Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(01-10-2016, 08:18 PM)Chicot Пише:  И Американци. Чак и у послератним документима и анализама, наравно и у историографији, често је термин партизан коришћен као синоним за герилу.
Требало ми је времена да се навикнем. Из данашње перспективе делује комично и рогобатно фраза - "национални партизани" или "партизани одани краљу".
Замислите каква је забуна владала тек током рата.

Из простог разлога што је реч партизан шпанског порекла и тамо је још у 19ом веку кориштена за герилску војку. Можемо рећи да је она практично злоупотребљена од стране комуниста.
Одговори

Kапетан војске Краљевине Југославије Бранко Гашпаревић звани Гара током рата љотићевац и официр у СДК.
Ови његови данас веле да је његовом заслугом равногорцима током зиме 1944-45 стигла помоћ у храни и љековима и да су захваљујући томе успјели да се одрже. Опет комунци га у отписанима воде као Четника. Шта се зна о њему?
Одговори

(03-10-2016, 09:59 PM)Брада Пише:   Kапетан војске Краљевине Југославије Бранко Гашпаревић звани Гара током рата љотићевац и официр у СДК.
Ови његови данас веле да је његовом заслугом равногорцима током зиме 1944-45 стигла помоћ у храни и љековима и да су захваљујући томе успјели да се одрже. Опет комунци га у отписанима воде као Четника. Шта се зна о њему?
Писао сам о њему у Дражио 5. Да, био је љотићевац, а онда се негде у децембру 1944. из Сарајева јавио Дражи и рекао му да стаје под његову команду, тражио је ма које наређење, он ће извршити. Дража му је рекао да је за сада најбоље да остане ту где јесте и да лиферује што више муниције, хране и лекова на слободну територију. Он је то и радио мислим негде до фебруара 1945, када је тражио да са својом групом буде упућен у герилу у Србију (Дража је слао командосе). Дража му је одобрио, уз наређење да никоме ништа не прича, јер је тајновитост основ успеха таквих операција. Међутим, када су изашли на терен они су ипак разгласили да иду преко Дрине. Тако да су похапшени чим су прешли Дрину.
Одговори

Кад су партизани снимили први пропагандни филм? Чуо сам да су један снимили у Загребу током мартовских преговора..
Одговори

(06-10-2016, 12:37 AM)Романија Пише:  Кад су партизани снимили први пропагандни филм? Чуо сам да су један снимили у Загребу током мартовских преговора..
Нисам чуо за то. Ако мислиш на играни, први је био совјетски, ''В горах Југославии'', а први без Совјета - ''Славица''.
Одговори

Не, мислио сам као што су Дражу снимали Амери па од тога правили неку пропаганду. Сјетих се сад оног у боји што снимају Тита код пећине са штабом.
Одговори

Јел истина да су се четници(ЈВуО) и Љотићевци пред крај рата удружили у једну дивизију(Шумадијску дивизију) и борили се против партизана.

То сам прочитао на википедији Миодрага Дамјановића.
Одговори

Димитријевић пише да је Недић на почетку рата нудио помоћ Дражи да крене на усташе а да ће се он обрачунати са партизанима док Ви трвдите да су Недић и Љотић криви због појаве партизана јер су укинули жандармерију.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(06-10-2016, 04:47 PM)Никола02 Пише:  Јел истина да су се четници(ЈВуО) и Љотићевци пред крај рата удружили у једну дивизију(Шумадијску дивизију) и борили се против партизана.

То сам прочитао на википедији Миодрага Дамјановића.
Није истина.
Два пука љотићеваца нису могла да се повуку за Аустрију са Немцима па су морали у Италију. Генерал Дамјановић их је, при преласка у Италију, 5. маја 1945, преименовао у Шумадијску дивизију ЈВуО, да их Британци не би испоручили партизанима, а ови стрељали, као она три преостала пука.
Одговори

(06-10-2016, 08:52 PM)Живојин Мишић Пише:  Димитријевић пише да је Недић на почетку рата нудио помоћ Дражи да крене на усташе а да ће се он обрачунати са партизанима док Ви трвдите да су Недић и Љотић криви због појаве партизана јер су укинули жандармерију.
Тачно тако. Smile
Ко је у праву?
Одговори

(06-10-2016, 08:57 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(06-10-2016, 08:52 PM)Живојин Мишић Пише:  Димитријевић пише да је Недић на почетку рата нудио помоћ Дражи да крене на усташе а да ће се он обрачунати са партизанима док Ви трвдите да су Недић и Љотић криви због појаве партизана јер су укинули жандармерију.
Тачно тако. Smile
Ко је у праву?
Обојица и нажалост Недић.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ето, почео си да превализазиш самог себе.Ваистину!
Одговори

Не жели да залутам од теме
Повезајући те вести и пук Љотичеваца, КЈВуО, Британци
Гледајући поново филм из Виндсор Канаде, и поделе СПС у свету.....желим да питам какве везе су имали Љотичевци у прићу.....зашто та подела је ништа друго него је тотално објаћала њиховог утицај у диаспори преко Цркве......били су први ко су подигли озбилну Цркву, и зидари су стигли из Југославије што у 1968 године је било нечувено! А имали су помоч од енглеска породица Кедбурија
Владика Дионисија је био забрањен да обдржава литургију.....одакле стиже забрана и како је то успело да делује у диаспори.....
Знајући овај потез хуманитарни Православни гест Ђен Дамјановић.....било бих невероватно да су имали улоге!
Одговори

(06-10-2016, 09:42 PM)Живојин Мишић Пише:  
(06-10-2016, 08:57 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(06-10-2016, 08:52 PM)Живојин Мишић Пише:  Димитријевић пише да је Недић на почетку рата нудио помоћ Дражи да крене на усташе а да ће се он обрачунати са партизанима док Ви трвдите да су Недић и Љотић криви због појаве партизана јер су укинули жандармерију.
Тачно тако. Smile
Ко је у праву?
Обојица и нажалост Недић.
Може ли мало јасније?
Иначе не може се документовати да је Недић нудио помоћ Дражи против усташа. А и није логично, јер Недић није радио мимо Немаца.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним