao kako je SS divizija Princ Eugen osnovana upravo u martu '42 u Beloj crkvi. Da li možete da mi pojasnite o osnivanju i kretanju te divizije pre operacije Kopaonik?
Одговори

(25-10-2021, 08:16 PM)Svetozar Пише:  Pozdrav!
Učenik sam jedne gimnazije u Novom Sadu i na času istorije, profesor je spomenuo SS diviziju Princ Eugen. U tom trenutku sam se setio tv duela u kojem je gospodin Samardžić učestvovao sa pukovnikom dr Colićem gde je rekao kako je 9. oktobra '42 ista ta divizija bila poražena u borbi protiv rasinskog korpusa majora Dragutina Keserovića, mada su je partizani porazili u filmu Kozara pola godine pre nego što će biti osnovana, dakle u martu '42. Profesor mi je rekao kako je SS divizija Princ Eugen osnovana upravo u martu '42 u Beloj crkvi. Da li možete da mi pojasnite o osnivanju i kretanju te divizije pre operacije Kopaonik?

Прва акција била је октобра 1942. против Расинског корпуса, Операција ''Копаоник''. И није тада поражена, нема шансе да сам ту реч употребио. Док су је партизани убацили на Козару, много раније.
Можда је основана марта 1942, имам немачке књиге о тој дивизији, али нема потребе да проверавам датум. Није учествовала у акцијама до октобра 1942. Пише у немачком документу да је то ''прва акција'' те дивизије. Дрину прелази крајем 1942.
На Козари је била 118. посадна дивизија Вермахта, плус усташе и домобрани.
Одговори

Између марта и октобра 1942. године, дивизија Принц Еуген је имала захтевне обуке и добијала попуну у наоружању из магацина заробљеног наоружања Краљевине Југославије.

И као што каже гдин Милослав, октобра 1942. прелазе у прву операцију против Кесеровића.

У ствари, гдин Милослав је све објаснио.

Ја сам се мало правио паметан  Кез
Одговори

(25-10-2021, 09:50 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(25-10-2021, 08:16 PM)Svetozar Пише:  .........................................
Profesor mi je rekao kako je SS divizija Princ Eugen osnovana upravo u martu '42 u Beloj crkvi. Da li možete da mi pojasnite o osnivanju i kretanju te divizije pre operacije Kopaonik?

Можда је основана марта 1942, имам немачке књиге о тој дивизији, али нема потребе да проверавам датум. Није учествовала у акцијама до октобра 1942. Пише у немачком документу да је то ''прва акција'' те дивизије. Дрину прелази крајем 1942.
На Козари је била 118. посадна дивизија Вермахта, плус усташе и домобрани.

У организованој војсци, јединице се формирају наредбом или неким другим документом. Од ступања на снагу тог документа, па док јединица не буде борбено спремна, прође неко вријеме. Ако се нова јединица формира у склопу неке реорганизације, када се нова јединица ствара од већ постојећих јединица, то вријеме је кратко. Али ако се јединица формира од нуле, као у овом случају, то обично захтијева дужи временски период.
Већина људства ове дивизије нису били држављани 3. Рајха, није ни први њен командант. Требало је створити језгро дивизије и језгра нижих јединица (пукови, батаљони). Потом регрутовати људство. Спајањем тих језгара, регрутованог људства, те технике и опреме, настаје јединица. Даље слиједи преобука. Кажем преобука, јер већина људства је већ прошла војну обуку у својим државама, али можда не за исте специјалности и не по истој тактици или са истим наоружањем и опремом. 
Тек кад се заврши обука, у овом случају преобука, јединица је борбено способна.
И вјероватно од туда та разлика март-октобар.
Ако погледаш овдје:
 https://www.axishistory.com/list-all-cat...rinz-eugen
Флепс је од 30.01.1942. био командант ове дивизије.

Милосаве на Козари је била 718. , а не 118. дивизија.
Вјероватно си погријешио у писању. Баја
Одговори

Да, 718. посадна... Она је априла 1943. преименована у 118. ловачку, отуда лапсус...
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 26 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним