Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(28-12-2016, 09:21 PM)Бенито Пише:  Све то зависи од количине наоружања које би Дража добио од западних " савезника". Не би требало заборавити да би сама жеља Енглеза да помогну Дражи, довела и до самосталних акција наших људи у егзилу. Такође, Дражин случај се не може упоредити ни са једним другим покретом отпора у Европи, па ни са Армијом Крајове, из простог разлога што је он био министар војни и са њим је била Врховна команда. Дража и ВК су припремили терен за сукоб великих размера са Немцима, попис војних обвезника, териријална и војна подела, цивилни и војни органи власти итд...
Према томе, да је Дража наоружан оружјем за милион војника, другачија би се песмица певала. Сасвим другачија.
Милион војника је друга ствар, то би значило да би они могли да се одупру и Совјетима и дакле да они не би смели преко Дунава.
Одговори

(28-12-2016, 09:47 PM)Живојин Мишић Пише:  
(28-12-2016, 09:26 PM)Chicot Пише:  
(28-12-2016, 09:09 PM)Живојин Мишић Пише:  
Не би била ослобођена пре септ 1944. Нарочито ако би нам редове "појачале" такве војничине као тектићи и домобрани Smile
Партизана је било много више од тих 7-8000, али свеједно, они ионако до уласка Совјета практично нису нападали Немце.
Били су од помоћи партизанима, вероватно би и четницима. Ако ништа помоћ у наоружању.
После Сутјеске, јул 43., главнина партизана није била бројнија. Неке јединице су деловале самостално без контакта са главним штабом. Поред ових јединица било је и самосталних одреда. Повећање броја партизана нагло је порасло након капитулације Италије, преласка "браће" у њихове редове и помоћи савезника. Да је ова помоћ пружена четницима партизанске јединице не би значајно ојачале.
После Сутјеске било их је око 25.000 у целој земљи, а четника много више.
Одговори

(29-12-2016, 12:02 AM)Бенито Пише:  Нико од Хрвата не би био председник Владе најмање 20 година, због Јасеновца. А и ако би био, неком лудом случајношћу, већину у Парламенту имали би Срби, већину у војсци, контролу у полицији, судству и просвети, а да не помињем што би била Краљевина.
Па, био је .
И то без иједног Србина у првом саставу. Smile


(29-12-2016, 12:02 AM)Бенито Пише:  Није истина да је Стаљин хтео да се шири на Запад и цео свет, како су нас то учили АнглоСаси. То је хтела Коминтерна
Дакле, ипак јесте хтео, преко Коминтерне. Осим ако не мислиш да је Коминтерна некакав независтан апарат, изван домашаја и контроле чика Брке.

(29-12-2016, 12:02 AM)Бенито Пише:  А ти постављаш ствари погрешно, јер тврдиш да би то било могуће само ако би Срби, тј Дража имао заштиту Запада. Дражи су Енглези или Американци, или Марсовци, требали само у смислу оружја и ни због чега више. За Енглезе је рекао да су најгори народ , да нема Немаца, зато што је укапирао игру коју они праве са титоистима, а траже од њега да Срби гину по сваку цену.
Свакако да тврдим, јер се стварао нови, биполарни свет, са ове и оне стране зида. 45-те то је било фактичко стање ствари у Европи.
Одговори

(29-12-2016, 12:32 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(28-12-2016, 09:21 PM)Бенито Пише:  Према томе, да је Дража наоружан оружјем за милион војника, другачија би се песмица певала. Сасвим другачија.
Милион војника је друга ствар, то би значило да би они могли да се одупру и Совјетима и дакле да они не би смели преко Дунава.

А да су се отворили још мало, па опремили Дражи два милиона војника, били би у Берлину још крајем 44-те.
Одговори

Ватра, да не губимо време.Ваистину!

Милославе, не разумем ово око Хрвата као председника Владе. Ако мислиш на Броза, то нема везе са оним о чему сам писао.
Стаљин је од почетка своје владавине кренуо на сузбијање Коминтерне. То се види јасно из низа примера. Чим је дошао у своју највећу моћ, а то је да и питање победника у рату зависи од њега, Коминтерну је укинуо. Не знам шта ту није јасно.
Биполарни свет се стварао 45, али не 41 ,2,3 године, када је Чича организовао војску, цивилну власт итд . Ако ћемо најтачније, биполаризам је почео још 41. године, договором САД и СССР. Али, какве то везе има са Дражом и његовом војском? Уосталом, у Техерану је договор био пола-пола. То не значи, пола ће да окупирају САД , а пола Совјети. Него у смислу сфера утицаја. И што би, онда, по дефиницији то подразумевало антисрпско решење или совјетизацију или било шта што искључује прихватљивост победе Драже?
Главни је трик да се Стаљин држао договора. Зато је изашао из Беча, зато није изашао из Берлина. Па, може се то рећи и за Американце у почетку. Енглези су се " утрпавали" да би задржали бар неки утицај, који су им временом Амери преузимали. И то је разлог зашто је Черчил окренуо ка титоистима.
Одговори

(29-12-2016, 01:38 AM)Бенито Пише:  Милославе, не разумем ово око Хрвата као председника Владе. Ако мислиш на Броза, то нема везе са оним о чему сам писао.
Стаљин је од почетка своје владавине кренуо на сузбијање Коминтерне. То се види јасно из низа примера. Чим је дошао у своју највећу моћ, а то је да и питање победника у рату зависи од њега, Коминтерну је укинуо. Не знам шта ту није јасно.
Биполарни свет се стварао 45, али не 41 ,2,3 године, када је Чича организовао војску, цивилну власт итд . Ако ћемо најтачније, биполаризам је почео још 41. године, договором САД и СССР. Али, какве то везе има са Дражом и његовом војском? Уосталом, у Техерану је договор био пола-пола. То не значи, пола ће да окупирају САД , а пола Совјети. Него у смислу сфера утицаја. И што би, онда, по дефиницији то подразумевало антисрпско решење или совјетизацију или било шта што искључује прихватљивост победе Драже?
Главни је трик да се Стаљин држао договора. Зато је изашао из Беча, зато није изашао из Берлина. Па, може се то рећи и за Американце у почетку. Енглези су се " утрпавали" да би задржали бар неки утицај, који су им временом Амери преузимали. И то је разлог зашто је Черчил окренуо ка титоистима.
Сви смо ми Милослави Smile

Мислим на Шубашића.

Зашто би Стаљин сузбијао Коминтерну? Како би иначе дириговао комунистима изван СССР? Укидање Коминтерне '43 је било само формално, фарбање облака да се превесла запад, ништа друго. Заправо, тиме је могао да оствари још чвршћу и директнију контролу комуниста широм Европе. Уместо преко коминтерне, сада је могао да комуницира директно.

Зар није фифти-фифти договор из октобра '44, Черчил - Стаљин? Мада, слажем се да су ствари између САД и СССР дефинисане у време Техерана.

Једноставно Дража и људи из његовог окружења нису били прихватљиви ни једној страни. Јака и стабилна и независна Србија на незгодном геостратешком месту није одговарала никоме. А пошто Дража нити ико нормалан није хтео да враћа границе на Дрину и на север до Врања, нити да измишља нове нације од српског етникума - то је било то.

Изашао је из Беча јер је прешао границе западног света, линија раздвајања у немачкој је Берлин, талчније пола града. Тако да није било потребе да се повлаче.
Одговори

Извини на омашци.
Остајем на овоме што сам написао око Коминтерне.Радило се и о сузбијању и о преузимању. Не могу да пишем сад овде читаву историју тог сукоба. Што се тиче Информационог бироа, то није козметичка промена, него потпуно овладавање међународним комунистима од стране НКВД. За Броза се подразумевало да је близак НКВД, јер се доказао денунцирањем, што је до детаља обелоданио Перо Симић. Броза је Стаљин искључиво ословљавао именом Валтер, што је било његово име код тајне совјетске полиције.
И за Беч је онако како смо написао. Чак се ни толико не би тамо Совјети задржали, да није био проблем око међународне шпијунаже , а у вези са нацистима и свим тим квислинзима који су покушали да пребегну Америма.
Шубашић је последица споразума,које је Краљ покушавао да направи и у безизлазној ситуацији. О томе сам писао на теми Абдикација Краља Петра Другог и не би се понављао, јер нема везе са овом темом. Лука је почео са тим шта би било да су Енглези дали оружје четницима. А то је могло да се догоди само знатно раније.
Одговори

(28-12-2016, 09:09 PM)Живојин Мишић Пише:  Сад имам ја питање. Да су четници масовно наоружавани од септ. 43. ,као што је био случај са партизанима, и да су Италијани са простора Југе наставили да се боре уз четнике против осталих непријатеља вероватно би Југославија била ослобођена пре септ. 44. , односно доласка Совјета.

Партизани су наоружавани примарно за борбу против четника. Оружје и опрема коју су добијали ипак нијсу била довољни да се Немцима нанесу значајнији губици.

(28-12-2016, 09:21 PM)Бенито Пише:  совјетским оружјем не би био наметнут комунизам Србима, да су Срби имали под Дражином контролом неколико стотина хиљада војника на крају рата.

Без тенкова и авијације, тешко да би нам помогло и милион пешадинаца.

Осим тога, присуство Немачких трупа у некој земљи давало је легитимни повод Совјетима да је "ослободе", и успут инсталирају комунизам, као што су редом и радили.

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

Ишао сам са претпоставком да Совјети уопште не би ни силазили на југ. То је једно, а друго је да не верујем да би пуцали на Србе.
Авијација и артиљерија су изузетно важни, али важнији су Бугари. На страну понашање бугарског двора и политике, којег се гадимо, Бугарска војска је војска са дугом традицијом, добро опремљена и писмено вођена. Поента је у заустављању извлачења две немачке армије са југа Европе, што би решило и питање појаве овог фронта од Чешке до Јадранског мора, који Брозове генералчине нису успевале никако да реше.
Одговори

(29-12-2016, 12:29 PM)Бенито Пише:  Ишао сам са претпоставком да Совјети уопште не би ни силазили на југ.

Па требао је неко да "ослободи" Бугарску и Румунију између осталог, и да ту инсталира комунизам.

(29-12-2016, 12:29 PM)Бенито Пише:  То је једно, а друго је да не верујем да би пуцали на Србе.

Па лоша ти је претпоставка, они су пуцали на своје Русе, а да неће на неке тамо Србе.

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(28-12-2016, 03:08 PM)luka.luke Пише:  Добро, Шико ми даде идеју да питање поставим другачије.

Да ли би за ЈВуО и уопште нашу ствар, на крају рата било боље да су Британци имали потпуну контролу на ЈВуО.

Питање је можда хипотетичко, али ваше мишљење

"Наша опција" ако мислиш на "југославију" то сигурно није "наша - тј. СРПСКА опција", ако си мислио на то.
Како Лазо М. Костић рече: "Камо среће за Србе да никаква ЈВУО (Дража) није постојала".

Објасниде ми то како то да су сви на територији такозване "југославије" имали своје националне војске, осим Срба, и прикључили им се у 90% случајева? Како то и ко је то позвао Србе да се САМО ОНИ боре за туђе несрпске - југо интересе?

Ако узмемо да је Срба било једва нешто преко 40% становништва, је ли могуће да су Срби паметнији па знаду шта је најбоље за осталих 60% становништва (које је углавном било и против Срба и против такозване "југославије").

Када виђех витешку невољу
забоље ме срце, проговорих:
"Што, погани, од људи чините?
"Што јуначки људе не смакнете?
"Што им такве муке ударате?"
Одговори

(30-12-2016, 12:15 AM)мунгос Пише:  Како Лазо М. Костић рече: "Камо среће за Србе да никаква ЈВУО (Дража) није постојала".
Ако је то заиста написао, она дефинитивно није разумео ситуацију, повео се за својим шефом Недићем и том идеологијом.
Одговори

Као што је Срба било више од 40 одсто, али нема везе.
Одговори

ЛМК је итекако био упознат са ситуацијом. Као заклети анти-југословен и "великосрбин", Дражино једнако страствено југословенство је разлог зашто је он то рекао.

Не знам како је он то сљедио Недића и његову идеологију? Као и Васић и Мољевић и он је видио српски спас у српској опцији а српску пропаст у југословенској.

(30-12-2016, 02:50 AM)Бенито Пише:  Као што је Срба било више од 40 одсто, али нема везе.

Колко је било?Rolleyes

Када виђех витешку невољу
забоље ме срце, проговорих:
"Што, погани, од људи чините?
"Што јуначки људе не смакнете?
"Што им такве муке ударате?"
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 21 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним