Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Не знам како је дошло до упоређивања баш 1. и 2.шумадијског корпуса са Вардарским корпусима. Зашто не 1. и 2.личког корпуса или 1. и 2.далматинског корпуса, зашта има више логике ?
Познато ми је све што си навео у вези организације у Македонији, тј. Јужној Србији. Само бих додао за капетана Војислава Сајковића. Његов отац био је Сенадин Сајковић, један од главних четн. људи за организовање саботажа на железници у Нишу, убијен од комуниста 8.окт.1944. Војислављева жена Ковинка, четнички илегалац у Нишу, ухваћена са радио станицом, логорисана на Црвеном Крсту и интернирна у Аустрију, на принудни рад. Јордан Кимић био је члан Мачекове ХСС. Нонвајлер је Евгеније С. Нонвајлер, бивши шеф железн. станице у Урошевцу.
Око бројности:
1.шумадијски корпус, извештај од 24.окт.1943:
Прва гружанска бригада: 2850 људи ( ради се о људству трећих чета, које су се називале оперативним, а то људство се или већ налазило у јединицама или се, као обвезници, могло мобилисати ). Наоружање :157 пушака, 3 пушкомитраљеза.
Друга гружанска бригада: 2000 људи, 110 пушака, 1 холанд. митраљез.
Прва крагујевачка бригада ( у саставу корпуса до 11.фебр.1944, када улази у састав и непоср. команду Шумад. гр. корпуса. Бригада је расформ. 27.дец.1944.): 1300 људи, 30 пушака.
Друга крагујевачка бригада ( после се враћа у састав 2. шумад. корпуса): 2361 људи, 90 пушака, 3 пушкомитраљеза.
Левачка бригада:2390 људи,181 пушка, 1 митраљез, 2 холанд. митраљеза.
Штаб корпуса: 20 пушака, 2 митраљеза, 5 пушкомитраљеза.
Укупно 650 наоружаних људи, од укупно 11100 људи, обвезника операт. јединица.
Плус Летеће бригаде са 100 до 160 наоруж. људи.
Извештај о бројности оф. и подоф. кадра, на дан 11.нов.1944:
Штаб корпуса 7 акт. и 1 рез.официр.
По бигадама 20 акт. официра, 46 рез. официра и 46 акт. подофицира.
Извештај из марта 1945, после преформ. корпуса:
354 људи, од тога 32 официра, 10 жена и 1 свештеник, са 292 пушке, 1 митраљезом, 1 пушкомитраљезом, 2 бацача.
2. шумадијски корпус ( из извештаја од окт.1942 ):
по мобилиз. списковима 16130 људи, од тога 222 официра, а свега 1600 наоруж. људи.
Из извештаја од окт. 1943:
3600 операт. људства, са свега 482 пушке ( смањење услед преформ.)
Из извештаја од нов.1944:
370 наоруж. људи. Летеће бригаде око 160 људи, Ударне бригаде до 50 људи.
О времену настанка, борбама и жртвама, једних и других корпуса, мислим да не треба трошити речи, као и које имао рез. положаје, планине, корпусе, као и које имао чије избеглице.
Шумадијски корпуси нестали су уништењем, кроз борбу, ту није могао да помогне никакав говор краља Петра. Изузетак је издаја капет. Дргомира С. Поповића, који је успео да преда мањи део Друге груж. бригаде, код Г. Милановца, у јес.1944.
На четничкој традицији, свака част браћи јужносрбијанцима, мада не треба заборавити ни крагујевчанина војводу Вука и друге.
Одговори

(19-04-2017, 06:50 PM)Зоран Недељковић Пише:  по мобилиз. списковима 16130 људи, од тога 222 официра, а свега 1600 наоруж. људи.

Зар није мало велики број?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(19-04-2017, 06:57 PM)Перун Пише:  
(19-04-2017, 06:50 PM)Зоран Недељковић Пише:  по мобилиз. списковима 16130 људи, од тога 222 официра, а свега 1600 наоруж. људи.

Зар није мало велики број?
Не, зашто ? Реч је о мобилиз.списковима, све је из докумената. Некада су шумадијска села бројала преко 1ооо људи, школе су биле пуне... Људство територије 1. и 2. шумад. корпуса, одлазило је и у Горску Гарду и у др. околне корпусе и више команде.
У вези тога, погледај на другој теми, где си ти писао у вези Златиборске бригаде.
Одговори

(19-04-2017, 07:10 PM)Зоран Недељковић Пише:  Не, зашто ? Реч је о мобилиз.списковима, све је из докумената. Некада су шумадијска села бројала преко 1ооо људи, школе су биле пуне... Људство територије 1. и 2. шумад. корпуса, одлазило је и у Горску Гарду и у др. околне корпусе и више команде.
У вези тога, погледај на другој теми, где си ти писао у вези Златиборске бригаде.

У реду што се тиче броја на мобилизационим списковима. У Златиборском корпусу их је било скоро 11 000. Буни ме број официра. 222? Делује ми превисок за било који корпус.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(19-04-2017, 06:50 PM)Зоран Недељковић Пише:  Не знам како је дошло до упоређивања баш 1. и 2.шумадијског корпуса са Вардарским корпусима. Зашто не 1. и 2.личког корпуса или 1. и 2.далматинског корпуса, зашта има више логике ?
Познато ми је све што си навео у вези организације у Македонији, тј. Јужној
Шумадијски корпуси нестали су уништењем, кроз борбу, ту није могао да помогне никакав говор краља Петра. Изузетак је издаја капет. Дргомира С. Поповића, који је успео да преда мањи део Друге груж. бригаде, код Г. Милановца, у јес.1944.
На четничкој традицији, свака част браћи јужносрбијанцима, мада не треба заборавити ни крагујевчанина војводу Вука и друге.
Сасвим случајно сам узео 1. и 2. шумадијски за паралелу. Није поента у њима, хтео сам да појачам тезу да су и 1. и 2. вардарски постојали и да су били јаки. О њима се веома мало зна.
Одговори

(25-03-2015, 02:56 AM)ИсторичарМБ Пише:  
(25-03-2015, 01:18 AM)Шумадинац Пише:  
(25-03-2015, 01:00 AM)ИсторичарМБ Пише:  
(24-03-2015, 12:58 PM)Шумадинац Пише:  
(24-03-2015, 03:23 AM)ИсторичарМБ Пише:  Поштовање господине Самарџићу. Да ли имате неке информације о равногорском покрету у реону Матарушке Бање ? На овом подручију из приче деловао је 3. батаљон 2. жичке бригаде под командом Богдана Пановића. Да ли имате неки савет где би могао пронаћи било шта везано за борце ЈВуО на овом простору у ратним 1942-1944. ?

Најпознатији је био Крено Балтић, кога су Комунисти убили 1945 у Станкама.

Да знам за Кренослава Балтића, био је предратни подофицир. Његова супруга била је у Аушвицу. Познато ми је и име Тошић Милосава којег су такође убили комунисти 1944. године.

Па комшија, откуд ти овде? Јок

Знаш ли Креновог унука?


Ето наука ме доводи на ово место, пишем рад на тему " Матарушка Бања 1941-1944." па у склопу тога желим да сазнам нешто више о ЈВуО на овом подручију.
А одакле си ти комшија ? И не на жалост не знам ко је Кренов унук.

(25-03-2015, 01:35 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(24-03-2015, 03:23 AM)ИсторичарМБ Пише:  Поштовање господине Самарџићу. Да ли имате неке информације о равногорском покрету у реону Матарушке Бање ? На овом подручију из приче деловао је 3. батаљон 2. жичке бригаде под командом Богдана Пановића. Да ли имате неки савет где би могао пронаћи било шта везано за борце ЈВуО на овом простору у ратним 1942-1944. ?
Поздрав!
У Војном архиву у БГ, Фонд Четничка архива, документа 2. равногорског корпуса.
У Народном музеју у КВ имају нека сведочења, као и књигу ''Под заставом 2. равногорског корпуса''. Аутор је био четник код Васића, али не сећам се који батаљон.
Можда ту имају и неке копије из Београда, из ЧА, као и из НДа (Недићева архива).

Заиста захваљујем на ревносном одговору господине Самарџићу, погледаћу у Народном музеју у току ових дана и поделићу овде своја сазнања. Захваљујем и на фотографијама, да ли могу ове фотогафије користити у свом семинарском раду, наравно уз цитирање извора ?

Vidim da je starija tema, ali svejedno cu probati.

Trazeci neke podatke o mom pradedi, nalateh na ovaj forum.

Moje ime je Dimitrije Baltic,
rodjeni praunuk Krenislava Baltica.
Ako mozete i imate vremena da podelite sa mnom gde mogu pristupiti podacima kojima ste raspolagali kada ste pisali, bio bih vam zahvalan!
Ako imate pitanja vezana za Krena kojim slucajem, moj otac i ja smo vam na raspolaganju!

Hvala puno!
Одговори

(20-04-2017, 08:08 PM)Dimy Пише:  Vidim da je starija tema, ali svejedno cu probati.

Trazeci neke podatke o mom pradedi, nalateh na ovaj forum.

Moje ime je Dimitrije Baltic,
rodjeni praunuk Krenislava Baltica.
Ako mozete i imate vremena da podelite sa mnom gde mogu pristupiti podacima kojima ste raspolagali kada ste pisali, bio bih vam zahvalan!
Ako imate pitanja vezana za Krena kojim slucajem, moj otac i ja smo vam na raspolaganju!

Hvala puno!

Ево овде сам пронашао неке податке.

http://www.otvorenaknjiga.komisija1944.m...3/8744.htm

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(20-04-2017, 08:08 PM)Dimy Пише:  
(25-03-2015, 02:56 AM)ИсторичарМБ Пише:  
(25-03-2015, 01:18 AM)Шумадинац Пише:  
(25-03-2015, 01:00 AM)ИсторичарМБ Пише:  
(24-03-2015, 12:58 PM)Шумадинац Пише:  
(24-03-2015, 03:23 AM)ИсторичарМБ Пише:  Поштовање господине Самарџићу. Да ли имате неке информације о равногорском покрету у реону Матарушке Бање ? На овом подручију из приче деловао је 3. батаљон 2. жичке бригаде под командом Богдана Пановића. Да ли имате неки савет где би могао пронаћи било шта везано за борце ЈВуО на овом простору у ратним 1942-1944. ?

Најпознатији је био Крено Балтић, кога су Комунисти убили 1945 у Станкама.

Да знам за Кренослава Балтића, био је предратни подофицир. Његова супруга била је у Аушвицу. Познато ми је и име Тошић Милосава којег су такође убили комунисти 1944. године.

Па комшија, откуд ти овде? Јок

Знаш ли Креновог унука?


Ето наука ме доводи на ово место, пишем рад на тему " Матарушка Бања 1941-1944." па у склопу тога желим да сазнам нешто више о ЈВуО на овом подручију.
А одакле си ти комшија ? И не на жалост не знам ко је Кренов унук.

(25-03-2015, 01:35 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(24-03-2015, 03:23 AM)ИсторичарМБ Пише:  Поштовање господине Самарџићу. Да ли имате неке информације о равногорском покрету у реону Матарушке Бање ? На овом подручију из приче деловао је 3. батаљон 2. жичке бригаде под командом Богдана Пановића. Да ли имате неки савет где би могао пронаћи било шта везано за борце ЈВуО на овом простору у ратним 1942-1944. ?
Поздрав!
У Војном архиву у БГ, Фонд Четничка архива, документа 2. равногорског корпуса.
У Народном музеју у КВ имају нека сведочења, као и књигу ''Под заставом 2. равногорског корпуса''. Аутор је био четник код Васића, али не сећам се који батаљон.
Можда ту имају и неке копије из Београда, из ЧА, као и из НДа (Недићева архива).

Заиста захваљујем на ревносном одговору господине Самарџићу, погледаћу у Народном музеју у току ових дана и поделићу овде своја сазнања. Захваљујем и на фотографијама, да ли могу ове фотогафије користити у свом семинарском раду, наравно уз цитирање извора ?

Vidim da je starija tema, ali svejedno cu probati.

Trazeci neke podatke o mom pradedi, nalateh na ovaj forum.

Moje ime je Dimitrije Baltic,
rodjeni praunuk Krenislava Baltica.
Ako mozete i imate vremena da podelite sa mnom gde mogu pristupiti podacima kojima ste raspolagali kada ste pisali, bio bih vam zahvalan!
Ako imate pitanja vezana za Krena kojim slucajem, moj otac i ja smo vam na raspolaganju!

Hvala puno!

[Слика: IMG_2012.jpg]

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Гопсодине Милославе, да ли знате нешто о Медачком четничком одреду?
Комунисти су ширили причу о некој сарадњи Медачког четничког одреда са НДХ. Шта мислите о томе?
Одговори

Милосаве да ли се нешто зна о Рајку Гварићу, данас сам чуо да је био официр у Краљевини, наравно и четнички официр. (Гаврићи из Которца поред Сарајева).

"л"
Одговори

(24-04-2017, 09:33 PM)Српска Динара Пише:  Гопсодине Милославе, да ли знате нешто о Медачком четничком одреду?
Комунисти су ширили причу о некој сарадњи Медачког четничког одреда са НДХ. Шта мислите о томе?
Био је у саставу Динарске четничке дивизије.
Они имају за сваког по неку причу.
Одговори

(27-04-2017, 11:26 AM)luka.luke Пише:  Милосаве да ли се нешто зна о Рајку Гварићу, данас сам чуо да је био официр у Краљевини, наравно и четнички официр. (Гаврићи из Которца поред Сарајева).

"л"
Нисам чуо.
Одговори

Одавно знам, мој дјед је био присутан и "хиљаду" пута причао, како су након рата комунисти - УДБА ликвидирали пет Гаврића у једном часу. Данас сам сазнао имена: Јевтан, Душан, Неђо, Рајко, Гавро и Глиша Гаврић. Један је убијен одвојено. (ово сам требао поставити на теми "Комунистички злочини"

Човјек који ми је данас дао имена, ми рекао да је Рајко био официр, мада и ја сумњам, јер би дјед то сигурно помињао.
Одговори

Да ли неко на Романији ради попис жртва комуниста?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 19 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним