Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(16-01-2016, 02:10 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(15-01-2016, 06:14 PM)Громовник Пише:  
(15-01-2016, 02:38 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(15-01-2016, 12:29 AM)Громовник Пише:  
(13-01-2016, 07:58 PM)Милослав Самарџић Пише:  На улазу у музеј, лево, има онај пано са порукама жртава. Одмах иза тог паноа има стаза, излази горе на милановачки друм. Кад кренеш том стазом, после мање од 100 м са леве стране видећеш гробницу. Највећа је, а најнеупадљивија.

Интересантно... Ја сам био убеђен да су највеће оне код металног спавача или оне у кругу споменика V3. Баш ћу погледати кад будем пролазио туда...

Да ли су све хумке уједно и гробнице?
Јесу.
Све су са по 100 Срба, само је та са 400.

Значи Немци нису све стрељали и сахранили на једном месту?
Не, тамо где су сада гробнице, има их 20, ту су стрељали. С тим што је једна гробница била где је сада језеро и пребачена је десно на падину испод језера (кад се гледа са бране).
У ствари има 30 гробница, са по око 50 до 150 жртава. Изгледа да је 21. октобра стрељано више од 2.300, можда 2.450 или 2.500, Могуће је да део разлике преко 2.300 чине Цигани, али део сигурно и Срби. За сада се не зна по ком основу. Све ово сазнао сам прекјуче од једног истраживача, који је нашао нека нова документа и поново покреће ову тему.
Одговори

Један пријатељ ми рече да је његов ђед имао новчаницу швајцарског франка са Дражиним потписом. Како он каже, Дража је оставио велику своту новца у неку њихову банку, и након рата, одата му је почаст тако што су штампане новчанице са његовим потписом.
Одговори

ХМ...Тражи му да ти покаже, мислим да неће моћи. Дража је узимао паре из швајцарских банака, преко илегалаца, паре које је слала влада. Није остављао, није ни имао начина, а ни пара, јер је увек фалило за храну,. лекове, муницију...
Одговори

Miloslave,moram da Vas pitam,posto ja u ovo ne verujem,da li znate nesto o Josipu Markovicu i njegovoj izjavi da su ustase i cetnici saradjivali?
http://youtu.be/BJOF1E3Zfog ovo je link video snimka te njegove izjave
Одговори

(27-01-2016, 12:22 PM)Ilegalac Пише:  Miloslave,moram da Vas pitam,posto ja u ovo ne verujem,da li znate nesto o Josipu Markovicu i njegovoj izjavi da su ustase i cetnici saradjivali?
http://youtu.be/BJOF1E3Zfog ovo je link video snimka te njegove izjave
Не свиђа ми се антисемитска порука овде.
Овај Хрват је био у легионарској немачкој дивизији, а неке четничке јединице су биле легализован код Немаца. Као што он рече, усташа или домобран нису смели код четника.
Одговори

Postoji stranica na fejsbuku "cetnici su najveca sramota srpskog naroda" i oni su ovo okacili,a njihov status podelila je grupa "ustase su najveca sramota hrvatske"...
Ja samo ne mogu da verujem da se i dalje izjednacavaju ustaski i cetnicki pokret...
Nego,jednom prilikom ste spomenuli da ce Vas dokumentarac mozda biti da rts-u,ima li nesto od toga? Smile
Одговори

Да ли је помињао неко за колико су комунисти после рата мењали недићеве динаре? Дакле колико је вредео Недићев у односу на Титов динар?
Одговори

100 српских динара за пет динара ДФЈ. Два и по пута је био обезвређен при том у односну на куповну вриједност.

Динари ДФЈ су штампани у Москви, 1944. године Титовој власти је стигло 10.653.660.000 динара.

„Грађанска“ демократија отуда нуди избор свега и свачега, али себе а приори изузима од тог правила; она не допушта могућност избора између ње и ма ког алтернативног концепта.

[Слика: traktor.gif]
Одговори

Хвала, брале! Може извор?
Одговори

(28-01-2016, 02:36 AM)Ilegalac Пише:  Postoji stranica na fejsbuku "cetnici su najveca sramota srpskog naroda" i oni su ovo okacili,a njihov status podelila je grupa "ustase su najveca sramota hrvatske"...
Ja samo ne mogu da verujem da se i dalje izjednacavaju ustaski i cetnicki pokret...
Nego,jednom prilikom ste spomenuli da ce Vas dokumentarac mozda biti da rts-u,ima li nesto od toga? Smile
Треба прво да завршимо...
Одговори

(28-01-2016, 04:43 PM)Бенито Пише:  Хвала, брале! Може извор?

Ово за Москву је из историје НБЈ. Пожурио да провјерим да ли је пет, не би да ширим дезинформације, па нашао.

„Грађанска“ демократија отуда нуди избор свега и свачега, али себе а приори изузима од тог правила; она не допушта могућност избора између ње и ма ког алтернативног концепта.

[Слика: traktor.gif]
Одговори

Да, али колико је то било у реалном животу, пошто је уведена командна привреда уместо слободне трговине. Поготово у прво време док је увођен чисто совјетски комунизам. Да не говорим о чистом разбојништву озне и удбе. Дакле , пример , између два рата је извожена јабука , углавном за Немачку. Откупна цена је више од десет година била између 4-5 гроша. 4 гроша су чинила један динар. Дакле, за вагон добре јабуке бранице могао је сељак да направи кућу, са све са тишљерајем. Е сад, извоза није било у Немачку за време комуниста, да не говорим о обавезном откупу( читај:обавезном отимању), али колико је вредело кило јабука, ако неког нађу да му продају и у томе успеју. Мислим да је, у том смислу, разлика у вредности била и већа.
Одговори

Два и по пута реалне вриједности, куповна.

Масу динара Недић је повећао 8,5 пута до краја рата.

Он се за разлику од других валута држао релативно стабилно до краја рата. На црном тржишту за једну мађарску пенгу је почетком фебруара 1945. било потребно дати 40 српских динара, а крајем фебруара исте године само 15 српских динара.

Најача валута је била албански франак.

Цитат:Krajem 1939. godine paritet dinara je iznosio 16,556 miligrama čistog zlata za 1 dinar (prema ceni od 60.400 dinara za 1 kg čistog zlata) ili 55 dinara za 1 američki dolar. Posle oslobođenja, po izvršenoj zameni okupacijskih novčanica, na osnovu rešenja ministra finansija od 12. aprila 1945. utvrđen je privremeni paritet dinara na bazi cene od 56.300 dinara za kilogram čistog zlata. Ovoj ceni je odgovarao paritet od 17,763 miligrama čistog zlata za 1 dinar, odnosno, SAD dolar je vredeo 50,06 dinara DFJ. Ovo je u odnosu na predratni paritet dinara predstavljalo revalvaciju od oko 7,3 procenta. Istim rešenjem propisani su kursevi za sledeće valute: 1 eng. funta = 208,55 din. DFJ, a 1 sovj. rublja = 9,44 din. DFJ.

„Грађанска“ демократија отуда нуди избор свега и свачега, али себе а приори изузима од тог правила; она не допушта могућност избора између ње и ма ког алтернативног концепта.

[Слика: traktor.gif]
Одговори

Kако се звао онај Ковачевић из Грахова што је пуцао тати у уста? После је био генерал јна.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 26 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним